Licensed to Ursinus College            Hy-Tek's Meet Manager 1/16/2010 04:37 PM

                          Ursinus v. York - 1/16/2010                          

                                    Results                                    

 

Event 1  Women 400 Yard Medley Relay

===============================================================================

    School                                                        Finals Points 

===============================================================================

  1 Ursinus College  'A'                                        4:18.29   11  

     1) Gombosi, Elizabeth SR           2) Winn, Bridget JR               

     3) Yentz, Danielle SO              4) Kolosky, Sarah FR              

       31.75  1:06.02    31.54  1:09.43    30.32  1:06.02    26.47    56.82

  2 York College (Pa)  'A'                                      4:22.50    4  

     1) Maclennan, Heather SO           2) Minsky, Alex FR                

     3) Silcox, Amanda FR               4) Stanton, Ashley SR             

       30.44  1:02.27    34.27  1:16.15    29.20  1:05.52    27.72    58.56

  3 York College (Pa)  'B'                                      4:26.91    2  

     1) Wasik, Molly SR                 2) Aroche, Flor SR                

     3) King, Lisa JR                   4) Estes, Kaitlyn SO              

       31.47  1:06.40    34.22  1:15.63    29.73  1:05.44    27.97    59.44

  4 Ursinus College  'B'                                        4:36.44  

     1) Ryan, Sarah FR                  2) McCormick, Kacie JR            

     3) Reynolds, Kelly SO              4) Krupa, Melissa SR              

       35.24  1:13.31    34.78  1:15.73    31.21  1:08.29    27.64    59.11

 

Event 2  Men 400 Yard Medley Relay

===============================================================================

    School                                                        Finals Points 

===============================================================================

  1 York College (Pa)  'A'                                      3:45.89   11  

     1) Bean, AJ JR                     2) Tobin, Steve JR                

     3) Hilt, Ben JR                    4) Murphy, Mike SR                

       27.37    56.31    28.38  1:03.34    25.21    55.60    24.60    50.64

  2 Ursinus College  'A'                                        3:48.37    4  

     1) Paine, Scott FR                 2) Quick, Philip FR               

     3) Smith, Christopher SO           4) Yazbeck, David FR              

       27.62    57.79    29.66  1:04.38    25.92    55.57    23.50    50.63

  3 York College (Pa)  'B'                                      3:48.38    2  

     1) Woods, Andy FR                  2) Mercer, Steve FR               

     3) Arnold, Clark SR                4) Gottschalk, Jack SO            

       28.42    58.89    29.69  1:04.95    25.19    55.04    23.45    49.50

  4 Ursinus College  'B'                                        4:20.49  

     1) Rawley, Alexander FR            2) Doyle, Christopher SO          

     3) Garman, Brad SR                 4) Furlong, Ryan FR               

       34.58  1:11.81    31.26  1:09.10    29.26  1:06.10    25.18    53.48

 

Event 3  Women 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 Herman, Emily             SR Ursinus                       11:07.86    9  

      30.12   32.62   33.67   33.74   33.76   33.72   33.19   33.29

      33.44   33.92   34.11   33.90   33.97   33.80   33.93   33.81

      33.84   33.86   33.20   31.97                                

  2 MacFeeters, Lyndsay       SR Ursinus                       11:26.89    4  

      30.64   33.08   34.12   34.48   34.74   34.31   34.47   34.44

      34.70   34.90   34.68   34.82   34.90   35.02   34.89   35.12

      34.92   34.60   34.77   33.29                                

  3 Guild, Michaela           SO YCP                           11:39.05    3  

      31.74   34.14   34.57   35.56   35.20   35.17   35.39   34.98

      35.37   35.76   35.26   35.54   35.53   35.31   35.41   35.41

      35.10   35.02   34.80   33.79                                

  4 Wertman, Kaylani          FR Ursinus                       11:44.77    2  

      31.84   34.96   35.23   34.71   35.25   35.81   35.68   35.46

      35.54   35.56   35.92   35.34   35.49   35.91   35.56   35.68

      35.82   35.74   35.29   33.98                                

  5 Beverly, Alison           JR YCP                           12:10.96    1  

      33.49   35.57   35.90   36.38   36.63   36.74   36.89   36.81

      36.55   36.83   37.07   36.68   37.02   37.14   37.07   37.15

      36.82   36.96   36.92   36.34                                

 

Event 4  Men 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 Paine, Scott              FR Ursinus                       10:20.24    9  

