Announcements

Welcome to the home for York College Athletics.





 

Licensed to York College of PA                 Hy-Tek's Meet Manager 12/11/2009
              York College vs Elizabethtown College - 12/11/2009               
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York College (Pa)  'A'                        4:13.70    4:19.34   11  
     1) Heather Maclennan               2) Alex Minsky                    
     3) Liz Grey                        4) Chelsea Ross                   
       30.33  1:02.39    33.92  1:14.65    29.80  1:04.33    27.71    57.97
  2 1-2 York College (Pa)  'B'                        4:24.20    4:26.06    4  
     1) Kathleen Murphy                 2) Flor Aroche                    
     3) Amanda Silcox                   4) Ashley Stanton                 
       31.95  1:06.65    35.57  1:16.84    29.13  1:03.97    27.65    58.60
  3 1-3 York College (Pa)  'C'                        4:25.98   x4:31.58  
     1) Molly Wasik                     2) Mandy Oldham                   
     3) Lisa King                       4) Kaitlyn Estes                  
       32.39  1:05.69    36.88  1:21.14    29.57  1:05.18    27.96    59.57
  4 1-4 Elizabethtown College Swim Tea  'A'           4:18.93    4:43.60    2  
     1) Courtney Kelly                  2) Gretchen Miller                
     3) Amanda Martin                   4) Jennifer Malik                 
       33.96  1:09.74    37.54  1:20.89    33.49  1:12.30    27.80  1:00.67
  5 1-5 Elizabethtown College Swim Tea  'B'                NT    4:47.39  
     1) Julie Strulson                  2) Danielle Hopkins               
     3) Amy Morin                       4) Stephanie Hellman              
       34.71  1:10.50    36.26  1:17.01    35.60  1:18.55    28.98  1:01.33
  6 1-6 York College (Pa)  'D'                        4:44.98   x4:57.25  
     1) Kristin Leonard                 2) Kaitlin Crean                  
     3) Katelyn Romm                    4) Bethany Moore                  
       36.65  4:57.25                                                      
  7 1-7 Elizabethtown College Swim Tea  'C'                NT   x5:09.05  
     1) Laura Randazzo                  2) Chelsea Lorenz                 
     3) Jennifer Orlando                4) Lindsay Riley                  
       36.72  1:14.90    40.48  1:26.42    39.75  1:30.18    26.92    57.55
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York College (Pa)  'A'                        3:43.65    3:45.43   11  
     1) AJ Bean                         2) Steve Tobin                    
     3) Clark Arnold                    4) Mike Murphy                    
       27.72    56.31    28.68  1:03.77    15.14    55.32    23.72    50.03
  2 1-2 York College (Pa)  'B'                        3:46.17    3:52.64    4  
     1) Andy Woods                      2) Steve Mercer                   
     3) Ben Hilt                        4) Jack Gottschalk                
       27.74    58.56    31.59  1:08.62    25.13    54.57    23.58    50.89
  3 1-3 York College (Pa)  'C'                        3:49.66   x3:55.56  
     1) Chris Schleicher                2) Steve Yeager                   
     3) Andy Demarest                   4) Tom DeCoursey                  
       29.82  1:01.95    30.49  1:05.65    26.54    57.22    24.38    50.74
  4 1-4 Elizabethtown College Swim Tea  'A'           3:58.88    4:24.65    2  
     1) Ryan Hannon                     2) Kevin Smedman                  
     3) Chris Nelson                    4) Daniel Provence                
       29.86  1:00.65    37.77  1:21.16    31.04  1:08.50    25.79    54.34
 -- 1- York College (Pa)  'D'                         3:52.63         DQ  
     1) Kip Likes                       2) Alex Diehl                     
     3) Richard Janosky                 4) Will McLennan                  
       29.68  1:01.34  1:06.67  2:56.75                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Michaela Guild           YCP                 11:27.79   11:29.67    9  
      30.99   33.64   34.76   34.94   35.18   35.17   35.24   34.84
      34.85   34.54   34.62   34.74   35.18   35.21   35.00   35.48
      34.61   34.56   33.72   32.40                                
  2 1-2 Sara Crimmel             Etown College       11:48.22   12:15.01    4  
      31.42   34.88   35.36   36.07   35.89   36.09   36.55   37.00
      37.20   37.37   37.52   37.10   36.50   36.74   37.55   37.80
      37.00   37.42   37.32   42.23                                
  3 1-3 Maegan Dailey            YCP                 12:51.12   12:34.93    3  
      32.26   36.34   37.44   37.81   37.85   38.79   37.66   39.08
      38.50   39.29   39.12   38.73   38.27   38.77   38.51   38.64
      38.27   38.45   37.20   33.95                                
  4 1-4 Kelly Frace              Etown College       12:41.30   12:35.03    2  
      34.38   36.77   37.66   37.74   38.04   37.87   37.83   37.96
      37.68   38.01   37.96   38.31   38.48   38.08   38.64   38.03
      38.34   38.52   38.27   36.46                                
  5 1-5 Sarah Kittle             Etown College       12:41.86   12:39.10    1  
      32.06   35.48   36.74   37.25   37.67   38.10   38.23   38.62
      38.71   38.98   38.28   38.92   39.10   38.92   38.99   39.43
      39.36   39.36   38.15   36.75                                
  6 1-6 Molly Unangst            Etown College             NT  x13:06.34  
      35.42   39.10   39.50   40.20   40.07   40.06   40.29   40.25
      39.82   40.10   39.46   38.25   39.11   39.64   39.77   39.04
      39.80   39.75   39.08   37.63                                
  7 1-7 Maureen Loughman         YCP                 14:03.72   14:35.44  
      36.15   40.75   43.85   43.46   44.59   44.24   46.18   44.00
      45.34   44.44   44.72   44.16   45.21   45.40   44.54   45.26
      45.37   43.16   43.46   41.16                                
 -- 1- Colleen Walker            YCP                 13:13.84         DQ  
      36.94   40.30   41.43   41.84   42.01   42.30   42.09   44.90
    1:18.99 2:03.14 4:28.74   16.65   19.13                        
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Matt Kempel              YCP                 10:56.64   11:07.29    9  
