Licensed to York College of PA                  Hy-Tek's Meet Manager 12/4/2009
                   York College vs SU - GC 2009 - 12/4/2009                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Salisbury Univ. 09 - 10-MD  'A'               1:57.90    1:55.88  
     1) Stone, Robin                    2) Krauss, Jessica                
     3) Hammond, Angie                  4) Petrella, Jenna                
       30.28    32.01    27.60    25.99                                    
  2 1-2 York College (Pa)  'A'                        1:56.49    1:57.41  
     1) Maclennan, Heather              2) Minsky, Alex                   
     3) Silcox, Amanda                  4) Grey, Liz                      
       29.37    33.30    28.69    26.05                                    
  3 1-3 York College (Pa)  'B'                             NT    2:00.70  
     1) Murphy, Kathleen                2) Aroche, Flor                   
     3) King, Lisa                      4) Moore, Bethany                 
       30.48    34.14    29.16    26.92                                    
  4 1-4 Goucher College  'A'                          1:54.26    2:02.37  
     1) Phillipson-Weiner, Lindsey      2) Hasse, Emily                   
     3) Adinolfi, Victoria              4) Hogstrom, Britt                
       32.16    35.95    28.78    25.48                                    
  5 1-5 Salisbury Univ. 09 - 10-MD  'C'                    NT    2:11.90  
     1) Givens, Caitlin                 2) Jacoby, Sara                   
     3) Dignan, Laura                   4) Cahill, Jessica                
       34.72    35.03    31.84    30.31                                    
 -- 1- Salisbury Univ. 09 - 10-MD  'B'                     NT         DQ  
     1) Southworth, Lindsay             2) Donovan, Meghan                
     3) Ault, Sarah                     4) Closs, Kelly                   
       31.41    35.20    28.02    27.36                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Goucher College  'B'                               NT    1:40.40  
     1) Williams, Kyle                  2) Shalamanov, Georgi             
     3) Leonard, Charles                4) Rooney, Charles                
       26.43    27.51    24.52    21.94                                    
  2 1-2 York College (Pa)  'A'                        1:40.08    1:41.16  
     1) Bean, AJ                        2) Tobin, Steve                   
     3) Arnold, Clark                   4) Gottschalk, Jack               
       26.85    27.41    24.55    22.35                                    
  3 1-3 York College (Pa)  'B'                             NT    1:43.41  
     1) Schleicher, Chris               2) Hicks, Jamie                   
     3) Woods, Andy                     4) Janosky, Richard               
       28.13    28.72    24.28    22.28                                    
  4 1-4 Salisbury Univ. 09 - 10-MD  'A'               1:46.67    1:43.58  
     1) Robichaud, Eric                 2) Ferrari, Mike                  
     3) Preston, Jason                  4) Eyler, Steve                   
       27.74    28.72    24.52    22.60                                    
  5 1-5 Salisbury Univ. 09 - 10-MD  'B'                    NT    1:46.48  
     1) Reddick, Jon                    2) Smith, Chris                   
     3) Metcalf, Tim                    4) Wisda, Joe                     
       28.55    30.19    25.11    22.63                                    
  6 1-6 York College (Pa)  'C'                             NT   x1:49.67  
     1) Likes, Kip                      2) Brown, Colin                   
     3) Kresser, Dan                    4) Murphy, Justin                 
       29.06    31.58    25.30    23.73                                    
  7 1-7 Salisbury Univ. 09 - 10-MD  'C'                    NT   x1:52.40  
     1) Robichaud, Drew                 2) Rubenstein, Eddie              
     3) Haufler, Kyle                   4) Brumburgh, Eric                
       28.40    30.90    25.97    27.13                                    
  8 1-8 Goucher College  'A'                          1:41.02    1:56.20  
     1) Ambrosio, Mike                  2) Myles, Devin                   
     3) Wons, Kevin                     4) Gaeta, Jordan                  
       31.89    32.43    26.05    25.83                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Fitzenreiter, Katie      Sea Gulls-MD        11:30.95   11:27.10  
      31.02   33.38   33.98   34.20   34.46   34.50   34.79   34.86
      34.75   34.79   34.83   34.80   34.90   35.12   34.76   35.02
      35.19   34.99   34.16   32.60                                
  2 1-2 Guild, Michaela          YCP                 11:27.79   11:42.13  
      31.38   33.74   34.66   35.04   35.15   35.42   35.26   35.69
      35.88   35.95   36.04   35.85   36.48   35.82   35.72   35.71
      35.45   34.80   34.57   33.52                                
  3 1-3 Crean, Kaitlin           YCP                 11:45.79   11:45.79  
      32.29   35.02   36.19   36.17   35.55   35.90   35.83   35.69
      35.53   35.82   35.49   35.60   35.72   35.50   35.26   35.24
      34.89   35.26   34.60   34.24                                
  4 1-4 Beverly, Alison          YCP                 11:52.42   11:48.46  
      32.98   34.77   35.94   36.23   36.25   35.81   36.01   35.62
      35.62   35.51   35.56   35.63   35.71   35.49   35.43   35.28
      35.43   35.43   35.45   34.31                                
  5 1-5 Carbone, Staci           Sea Gulls-MD        12:12.96   12:14.52  
      32.14   34.73   35.84   36.60   37.09   37.33   37.33   37.00
      37.54   37.82   37.45   37.80   37.66   37.75   37.54   37.34
      37.77   36.72   36.27   34.80                                
  6 1-6 Waldron, Mandi           Sea Gulls-MD              NT   12:34.75  
      32.75   35.72   37.69   38.38   38.02   38.08   38.06   37.23
      38.36   38.57   38.53   38.41   38.53   38.76   38.11   38.74
      38.20   38.34   38.17   36.10                                
  7 1-7 Fabrico, Hillary         GC                  12:59.07   13:07.02  
      34.77   38.46   39.32   39.82   39.66   39.04   39.90   40.09
      39.70   39.92   39.88   39.87   39.98   39.94   40.21   39.74
      40.12   39.69   39.04   37.87                                
  8 1-8 Walker, Colleen          YCP                 13:13.84  x13:48.56  
      36.08   39.72   40.61   41.24   41.44   41.59   41.46   41.66
      42.34   41.94   42.48   42.66   42.30   41.81   42.40   42.04
      42.06   42.03   41.95   40.75                                
 