      26.71   29.79   30.53   31.11   31.20   31.37   31.84   31.46

      32.02   32.30   32.42   32.43   30.69   31.57   31.72   31.77

      30.35   31.00   30.68   29.28                                

  2 Yeager, Steve             JR YCP                           10:51.54    4  

      27.67   29.80   30.77   31.17   31.24   31.57   32.11   32.38

      32.87   33.17   32.84   33.43   33.47   33.65   33.95   33.96

      33.90   34.12   33.86   35.61                                

  3 Wagner, David             FR Ursinus                       10:59.09    3  

      28.48   31.92   32.76   33.45   33.06   33.53   33.68   33.84

      33.77   33.81   34.00   33.64   33.32   33.88   33.16   32.51

      32.65   32.88   33.26   31.49                                

  4 Kempel, Matt              JR YCP                           11:01.21    2  

      28.66   31.14   32.00   32.66   32.93   33.45   33.56   33.58

      33.97   33.78   34.30   33.95   33.96   34.40   34.10   33.91

      33.83   33.57   32.52   30.94                                

  5 Roberts, Nicholas         FR Ursinus                       11:26.97    1  

      28.95   32.75   34.70   34.89   34.82   34.31   35.19   35.55

      35.07   34.67   34.95   35.02   34.60   34.96   35.17   34.98

      34.90   34.34   34.50   32.65                                

  6 Murphy, Justin            SR YCP                           12:05.54  

      29.22   32.83   34.14   34.87   36.42   36.08   36.83   37.19

      37.36   37.93   37.74   37.33   37.66   37.30   37.69   37.38

      37.27   37.72   36.56   36.02                                

 

Event 5  Women 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 Ross, Chelsea             FR YCP                            2:05.06    9  

      29.14   31.31   32.37   32.24                                

  2 Saloky, Jessica           JR Ursinus                        2:07.89    4  

      29.99   32.47   33.04   32.39                                

  3 Stanton, Ashley           SR YCP                            2:08.13    3  

      30.47   32.53   33.55   31.58                                

  4 Gilmore, Casey            SR Ursinus                        2:12.38    2  

      29.89   32.80   34.53   35.16                                

  5 Reynolds, Kelly           SO Ursinus                        2:12.50    1  

      30.25   33.61   34.49   34.15                                

  6 Crean, Kaitlin            SR YCP                            2:12.98  

      31.49   33.63   34.20   33.66                                

 -- Moore, Bethany            FR YCP                           X2:22.11  

 -- Walker, Colleen           JR YCP                           X2:32.95  

 -- Loughman, Maureen         JR YCP                           X2:37.78  

 

Event 6  Men 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 Tannenbaum, Lloyd         JR Ursinus                        1:50.46    9  

  2 Murphy, Mike              SR YCP                            1:52.42    4  

  3 Diehl, Alex               SO YCP                            1:52.45    3  

  4 Bean, AJ                  JR YCP                            1:54.25    2  

  5 Tallon, Kevin             SO Ursinus                        1:57.19    1  

  6 Furlong, Ryan             FR Ursinus                        2:02.07  

 

Event 7  Women 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 Maclennan, Heather        SO YCP                            1:03.26    9  

      30.85   32.41                                                

  2 Gombosi, Elizabeth        SR Ursinus                        1:05.40    4  

      32.28   33.12                                                

  3 Wasik, Molly              SR YCP                            1:05.48    3  

      32.84   32.64                                                

  4 Weaver, Jeannie           FR Ursinus                        1:05.55    2  

      31.48   34.07                                                

  5 Murphy, Kathleen          SO YCP                            1:06.33    1  

      31.69   34.64                                                

  6 Ryan, Sarah               FR Ursinus                        1:13.80  

      36.11   37.69                                                

 

Event 8  Men 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 Paine, Scott              FR Ursinus                          57.42    9  

      28.49   28.93                                                

  2 Woods, Andy               FR YCP                              58.22    4  

      28.09   30.13                                                

  3 Hilt, Ben                 JR YCP                              59.27    3  

      28.87   30.40                                                

  4 Schleicher, Chris         JR YCP                            1:00.88    2  

      29.34   31.54                                                

  5 Wagner, David             FR Ursinus                        1:01.93    1  

      29.96   31.97                                                

  6 Fater, Luke               FR Ursinus                        1:14.28  

      35.20   39.08                                                

 

Event 9  Women 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 Winn, Bridget             JR Ursinus                        1:09.42    9  