      29.89   32.54   33.49 9:31.37                                
  2 1-2 Justin Murphy            YCP                 11:25.51   11:25.21    4  
      32.50   35.50   36.93 9:40.28                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Courtney Kelly           Etown College        2:06.14      25.52    9  
  2 1-2 Chelsea Ross             YCP                  2:01.93      26.19    4  
  3 1-3 Gretchen Miller          Etown College        2:14.02      26.66    3  
  4 1-4 Kaitlyn Estes            YCP                  2:10.64      26.86    2  
  5 1-5 Jennifer Malik           Etown College        2:14.43      27.97    1  
  6 1-6 Alison Beverly           YCP                  2:18.68      28.25  
  7 1-7 Kaitlin Crean            YCP                  2:10.35     x30.23  
  8 1-8 Amy Morin                Etown College             NT     x30.81  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Alex Diehl               YCP                  1:51.89    1:52.81    9  
      26.27   28.79   28.91   28.84                                
  2 1-2 Brian Shaffer            YCP                  1:51.67    1:54.00    4  
      26.61   28.76   29.67   28.96                                
  3 1-3 Richard Janosky          YCP                  1:53.10    1:54.15    3  
      27.13   29.19   29.46   28.37                                
  4 1-4 Will McLennan            YCP                  1:58.12   x1:58.64  
      26.96   29.81   30.95   30.92                                
  5 1-5 Jamie Hicks              YCP                  2:02.96   x1:59.29  
      27.46   29.88   30.97   30.98                                
  6 1-6 Chris Nelson             Etown College        2:18.12    2:21.89    2  
      30.86   35.15   38.19   37.69                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Molly Wasik              YCP                  1:05.16    1:05.26    9  
      32.28   32.98                                                
  2 1-2 Kathleen Murphy          YCP                  1:04.72    1:05.89    4  
      32.08   33.81                                                
  3 1-3 Julie Strulson           Etown College        1:10.06    1:11.95    3  
      35.23   36.72                                                
  4 1-4 Chelsea Lorenz           Etown College        1:12.05    1:13.01    2  
      35.24   37.77                                                
  5 1-5 Amanda Martin            Etown College        1:11.40    1:13.70    1  
      35.78   37.92                                                
  6 1-6 Kristin Leonard          YCP                  1:11.96    1:15.90  
      36.93   38.97                                                
  7 1-7 Colleen Walker           YCP                  1:16.60   x1:19.91  
      37.73   42.18                                                
  8 1-8 Ashley Engle             Etown College             NT   x1:30.96  
      42.72   48.24                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Andy Woods               YCP                    58.08      58.27    9  
      27.79   30.48                                                
  2 1-2 Ben Hilt                 YCP                    57.72      58.45    4  
      28.36   30.09                                                
  3 1-3 Chris Schleicher         YCP                    59.07    1:01.22    3  
      29.71   31.51                                                
  4 1-4 Ryan Hannon              Etown College        1:00.15    1:01.54    2  
      30.27   31.27                                                
  5 1-5 Kip Likes                YCP                  1:00.98   x1:01.79  
      30.17   31.62                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Alex Minsky              YCP                  1:13.34    1:15.00    9  
      34.83   40.17                                                
  2 1-2 Flor Aroche              YCP                  1:17.75    1:17.33    4  
      36.23   41.10                                                
  3 1-3 Danielle Hopkins         Etown College        1:16.27    1:17.73    3  
      36.84   40.89                                                
  4 1-4 Kelly Frace              Etown College        1:26.26    1:30.07    2  
      42.37   47.70                                                
  5 1-5 Laura Randazzo           Etown College             NT    1:34.21    1  
      44.96   49.25                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Tyler Ziegler            YCP                  1:09.00    1:07.05    9  
      30.84   36.21                                                
  2 1-2 Adam Willier             YCP                  1:08.20    1:07.28    4  
      31.46   35.82                                                
  3 1-3 Colin Brown              YCP                  1:08.88    1:09.46    3  
      33.17   36.29                                                
  4 1-4 Alex Diehl               YCP                  1:04.45   x1:12.40  
      34.12   38.28                                                
  5 1-5 Kevin Smedman            Etown College        1:17.39    1:20.15    2  
      36.53   43.62                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Lisa King                YCP                  2:22.12    2:24.56    9  
      31.07   35.83   38.17   39.49                                
  2 1-2 Katelyn Romm             YCP                  2:39.01    2:45.22    4  
      34.19   41.21   44.46   45.36                                
  3 1-3 Sarah Kittle             Etown College        2:55.25    2:55.36    3  
      36.83   44.95   47.24   46.34                                
  4 1-4 Jennifer Orlando         Etown College        3:19.26    3:20.43    2  
      42.28   51.28   54.60   52.27                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Andy Demarest            YCP                       NT    2:07.59    9  
      28.04   31.67   33.46   34.42                                
  2 1-2 Clark Arnold             YCP                  2:06.68    2:09.08    4  
      28.71   33.88   33.88   32.61                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Lindsay Riley            Etown College          25.52      26.43    9  
  2 1-2 Ashley Stanton           YCP                    26.45      26.70    4  