Event 3  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2-1 Gottschalk, Jack         YCP                 10:15.01   10:46.50  
      25.95   29.59   31.37   32.51   32.63   32.40   32.66   33.16
      32.84   33.52   33.00   33.68   33.40   33.75   33.74   33.53
      33.43   33.04   32.43   29.87                                
  2 2-2 Reidler, Frank           Sea Gulls-MD        10:58.43   10:58.51  
      30.47   32.73   33.48   33.64   33.50   34.02   33.66   33.37
      33.60   33.37   33.24   32.81   32.72   32.56   32.34   32.52
      32.72   32.76   32.73   32.27                                
  3 2-3 Kempel, Matt             YCP                 10:56.64   11:11.68  
      28.78   32.02   32.43   33.26   33.38   33.92   34.03   34.73
      34.20   34.58   33.56   33.40   33.77   33.79   34.17   34.87
      34.83   34.82   34.51   32.63                                
  4 2-4 Snee, Sean               Sea Gulls-MD        11:26.77   11:18.20  
      29.16   33.16   34.57   34.77   34.66   34.47   34.28   34.30
      34.20   33.99   33.82   33.77   33.73   34.03   34.39   34.12
      34.48   34.24   34.37   33.69                                
  5 2-5 Schleicher, Chris        YCP                 11:31.99   11:45.76  
      29.15   33.38   34.56   35.14   35.65   36.03   36.39   36.22
      36.12   36.68   36.50   36.26   36.24   35.39   36.57   36.27
      35.91   35.72   35.37   32.21                                
  6 2-6 Lonergan, Kevin          Sea Gulls-MD        12:03.87   12:10.15  
      30.96   36.09   37.53   37.81   37.54   36.97   37.00   37.49
      36.79   37.10   36.98   36.75   37.30   36.30   36.50   36.67
      36.77   36.53   35.99   35.08                                
  7 2-7 Vincent, John            GC                  13:40.65   13:07.10  
      32.47 1:16.37   39.09   39.01   38.93 1:20.29 1:19.31   40.36
    2:42.98   40.80   40.42   39.92 1:17.04   15.29                
 