      33.22   36.20                                                

  2 Saloky, Jessica           JR Ursinus                        1:14.40    4  

      35.19   39.21                                                

  3 McCormick, Kacie          JR Ursinus                        1:16.44    3  

      35.98   40.46                                                

  4 Aroche, Flor              SR YCP                            1:18.08    2  

      36.78   41.30                                                

  5 Minsky, Alex              FR YCP                            1:18.49    1  

      35.68   42.81                                                

  6 Oldham, Mandy             FR YCP                            1:19.13  

      36.93   42.20                                                

 

Event 10  Men 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 Tobin, Steve              JR YCP                            1:04.73    9  

      29.53   35.20                                                

  2 Quick, Philip             FR Ursinus                        1:04.88    4  

      30.82   34.06                                                

  3 Mercer, Steve             FR YCP                            1:05.86    3  

      31.16   34.70                                                

  4 Yazbeck, David            FR Ursinus                        1:06.02    2  

      31.14   34.88                                                

  5 Yeager, Steve             JR YCP                            1:06.07    1  

      31.65   34.42                                                

  6 Frey, Jacob               FR Ursinus                        1:11.80  

      33.58   38.22                                                

 -- Ziegler, Tyler            FR YCP                           X1:07.19  

      31.88   35.31                                                

 -- Hicks, Jamie              SO YCP                           X1:07.60  

      31.83   35.77                                                

 -- Willier, Adam             SR YCP                           X1:09.67  

      32.63   37.04                                                

 -- Brown, Colin              SR YCP                           X1:10.43  

      33.22   37.21                                                

 

Event 11  Women 200 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 Herman, Emily             SR Ursinus                        2:22.11    9  

      32.79   36.23   37.44   35.65                                

  2 King, Lisa                JR YCP                            2:25.02    4  

      32.25   36.52   38.06   38.19                                

  3 Silcox, Amanda            FR YCP                            2:25.53    3  

      31.29   37.49   38.60   38.15                                

  4 Yentz, Danielle           SO Ursinus                        2:28.65    2  

      31.90   36.63   38.75   41.37                                

  5 Grey, Liz                 SO YCP                            2:30.91    1  

      32.85   37.91   39.17   40.98                                

  6 Pall, Kathryn             SO Ursinus                        2:39.40  

      33.70   40.05   42.76   42.89                                

 

Event 12  Men 200 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 Smith, Christopher        SO Ursinus                        2:03.15    9  

      27.50   31.07   31.94   32.64                                

  2 Arnold, Clark             SR YCP                            2:10.01    4  

      28.62   32.47   35.03   33.89                                

  3 Demarest, Andy            SR YCP                            2:13.14    3  

      27.94   31.14   34.14   39.92                                

  4 Janosky, Richard          SO YCP                            2:14.88    2  

      28.45   33.45   34.54   38.44                                

  5 McGonigle, Adam           FR Ursinus                        2:25.64    1  

      29.51   35.20   37.77   43.16                                

  6 Rawley, Alexander         FR Ursinus                        2:47.10  

      34.06   40.59   45.43   47.02                                

 

Event 13  Women 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 Maclennan, Heather        SO YCP                              25.82    9  

  2 Kolosky, Sarah            FR Ursinus                          26.27    4  

  3 Krupa, Melissa            SR Ursinus                          27.30    3  

  4 Yoo, Kelsey               FR Ursinus                          27.62    2  

  5 Estes, Kaitlyn            SO YCP                              27.69    1  

  6 Stanton, Ashley           SR YCP                              27.73  

 -- Moore, Bethany            FR YCP                             X27.94  

 -- Leonard, Kristin          SR YCP                             X30.73  

 

Event 14  Men 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 McLennan, Will            FR YCP                              22.99    9  

  2 Tannenbaum, Lloyd         JR Ursinus                          23.02    4  

  3 DeCoursey, Tom            JR YCP                              23.22    3  

  4 Hilt, Ben                 JR YCP                              24.34    2  

  5 Roberts, Nicholas         FR Ursinus                          24.41    1  

  6 Doyle, Christopher        SO Ursinus                          25.28  

 

Event 15  Women 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 Kolosky, Sarah            FR Ursinus                          57.45    9  

      27.80   29.65                                                

  2 Ross, Chelsea             FR YCP                              57.76    4  

      28.67   29.09                                                

  3 Guild, Michaela           SO YCP                              58.89    3  

      29.23   29.66                                                

  4 Krupa, Melissa            SR Ursinus                          59.49    2  

      28.96   30.53                                                

  5 Weaver, Jeannie           FR Ursinus                          59.74    1  

      29.12   30.62                                                

  6 Moore, Bethany            FR YCP                            1:04.91  

      47.41   17.50                                                

 