  3 1-3 Michaela Guild           YCP                    27.18      27.08    3  
  4 1-4 Stephanie Hellman        Etown College          26.34      27.60    2  
  5 1-5 Sara Crimmel             Etown College          28.82      27.76    1  
  6 1-6 Kristin Leonard          YCP                    27.84      29.91  
  7 1-7 Ashley Engle             Etown College          34.47     x35.25  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Tom DeCoursey            YCP                    22.53      22.75    9  
  2 1-2 Will McLennan            YCP                    22.81      22.87    4  
  3 1-3 Mike Murphy              YCP                    23.30      23.07    3  
  4 1-4 Daniel Provence          Etown College          23.41      24.36    2  
  5 1-5 Tyler Ziegler            YCP                    23.89     x24.53  
  6 1-6 Steve Tobin              YCP                    24.42     x24.55  
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Heather Maclennan        YCP                    55.28      56.21    9  
      27.24   28.97                                                
  2 1-2 Michaela Guild           YCP                    58.00      58.51    4  
      29.15   29.36                                                
  3 1-3 Ashley Stanton           YCP                    57.56      58.54    3  
      28.96   29.58                                                
  4 1-4 Stephanie Hellman        Etown College          56.94    1:00.81    2  
      29.24   31.57                                                
  5 1-5 Chelsea Lorenz           Etown College        1:01.24    1:02.17    1  
      29.69   32.48                                                
  6 1-6 Bethany Moore            YCP                  1:00.86   x1:02.48  
      29.28   33.20                                                
  7 1-7 Amanda Latshaw           Etown College             NT    1:09.05  
      32.26   36.79                                                
  8 1-8 Jennifer Orlando         Etown College             NT   x1:16.31  
      36.96   39.35                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Richard Janosky          YCP                    50.88      50.91    9  
      24.56   26.35                                                
  2 1-2 Steve Yeager             YCP                    51.91      51.14    4  
      25.20   25.94                                                
  3 1-3 Brian Shaffer            YCP                    51.11      51.47    3  
      25.19   26.28                                                
  4 1-4 Daniel Provence          Etown College          50.99      53.12    2  
      26.05   27.07                                                
  5 1-5 Dan Kresser              YCP                    53.40     x53.72  
      25.65   28.07                                                
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Molly Wasik              YCP                  2:19.22    2:19.28    9  
      33.52   35.30   36.04   34.42                                
  2 1-2 Amanda Silcox            YCP                  2:33.93    2:25.08    4  
      35.52   37.70   36.79   35.07                                
  3 1-3 Courtney Kelly           Etown College        2:20.45    2:26.46    3  
      35.42   37.64   37.44   35.96                                
  4 1-4 Julie Strulson           Etown College        2:32.01    2:34.00    2  
      36.15   38.82   40.26   38.77                                
  5 1-5 Amanda Martin            Etown College        2:33.07    2:38.04    1  
      37.47   39.71   40.45   40.41                                
  6 1-6 Laura Randazzo           Etown College        2:39.89   x2:42.94  
      38.77   41.60   42.49   40.08                                
  7 1-7 Kristin Leonard          YCP                  2:36.85    2:44.03  
      37.97   40.15   42.53   43.38                                
  8 1-8 Colleen Walker           YCP                  2:46.92   x2:53.59  
      40.77   43.68   44.93   44.21                                
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 AJ Bean                  YCP                  2:03.06    2:01.08    9  
      28.73   30.78   31.22   30.35                                
  2 1-2 Justin Murphy            YCP                  2:10.19    2:12.67    4  
      32.32   33.94   33.88   32.53                                
  3 1-3 Kip Likes                YCP                  2:12.02    2:12.99    3  
      31.51   32.98   34.93   33.57                                
  4 1-4 Chris Schleicher         YCP                  2:10.24   x2:13.49  
      31.14   33.77   34.90   33.68                                
  5 1-5 Kevin Smedman            Etown College        2:12.65    2:18.48    2  
      33.01   35.37   35.80   34.30                                
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Alex Minsky              YCP                  2:40.61    2:42.79    9  
      36.54   41.61   41.89   42.75                                
  2 1-2 Flor Aroche              YCP                  2:50.84    2:48.24    4  
      37.79   42.87   44.12   43.46                                
  3 1-3 Gretchen Miller          Etown College        2:59.10    2:59.92    3  
      39.90   46.16   47.23   46.63                                
  4 1-4 Kelly Frace              Etown College        3:06.48    3:12.46    2  
      43.25   49.52   50.23   49.46                                
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Steve Yeager             YCP                  2:18.74    2:19.58    9  
      30.98   34.96   36.56   37.08                                
  2 1-2 Steve Mercer             YCP                  2:26.29    2:25.39    4  
      32.87   37.07   37.39   38.06                                
  3 1-3 Steve Tobin              YCP                  2:25.86    2:27.43    3  
      32.17   37.16   38.58   39.52                                
  4 1-4 Adam Willier             YCP                  2:32.22   x2:34.44  
      34.48   38.68   40.27   41.01                                
  5 1-5 Tyler Ziegler            YCP                  2:32.12   x2:39.96  
      34.44   38.59   42.95   43.98                                
 