Event 4  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Ross, Chelsea            YCP                  2:01.93    2:02.57  
      28.50   30.62   31.50   31.95                                
  2 1-2 Stanton, Ashley          YCP                  2:04.75    2:04.48  
      29.65   31.70   32.24   30.89                                
  3 1-3 Phillipson-Weiner, L     GC                   2:06.25    2:04.86  
      29.87   31.79   32.27   30.93                                
  4 1-4 Cook, Christine          Sea Gulls-MD         2:08.48    2:08.88  
      29.89   32.54   33.49   32.96                                
  7 1-5 Irwin, Jenelle           Sea Gulls-MD         2:14.39    2:14.61  
      30.15   33.48   35.45   35.53                                
  8 1-6 Gimenez, Pilar           GC                   2:18.71    2:21.41  
      32.50   35.50   36.93   36.48                                
  5 3-4 Crean, Kaitlin           YCP                  2:10.35    2:11.83  
      31.29   33.65   34.07   32.82                                
  6 3-5 Gillespie, Maureen       Sea Gulls-MD         2:16.04    2:12.21  
      29.80   33.00   34.44   34.97                                
  9 3-6 Rossi, Laura             GC                   2:30.79    2:22.93  
      33.62   36.52   36.54   36.25                                
 10 3-7 Loughman, Maureen        YCP                  2:30.70   x2:34.40  
      33.99   38.90   40.95   40.56                                
 
Event 4  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2-1 Shalamanov, Georgi       GC                   1:46.56    1:48.90  
      24.96   27.44   28.68   27.82                                
  2 2-2 Yeager, Steve            YCP                  1:51.05    1:51.77  
      25.53   29.08   28.81   28.35                                
  3 2-3 Zoli, Paul               Sea Gulls-MD         1:53.87    1:52.55  
      26.52   28.66   29.20   28.17                                
  4 2-4 Bean, AJ                 YCP                  1:51.67    1:52.94  
      26.16   28.21   29.33   29.24                                
  5 2-5 Metcalf, Tim             Sea Gulls-MD         1:55.96    1:54.04  
      26.63   28.64   29.08   29.69                                
  7 2-6 Wons, Kevin              GC                   1:58.24    1:56.30  
      26.64   29.24   30.18   30.24                                
  6 3-1 Shaffer, Brian           YCP                  1:51.67    1:55.16  
      26.47   29.10   29.94   29.65                                
  8 3-2 Peterson, AJ             Sea Gulls-MD         2:00.76    1:58.43  
      27.14   30.87   30.75   29.67                                
  9 3-3 Baum, Steve              GC                   1:58.81    2:00.49  
      27.37   30.34   30.75   32.03                                
 
Event 5  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Maclennan, Heather       YCP                    25.46      25.52  
  2 1-2 Turner, Katy             Sea Gulls-MD           27.41      26.19  
  3 1-3 Petrella, Jenna          Sea Gulls-MD           26.49      26.66  
  4 1-4 Grey, Liz                YCP                    26.60      26.86  
  7 1-5 Wegman, Abigail          GC                     28.15      27.97  
  9 1-6 Lyon, Rachel             GC                     30.36      30.23  
 -- 1- Romm, Katelyn             YCP                    28.00     X28.25  
 -- 1- Leonard, Kristin          YCP                    27.84     X30.81  
  5 3-3 Closs, Kelly             Sea Gulls-MD           27.03      26.97  
  6 3-4 Estes, Kaitlyn           YCP                    27.17      27.11  
  8 3-5 Leavitt-Baron, Rache     GC                     28.83      30.14  
 -- 3- Moore, Bethany            YCP                    27.44     X27.56  
 
Event 5  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2-1 Hilt, Ben                YCP                    22.24      22.53  
  2 2-2 Rooney, Charles          GC                     22.85      22.67  
  3 2-3 DeCoursey, Tom           YCP                    22.74      22.71  
  4 2-4 Robichaud, Eric          Sea Gulls-MD           22.70      22.76  
  6 2-5 Eyler, Steve             Sea Gulls-MD           22.87      23.02  
  8 2-6 Gaeta, Jordan            GC                     26.54      26.80  
  5 3-1 Arnold, Clark            YCP                    23.04      22.89  
  7 3-2 Smith, Chris             Sea Gulls-MD           23.74      23.93  
 