Event 16  Men 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 Gottschalk, Jack          SO YCP                              50.56    9  

      23.90   26.66                                                

  2 Murphy, Mike              SR YCP                              50.59    4  

      24.49   26.10                                                

  3 Yazbeck, David            FR Ursinus                          51.23    3  

      24.77   26.46                                                

  4 McLennan, Will            FR YCP                              51.92    2  

      24.81   27.11                                                

  5 Tallon, Kevin             SO Ursinus                          52.95    1  

      25.31   27.64                                                

  6 McGonigle, Adam           FR Ursinus                          56.62  

      27.16   29.46                                                

 

Event 17  Women 200 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 Wasik, Molly              SR YCP                            2:19.29    9  

      33.79   35.32   35.73   34.45                                

  2 Yentz, Danielle           SO Ursinus                        2:19.43    4  

      33.49   34.65   35.72   35.57                                

  3 Murphy, Kathleen          SO YCP                            2:20.79    3  

      32.94   35.38   36.78   35.69                                

  4 Gombosi, Elizabeth        SR Ursinus                        2:22.96    2  

      34.39   36.34   36.24   35.99                                

  5 Silcox, Amanda            FR YCP                            2:27.61    1  

      34.48   37.56   38.29   37.28                                

  6 Ryan, Sarah               FR Ursinus                        2:36.42  

      36.80   39.07   40.32   40.23                                

 -- Dailey, Maegan            FR YCP                           X2:42.83  

      39.46   41.61   41.39   40.37                                

 -- Leonard, Kristin          SR YCP                           X2:49.81  

      38.03   42.31   45.08   44.39                                

 -- Walker, Colleen           JR YCP                           X2:52.12  

      40.31   43.02   45.30   43.49                                

 

Event 18  Men 200 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 Paine, Scott              FR Ursinus                        2:01.70    9  

      28.64   30.80   31.44   30.82                                

  2 Bean, AJ                  JR YCP                            2:02.01    4  

      28.93   30.64   31.19   31.25                                

  3 Schleicher, Chris         JR YCP                            2:10.90    3  

      29.68   33.23   34.57   33.42                                

  4 Wagner, David             FR Ursinus                        2:13.26    2  

      31.84   34.55   34.65   32.22                                

  5 Murphy, Justin            SR YCP                            2:14.82    1  

      31.88   34.61   34.42   33.91                                

  6 Rawley, Alexander         FR Ursinus                        2:39.03  

      37.36   40.13   41.17   40.37                                

 

Event 19  Women 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 Winn, Bridget             JR Ursinus                        2:33.85    9  

      34.05   38.13   40.45   41.22                                

  2 Saloky, Jessica           JR Ursinus                        2:37.35    4  

      35.96   40.13   39.61   41.65                                

  3 McCormick, Kacie          JR Ursinus                        2:44.62    3  

      37.30   41.74   42.57   43.01                                

  4 Minsky, Alex              FR YCP                            2:51.45    2  

      37.30   42.52   45.38   46.25                                

  5 Aroche, Flor              SR YCP                            2:52.24    1  

      37.64   43.73   45.94   44.93                                

  6 Crean, Kaitlin            SR YCP                            2:54.85  

      39.00   44.03   45.83   45.99                                

 

Event 20  Men 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 Yeager, Steve             JR YCP                            2:21.03    9  

      31.85   34.88   36.52   37.78                                

  2 Mercer, Steve             FR YCP                            2:23.71    4  

      31.99   36.30   37.84   37.58                                

  3 Quick, Philip             FR Ursinus                        2:24.93    3  

      32.58   36.55   37.74   38.06                                

  4 Hicks, Jamie              SO YCP                            2:24.98    2  

      33.26   36.43   37.69   37.60                                

  5 Doyle, Christopher        SO Ursinus                        2:42.76    1  

      33.84   40.76   43.81   44.35                                

  6 Frey, Jacob               FR Ursinus                        2:43.96  

      35.48   41.56   43.86   43.06                                

 

Event 21  Women 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 MacFeeters, Lyndsay       SR Ursinus                        5:35.97    9  