Event 21  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Chelsea Ross             YCP                  5:41.02    5:42.39    9  
      29.54   32.92   34.11   34.83   35.20   35.86   35.94   35.95
      35.97   32.07                                                
  2 1-2 Lindsay Riley            Etown College        5:47.33    5:42.42    4  
      30.04   33.64   35.22   35.32   35.66   35.81   35.24   35.30
      35.60   30.59                                                
  3 1-3 Kathleen Murphy          YCP                  6:01.24    5:44.84    3  
      30.42   33.07   34.40   34.86   35.14   35.72   35.81   35.72
      35.77   33.93                                                
  4 1-4 Sara Crimmel             Etown College        5:45.03    6:00.01    2  
      31.17   35.14   36.41   36.56   36.67   36.51   36.73   36.87
      37.75   36.20                                                
  5 1-5 Maegan Dailey            YCP                  6:14.28    6:10.92    1  
      32.90   37.09   38.88   38.68   38.22   37.92   37.77   37.36
      36.59   35.51                                                
  6 1-6 Sarah Kittle             Etown College        6:09.57    6:13.71  
      32.94   36.57   38.03   38.29   38.57   38.20   37.80   38.40
      37.87   37.04                                                
  7 1-7 Molly Unangst            Etown College        6:17.98   x6:26.42  
      34.02   38.41   39.33   39.37   39.24   39.42   39.52   40.11
      39.57   37.43                                                
  8 1-8 Maureen Loughman         YCP                  6:47.57   x7:09.07  
      36.58   41.32   44.16   45.97   44.29   44.73   44.53   43.73
      43.93   39.83                                                
 