Event 6  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Wasik, Molly             YCP                  2:21.21    2:20.47  
      30.44   36.16   41.46   32.41                                
  2 1-2 Stone, Robin             Sea Gulls-MD         2:24.07    2:24.50  
      30.23   36.05   44.88   33.34                                
  3 1-3 Donovan, Meghan          Sea Gulls-MD         2:23.77    2:24.57  
      32.95   36.47   41.34   33.81                                
  4 1-4 King, Lisa               YCP                  2:24.09    2:26.28  
      30.54   37.82   44.19   33.73                                
  7 1-5 Baron, Mara              GC                   2:30.86    2:34.98  
      32.12   41.77   45.04   36.05                                
  8 1-6 Hasse, Emily             GC                   2:39.73    2:35.46  
      34.99   40.13   44.53   35.81                                
  5 3-4 Beverly, Alison          YCP                  2:26.98    2:29.08  
      32.44   38.68   43.44   34.52                                
  6 3-5 Southworth, Lindsay      Sea Gulls-MD         2:30.64    2:29.53  
      32.74   36.60   46.97   33.22                                
  9 3-6 Dailey, Maegan           YCP                  2:45.48   x2:39.60  
      34.79   40.30   49.26   35.25                                
 
Event 6  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2-1 Demarest, Andy           YCP                  2:05.21    2:06.00  
      26.25   31.64   37.78   30.33                                
  2 2-2 Buist, Chad              Sea Gulls-MD         2:11.93    2:12.31  
      27.38   34.76   39.15   31.02                                
  5 2-3 Robichaud, Drew          Sea Gulls-MD         2:13.27    2:13.06  
      29.02   32.88   41.23   29.93                                
  6 2-4 Kempel, Matt             YCP                  2:13.51   x2:13.41  
      28.17   35.35   39.23   30.66                                
  8 2-5 Ambrosio, Mike           GC                   2:16.89    2:20.44  
      29.38   36.94   40.20   33.92                                
  9 2-6 Baum, Steve              GC                   2:24.29    2:27.34  
      33.46   38.39   40.97   34.52                                
  3 3-1 McLennan, Will           YCP                       NT    2:12.54  
      27.66   35.22   39.19   30.47                                
  4 3-2 Murphy, Justin           YCP                  2:13.36    2:12.93  
      30.00   34.49   38.77   29.67                                
  7 3-3 Ferrari, Mike            Sea Gulls-MD         2:13.43    2:18.76  
      29.39   35.18   38.74   35.45                                
 
Event 7  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Ault, Sarah              Sea Gulls-MD         1:03.72    1:02.35  
      29.30   33.05                                                
  2 1-2 Turner, Katy             Sea Gulls-MD         1:03.38    1:03.47  
      29.26   34.21                                                
  3 1-3 Silcox, Amanda           YCP                  1:04.45    1:04.65  
      29.76   34.89                                                
  4 1-4 Baron, Mara              GC                   1:06.43    1:06.29  
      31.00   35.29                                                
  5 1-5 King, Lisa               YCP                  1:04.17    1:07.57  
      31.58   35.99                                                
  7 1-6 Adinolfi, Victoria       GC                   1:08.17    1:08.89  
      32.23   36.66                                                
  6 3-4 Garcia, Amanda           Sea Gulls-MD         1:07.89    1:08.20  
      32.06   36.14                                                
  8 3-5 Romm, Katelyn            YCP                  1:10.45    1:11.47  
      32.66   38.81                                                
 
Event 7  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 2-1 Arnold, Clark            YCP                    54.44      55.69  
      26.01   29.68                                                
  3 2-2 Rooney, Charles          GC                     56.85      56.62  
      27.14   29.48                                                
  5 2-3 Janosky, Richard         YCP                    56.69      57.30  
      26.74   30.56                                                
  7 2-4 Metcalf, Tim             Sea Gulls-MD           58.48      58.25  
      26.76   31.49                                                
  8 2-5 Leonard, Charles         GC                        NT      58.29  
      27.62   30.67                                                
  9 2-6 Haufler, Kyle            Sea Gulls-MD           58.97      59.44  
      27.13   32.31                                                
  1 3-1 Hilt, Ben                YCP                    56.89      55.52  
      25.82   29.70                                                
  4 3-2 Preston, Jason           Sea Gulls-MD           57.42      56.76  
      25.75   31.01                                                
  6 3-3 Kresser, Dan             YCP                    57.87     x57.51  
      26.44   31.07                                                
 