      30.39   32.64   33.49   33.82   34.34   34.24   34.52   34.30

      34.53   33.70                                                

  2 Wertman, Kaylani          FR Ursinus                        5:42.75    4  

      31.60   34.40   34.71   34.61   34.75   34.70   34.82   35.06

      34.72   33.38                                                

  3 Gilmore, Casey            SR Ursinus                        5:45.22    3  

      31.13   33.53   34.29   34.81   34.85   35.23   35.09   35.28

      35.71   35.30                                                

  4 Guild, Michaela           SO YCP                            5:45.62    2  

      32.14   34.61   35.70   35.57   35.33   34.98   34.73   35.40

      34.65   32.51                                                

  5 Ross, Chelsea             FR YCP                            5:50.16    1  

      30.77   33.13   33.97   35.57   35.47   35.42   36.28   36.61

      37.00   35.94                                                

  6 Beverly, Alison           JR YCP                            5:55.24  

      33.13   35.23   35.79   35.96   35.84   35.71   35.97   36.04

      36.36   35.21                                                

 

Event 22  Men 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 Tannenbaum, Lloyd         JR Ursinus                        4:59.22    9  

      26.33   29.60   30.29   30.17   30.45   30.55   30.50   30.76

      30.86   29.71                                                

  2 Bean, AJ                  JR YCP                            5:15.44    4  

      28.99   31.40   31.56   31.71   31.31   31.37   32.31   32.78

      32.55   31.46                                                

  3 Gottschalk, Jack          SO YCP                            5:19.12    3  

      27.17   30.38   31.93   32.31   33.69   34.11   33.16   32.92

      32.79   30.66                                                

  4 Tallon, Kevin             SO Ursinus                        5:19.72    2  

      29.18   31.25   32.40   32.99   33.36   32.97   32.59   31.94

      32.29   30.75                                                

  5 Diehl, Alex               SO YCP                            5:28.03    1  

      29.28   32.33   32.88   33.83   34.54   34.46   34.72   34.10

      31.68   30.21                                                

  6 Roberts, Nicholas         FR Ursinus                        5:29.58  

      28.74   32.82   33.11   33.70   34.63   34.49   33.75   33.87

      33.73   30.74                                                

 

Event 23  Women 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 Grey, Liz                 SO YCP                            1:05.01    9  

      30.29   34.72                                                

  2 Herman, Emily             SR Ursinus                        1:05.90    4  

      31.11   34.79                                                

  3 Yentz, Danielle           SO Ursinus                        1:07.54    3  

      31.84   35.70                                                

  4 Pall, Kathryn             SO Ursinus                        1:10.47    2  

      32.95   37.52                                                

  5 Estes, Kaitlyn            SO YCP                            1:10.67    1  

      32.70   37.97                                                

  6 Romm, Katelyn             FR YCP                            1:12.27  

      32.74   39.53                                                

 

Event 24  Men 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 Woods, Andy               FR YCP                              56.28    9  

      26.06   30.22                                                

  2 Smith, Christopher        SO Ursinus                          56.34    4  

      26.44   29.90                                                

  3 Arnold, Clark             SR YCP                              56.43    3  

      26.38   30.05                                                

  4 Janosky, Richard          SO YCP                              58.51    2  

      26.95   31.56                                                

  5 McGonigle, Adam           FR Ursinus                        1:02.89    1  

      28.73   34.16                                                

  6 Nikel, Peter              FR Ursinus                        1:13.58  

      32.96   40.62                                                

 

Event 25  Women 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 Wasik, Molly              SR YCP                            2:22.48    9  

      32.33   35.98   41.28   32.89                                

  2 Gombosi, Elizabeth        SR Ursinus                        2:25.92    4  

      32.43   36.22   43.39   33.88                                

  3 Beverly, Alison           JR YCP                            2:32.18    3  

      33.01   38.91   44.01   36.25                                

  4 Ryan, Sarah               FR Ursinus                        2:39.66    2  

      34.38   40.69   48.79   35.80                                

 

Event 26  Men 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                    Year School                           Finals Points 