Event 22  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Jamie Hicks              YCP                  5:20.73    5:18.06    9  
      28.60   31.60   32.21   32.99   32.79   32.61   33.04   32.96
      31.54   29.72                                                
  2 1-2 Matt Kempel              YCP                  5:19.06    5:19.49    4  
      28.67   31.31   31.68   32.57   32.64   32.71   32.94   33.02
      32.71   31.24                                                
  3 1-3 Clark Arnold             YCP                       NT    5:28.96    3  
      28.31   32.06   33.11   33.02   33.65   34.10   33.85   33.89
      34.15   32.82                                                
  4 1-4 Chris Schleicher         YCP                  5:48.49   x5:31.92  
      28.81   31.93   33.68   34.00   34.48   34.46   34.72   34.55
      33.73   31.56                                                
 
Event 23  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Liz Grey                 YCP                  1:02.27    1:04.37    9  
      30.22   34.15                                                
  2 1-2 Amanda Silcox            YCP                  1:04.45    1:05.02    4  
      29.83   35.19                                                
  3 1-3 Danielle Hopkins         Etown College             NT    1:08.80    3  
      32.42   36.38                                                
  4 1-4 Kaitlyn Estes            YCP                  1:07.26    1:11.66    2  
      32.58   39.08                                                
  5 1-5 Katelyn Romm             YCP                  1:10.45   x1:11.77  
      33.23   38.54                                                
  6 1-6 Amy Morin                Etown College        1:16.68    1:24.24    1  
      35.76   48.48                                                
  7 1-7 Jennifer Orlando         Etown College        1:32.34    1:33.14  
      42.67   50.47                                                
 
Event 24  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Ben Hilt                 YCP                    55.52      54.46    9  
      25.00   29.46                                                
  2 1-2 Andy Woods               YCP                    54.90      55.21    4  
      24.88   30.33                                                
  3 1-3 Andy Demarest            YCP                    56.34      56.49    3  
      26.37   30.12                                                
  4 1-4 Chris Nelson             Etown College        1:04.70    1:05.23    2  
      29.39   35.84                                                
 
Event 25  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Alison Beverly           YCP                  5:07.83    5:05.01    9  
      32.20   37.33   39.90   38.05   43.85   44.39   34.96   34.33
  2 1-2 Lisa King                YCP                  5:05.25    5:07.13    4  
      31.16   36.36   39.83   40.37   44.32   45.48   35.27   34.34
  3 1-3 Kaitlin Crean            YCP                  5:22.69    5:14.91    3  
      33.56   38.09   42.22   41.16   43.96   44.85   36.02   35.05
  4 1-4 Courtney Kelly           Etown College        5:13.71    5:17.72    2  
      33.53   40.33   40.63   39.51   46.87   47.37   35.17   34.31
  5 1-5 Amanda Martin            Etown College        5:28.90    5:36.15    1  
      35.56   41.15   42.12   42.28   49.91   49.30   38.19   37.64
  6 1-6 Laura Randazzo           Etown College        5:55.41    5:58.21  
      40.22   47.36   43.18   43.85   51.90   51.47   40.63   39.60
 