Event 8  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Ross, Chelsea            YCP                    57.60      56.85  
      27.80   29.05                                                
  2 1-2 Stanton, Ashley          YCP                    57.56      58.08  
      28.38   29.70                                                
  3 1-3 Phillipson-Weiner, L     GC                   1:06.07      58.24  
      28.68   29.56                                                
  4 1-4 Hammond, Angie           Sea Gulls-MD           58.46      58.41  
      28.29   30.12                                                
  7 1-5 Cook, Christine          Sea Gulls-MD           58.37    1:00.46  
      29.03   31.43                                                
  8 1-6 Gimenez, Pilar           GC                   1:04.92    1:05.89  
      31.15   34.74                                                
  5 3-4 Petrella, Jenna          Sea Gulls-MD           58.61      58.92  
      27.75   31.17                                                
  6 3-5 Estes, Kaitlyn           YCP                    58.24      59.04  
      28.81   30.23                                                
  9 3-7 Leavitt-Baron, Rache     GC                   1:03.87    1:06.31  
      31.33   34.98                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2-1 Murphy, Mike             YCP                    49.77      49.96  
      24.36   25.60                                                
  2 2-2 Wisda, Joe               Sea Gulls-MD           50.72      50.61  
      24.60   26.01                                                
  4 2-3 Zoli, Paul               Sea Gulls-MD           52.51      51.55  
      25.13   26.42                                                
  5 2-4 McLennan, Will           YCP                    50.51      51.93  
      24.97   26.96                                                
  8 2-5 Wons, Kevin              GC                     57.74      53.79  
      25.99   27.80                                                
  9 2-6 Myles, Devin             GC                     54.24      54.39  
      26.01   28.38                                                
  3 3-1 Ziegler, Tyler           YCP                    57.72      51.18  
      24.74   26.44                                                
  6 3-2 Peterson, AJ             Sea Gulls-MD           54.09      52.53  
      25.45   27.08                                                
  7 3-3 Demarest, Andy           YCP                    50.55     x52.63  
      25.84   26.79                                                
 10 3-6 Vincent, John            GC                   1:05.39      59.59  
      28.00   31.59                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Maclennan, Heather       YCP                  1:01.24    1:02.26  
      30.69   31.57                                                
  2 1-2 Murphy, Kathleen         YCP                  1:05.22    1:04.72  
      31.56   33.16                                                
  3 1-3 Stone, Robin             Sea Gulls-MD         1:04.73    1:05.50  
      31.84   33.66                                                
  5 1-4 Southworth, Lindsay      Sea Gulls-MD         1:06.57    1:08.19  
      33.71   34.48                                                
  7 1-5 Wegman, Abigail          GC                   1:15.70    1:13.68  
      35.20   38.48                                                
  8 1-6 Rossi, Laura             GC                   1:14.86    1:16.88  
      37.89   38.99                                                
  4 3-4 Silcox, Amanda           YCP                       NT    1:07.50  
      32.68   34.82                                                
  6 3-5 Carbone, Staci           Sea Gulls-MD         1:09.33    1:10.55  
      33.61   36.94                                                
  9 3-6 Leonard, Kristin         YCP                  1:11.96   x1:17.26  
      37.65   39.61                                                
 
Event 9  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2-1 Williams, Kyle           GC                     55.23      56.58  
      27.92   28.66                                                
  2 2-2 Bean, AJ                 YCP                    56.62      56.63  
      28.03   28.60                                                
  4 2-3 Robichaud, Eric          Sea Gulls-MD           58.93      59.59  
      29.07   30.52                                                
  5 2-4 Reddick, Jon             Sea Gulls-MD         1:00.36    1:00.41  
      29.55   30.86                                                
  7 2-5 Schleicher, Chris        YCP                    59.07   x1:01.66  
      29.49   32.17                                                
  3 3-1 Woods, Andy              YCP                  1:00.04      58.08  
      27.66   30.42                                                
  6 3-2 Likes, Kip               YCP                  1:00.98    1:01.14  
      29.69   31.45                                                
  8 3-3 Robichaud, Drew          Sea Gulls-MD         1:00.39    1:01.75  
      30.13   31.62                                                
 