===============================================================================

  1 Mercer, Steve             FR YCP                            2:06.46    9  

      26.63   33.21   36.77   29.85                                

  2 Demarest, Andy            SR YCP                            2:09.77    4  

      27.38   32.38   39.53   30.48                                

  3 Quick, Philip             FR Ursinus                        2:11.12    3  

      27.74   34.83   38.15   30.40                                

  4 McLennan, Will            FR YCP                            2:15.62    2  

      28.45   35.81   40.29   31.07                                

  5 Garman, Brad              SR Ursinus                        2:24.00    1  

      30.00   38.75   40.87   34.38                                

  6 Frey, Jacob               FR Ursinus                        2:29.12  

      33.00   40.63   43.94   31.55                                

 -- Tobin, Steve              JR YCP                           X2:11.15  

      27.82   32.51   38.63   32.19                                

 -- Kempel, Matt              JR YCP                           X2:13.71  

      28.34   33.87   39.91   31.59                                

 -- Kresser, Dan              SR YCP                           X2:14.45  

      27.51   35.59   41.84   29.51                                

 -- Ziegler, Tyler            FR YCP                           X2:14.82  

      28.94   36.48   37.75   31.65                                

 -- Brown, Colin              SR YCP                           X2:16.49  

      29.36   35.19   39.45   32.49                                

 

Event 27  Women 400 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

    School                                                        Finals Points 

===============================================================================

  1 York College (Pa)  'A'                                      3:52.74   11  

     1) Stanton, Ashley SR              2) Grey, Liz SO                   

     3) Ross, Chelsea FR                4) Maclennan, Heather SO          

       29.21  1:00.09    28.28    59.35    27.53    57.34    26.53    55.96

  2 York College (Pa)  'B'                                      4:03.18    4  

     1) Moore, Bethany FR               2) Murphy, Kathleen SO            

     3) Estes, Kaitlyn SO               4) Guild, Michaela SO             

       30.39  1:04.56    28.70  1:00.28    29.30  1:00.29    28.23    58.05

 -- Ursinus College  'A'                                       X3:54.10  

     1) Kolosky, Sarah FR               2) Krupa, Melissa SR              

     3) Weaver, Jeannie FR              4) Herman, Emily SR               

       28.05    58.83    27.87    59.22    27.40    57.69    27.86    58.36

 -- Ursinus College  'B'                                       X4:03.33  

     1) Yoo, Kelsey FR                  2) Winn, Bridget JR               

     3) Reynolds, Kelly SO              4) MacFeeters, Lyndsay SR         

       29.29  1:01.50    28.84  1:00.02    28.96  1:00.87    29.03  1:00.94

 -- Ursinus College  'C'                                       X4:11.96  

     1) Gilmore, Casey SR               2) Pall, Kathryn SO               

     3) Wertman, Kaylani FR             4) McCormick, Kacie JR            

       29.71  1:01.20    30.82  1:04.03    30.31  1:04.11    29.01  1:02.62

 -- York College (Pa)  'C'                                     X4:28.72  

     1) Romm, Katelyn FR                2) Leonard, Kristin SR            

     3) Minsky, Alex FR                 4) Dailey, Maegan FR              

       30.88  1:04.11    33.33  1:17.30    23.70    59.79    32.00  1:07.52

 

Event 28  Men 400 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

    School                                                        Finals Points 

===============================================================================

  1 Ursinus College  'A'                                        3:26.01   11  

     1) Tallon, Kevin SO                2) Yazbeck, David FR              

     3) Smith, Christopher SO           4) Tannenbaum, Lloyd JR           

       25.26    52.96    24.92    51.88    23.99    50.59    24.44    50.58

  2 York College (Pa)  'A'                                      3:26.10    4  

     1) Hilt, Ben JR                    2) McLennan, Will FR              

     3) Gottschalk, Jack SO             4) Murphy, Mike SR                

       24.70    51.41    24.50    52.17    25.13    52.70    24.03    49.82

  3 York College (Pa)  'B'                                      3:26.64    2  

     1) Demarest, Andy SR               2) Janosky, Richard SO            

     3) Diehl, Alex SO                  4) DeCoursey, Tom JR              

       26.07    54.14    24.41    50.67    25.11    51.26    24.34    50.57

  4 York College (Pa)  'C'                                      3:38.91  

     1) Yeager, Steve JR                2) Willier, Adam SR               

     3) Ziegler, Tyler FR               4) Shaffer, Brian SO              

       25.23    52.28    25.63    53.75    26.03    57.08    26.10    55.80

  5 Ursinus College  'B'                                        3:45.48  

     1) Doyle, Christopher SO           2) Wagner, David FR               

     3) McGonigle, Adam FR              4) Roberts, Nicholas FR           

       27.09    57.16    26.14    56.00    26.98    57.13    25.75    55.19

  6 Ursinus College  'C'                                        3:57.55  

     1) Furlong, Ryan FR                2) Garman, Brad SR                

     3) Nikel, Peter FR                 4) Fater, Luke FR                 

       26.76    55.13    26.44    59.57    29.56  1:02.83    28.37  1:00.02