Event 26  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Ryan Hannon              Etown College        5:18.03    5:37.69    9  
      31.59   40.98   41.32   40.15   50.92   52.86   40.03   39.84
 -- 1- Steve Mercer              YCP                  4:35.63   X4:28.79  
      28.39   32.36   35.99   36.36   37.31   38.27   31.33   28.78
 -- 1- Jack Gottschalk           YCP                  4:31.24   X4:29.20  
      26.97   32.41   34.95   35.79   39.80   39.41   30.91   28.96
 -- 1- Matt Kempel               YCP                  4:43.38   X4:48.79  
      28.87   33.36   38.58   38.73   42.68   43.28   32.36   30.93
 -- 1- Dan Kresser               YCP                  4:47.68   X4:49.15  
      28.05   32.75   37.88   37.82   43.61   44.52   33.23   31.29
 -- 1- Colin Brown               YCP                  4:57.28   X4:54.06  
      30.77 4:23.29                                                
 -- 1- Justin Murphy             YCP                  4:47.93   X4:54.38  
      32.66   39.78   36.86   36.86   42.67   42.71   32.44   30.40
 
Event 27  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York College (Pa)  'A'                        3:47.22    3:51.72   11  
     1) Ashley Stanton                  2) Liz Grey                       
     3) Chelsea Ross                    4) Heather Maclennan              
       28.13    58.62    28.33    59.05    17.11    57.63    26.89    56.42
  2 1-2 York College (Pa)  'B'                        3:55.73    3:57.60    4  
     1) Kaitlyn Estes                   2) Bethany Moore                  
     3) Molly Wasik                     4) Michaela Guild                 
       28.71    59.27    28.48  1:00.95    27.75    57.84    28.91    59.54
  3 1-3 Elizabethtown College Swim Tea  'A'           3:49.42    4:03.21    2  
     1) Lindsay Riley                   2) Stephanie Hellman              
     3) Jennifer Malik                  4) Chelsea Lorenz                 
       28.14    58.96    28.90  1:00.80    28.85  1:12.74    17.74    50.71
  4 1-4 York College (Pa)  'C'                        4:10.00   x4:08.88  
     1) Kathleen Murphy                 2) Alex Minsky                    
     3) Amanda Silcox                   4) Katelyn Romm                   
       28.95  1:00.88    30.68  1:05.84    28.70    59.77    29.12  1:02.39
  5 1-5 Elizabethtown College Swim Tea  'B'                NT    4:21.72  
     1) Sara Crimmel                    2) Danielle Hopkins               
     3) Gretchen Miller                 4) Kelly Frace                    
       30.84  1:05.50    29.59  1:02.27    30.19  1:03.80    32.92  1:10.15
  6 1-6 York College (Pa)  'D'                        4:11.94   x4:23.00  
     1) Kaitlin Crean                   2) Flor Aroche                    
     3) Maegan Dailey                   4) Alison Beverly                 
       31.05  1:04.43    30.52  1:12.41    24.77  1:00.18    31.76  1:05.98
  7 1-7 Elizabethtown College Swim Tea  'C'                NT   x4:26.23  
     1) Sarah Kittle                    2) Amanda Latshaw                 
     3) Molly Unangst                   4) Amy Morin                      
       30.32  1:05.25    31.27  1:09.99    32.28  1:08.05    29.49  1:02.94
 
Event 28  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Elizabethtown College Swim Tea  'A'           3:29.23    3:48.28   11  
     1) Daniel Provence                 2) Kevin Smedman                  
     3) Chris Nelson                    4) Ryan Hannon                    
       25.85    53.18    26.39    56.23    27.94  1:00.65    26.95    58.22
 -- 1- York College (Pa)  'A'                         3:18.97   X3:23.49  
     1) Ben Hilt                        2) Tom DeCoursey                  
     3) Mike Murphy                     4) Jack Gottschalk                
       24.69    51.51    23.93    50.30    24.03    50.03    24.47    51.65
 -- 1- York College (Pa)  'B'                         3:22.99   X3:25.01  
     1) Andy Demarest                   2) AJ Bean                        
     3) Richard Janosky                 4) Will McLennan                  
       25.21    51.96    24.73    51.47    23.85    50.37    24.14    51.21
 -- 1- York College (Pa)  'C'                         3:24.61   X3:29.07  
     1) Alex Diehl                      2) Tyler Ziegler                  
     3) Steve Mercer                    4) Brian Shaffer                  
       24.55    50.68    24.18    50.86    25.28    54.19    25.05    53.34
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 28                    
 
  1. York College (Pa)                   180   2. Elizabethtown College Swim Tea       80
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 28                     
 
  1. York College (Pa)                   185   2. Elizabethtown College Swim Tea       36

View: Mobile | Desktop