Event 10  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Hogstrom, Britt          GC                   6:04.46    5:29.54  
      29.69   32.61   33.23   32.95   33.20   33.71   34.12   34.26
      33.78   31.99                                                
  2 1-2 Fitzenreiter, Katie      Sea Gulls-MD         5:33.95    5:37.01  
      30.22   33.31   33.94   34.32   34.25   34.66   34.38   34.69
      34.38   32.86                                                
  3 1-3 Guild, Michaela          YCP                  5:33.99    5:42.03  
      31.07   33.68   34.84   35.03   34.64   35.11   35.32   34.98
      34.49   32.87                                                
  4 1-4 Crean, Kaitlin           YCP                  5:45.52    5:49.18  
      31.58   34.26   35.19   35.15   35.71   35.86   35.48   35.49
      35.66   34.80                                                
  7 1-5 Irwin, Jenelle           Sea Gulls-MD         5:55.67    6:06.09  
      32.41   35.88   36.58   37.67   37.52   37.56   37.97   37.67
      37.21   35.62                                                
 10 1-6 Fabrico, Hillary         GC                   6:07.19    6:26.63  
      35.09   38.52   38.89   39.11   39.27   39.46   39.82   39.38
      39.05   38.04                                                
  5 3-3 Beverly, Alison          YCP                  5:46.83    5:49.36  
      32.45   35.14   35.78   35.57   35.43   35.40   35.26   35.49
      35.45   33.39                                                
  6 3-5 Stamm, Katie             Sea Gulls-MD         6:08.47    6:02.62  
      32.72   35.88   36.43   36.74   36.56   37.07   37.61   37.56
      36.60   35.45                                                
  8 3-6 Dailey, Maegan           YCP                  6:24.87   x6:14.28  
      33.00   36.79   38.06   38.35   38.46   38.61   38.18   38.57
      37.78   36.48                                                
  9 3-8 Lyon, Rachel             GC                        NT    6:26.57  
      34.83   38.39   39.90   39.72   40.75   40.29   39.47   38.49
      38.21   36.52                                                
 
Event 10  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2-1 Shalamanov, Georgi       GC                   4:48.73    5:03.10  
      26.99   30.16   30.37   31.19   31.14   30.72   30.77   30.93
      30.95   29.88                                                
  2 2-2 Janosky, Richard         YCP                  5:16.68    5:18.41  
      28.64   31.42   32.26   32.49   32.53   32.02   33.40 1:06.28
      29.39                                                        
  3 2-3 Murphy, Mike             YCP                  5:14.39    5:18.90  
      29.80   32.74   32.91   33.05   33.55   32.84   33.03   33.21
      30.97   26.80                                                
  5 2-4 Reidler, Frank           Sea Gulls-MD         5:18.05    5:19.57  
      29.59   32.42   32.94   32.54   32.27   32.72   32.60   32.34
      31.55   30.60                                                
  7 2-5 Rubenstein, Eddie        Sea Gulls-MD         5:29.95    5:26.35  
      29.56   32.55   33.51   33.50   33.20   33.51   32.66   33.13
      32.61   32.12                                                
  9 2-6 Gaeta, Jordan            GC                   6:03.28    6:14.18  
      33.82   37.50   37.34   37.94   37.77   38.72   39.13   38.98
      37.94   35.04                                                
  4 3-1 Diehl, Alex              YCP                  5:11.89    5:19.14  
      28.90   32.40   33.02   32.91   33.50   33.32   32.48   31.65
      31.09   29.87                                                
  6 3-2 Hicks, Jamie             YCP                  5:27.78   x5:20.73  
      29.12   31.49   32.28   32.63   32.86   32.92   33.06   32.98
      32.76   30.63                                                
  8 3-4 Lonergan, Kevin          Sea Gulls-MD         5:34.13    5:50.40  
      30.35   34.52   36.27   36.33   36.36   35.62   35.44   36.44
      35.87   33.20                                                
 10 3-7 Vincent, John            GC                   6:04.81    6:23.64  
      33.37   38.19   38.58 1:59.00   39.71   38.88   38.43   37.62
 
Event 11  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Krauss, Jessica          Sea Gulls-MD         1:13.07    1:11.77  
      32.57   39.20                                                
  2 1-2 Minsky, Alex             YCP                  1:13.34    1:14.44  
      34.01   40.43                                                
  4 1-3 Donovan, Meghan          Sea Gulls-MD         1:13.62    1:15.48  
      35.40   40.08                                                
  5 1-4 Aroche, Flor             YCP                  1:17.75    1:18.03  
      37.10   40.93                                                
  7 1-5 Hasse, Emily             GC                   1:21.16    1:20.28  
      38.63   41.65                                                
  8 1-6 Fabrico, Hillary         GC                   1:26.95    1:31.49  
      43.94   47.55                                                
  3 3-4 Garcia, Amanda           Sea Gulls-MD         1:16.98    1:14.84  
      35.66   39.18                                                
  6 3-5 Oldham, Mandy            YCP                  1:18.29    1:18.13  
      36.33   41.80                                                
 
Event 11  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2-1 Tobin, Steve             YCP                  1:02.82    1:03.88  
      29.49   34.39                                                
  3 2-2 Mercer, Steve            YCP                  1:03.46    1:04.74  
      30.64   34.10                                                
  4 2-3 Ferrari, Mike            Sea Gulls-MD         1:05.33    1:04.90  
      30.28   34.62                                                
  5 2-4 Buist, Chad              Sea Gulls-MD         1:07.27    1:08.19  
      31.77   36.42                                                
  6 2-5 Willier, Adam            YCP                  1:08.39   x1:08.20  
      32.07   36.13                                                
  7 2-6 Brown, Colin             YCP                  1:08.93   x1:08.88  
      32.61   36.27                                                
  8 2-7 Ambrosio, Mike           GC                   1:08.03    1:09.12  
      32.52   36.60                                                
  1 3-1 Yeager, Steve            YCP                  1:04.99    1:03.88  
      30.25   33.63                                                
  9 3-2 Rubenstein, Eddie        Sea Gulls-MD         1:08.68    1:09.32  
      32.65   36.67                                                
 10 3-3 Diehl, Alex              YCP                  1:04.45   x1:10.77  
      33.19   37.58                                                
 
Event 12  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York College (Pa)  'A'                        1:47.87    1:45.88  
     1) Stanton, Ashley                 2) Grey, Liz                      
     3) Ross, Chelsea                   4) Guild, Michaela                
       26.58    26.54    26.10    26.66                                    
  2 1-2 Salisbury Univ. 09 - 10-MD  'A'               1:46.46    1:47.03  
     1) Ault, Sarah                     2) Hessler, Karen                 
     3) Hammond, Angie                  4) Turner, Katy                   
       27.60    27.18    26.20    26.05                                    
  3 1-3 York College (Pa)  'B'                        1:51.75    1:48.63  
     1) Moore, Bethany                  2) Murphy, Kathleen               
     3) Romm, Katelyn                   4) Estes, Kaitlyn                 
       27.56    26.98    27.58    26.51                                    
  4 1-4 Goucher College  'A'                          1:43.13    1:51.23  
     1) Adinolfi, Victoria              2) Baron, Mara                    
     3) Wegman, Abigail                 4) Hogstrom, Britt                
       28.35    29.13    27.47    26.28                                    
  5 1-5 Salisbury Univ. 09 - 10-MD  'B'                    NT    1:51.68  
     1) Krauss, Jessica                 2) Cook, Christine                
     3) Gillespie, Maureen              4) Closs, Kelly                   
       29.79    27.89    33.33    20.67                                    
  6 1-6 Salisbury Univ. 09 - 10-MD  'C'                    NT   x1:58.16  
     1) Stamm, Katie                    2) Waldron, Mandi                 
     3) Givens, Caitlin                 4) Dignan, Laura                  
       29.67    29.11    29.36    30.02                                    
  7 1-7 Goucher College  'B'                               NT    2:00.88  
     1) Gimenez, Pilar                  2) Leavitt-Baron, Rachel          
     3) Lyon, Rachel                    4) Rossi, Laura                   
       29.96    30.00    29.88    31.04                                    
 
Event 13  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York College (Pa)  'A'                             NT    1:29.41  
     1) DeCoursey, Tom                  2) Gottschalk, Jack               
     3) McLennan, Will                  4) Hilt, Ben                      
       22.53    22.37    22.41    22.10                                    
  2 1-2 York College (Pa)  'B'                             NT    1:32.69  
     1) Shaffer, Brian                  2) Ziegler, Tyler                 
     3) Woods, Andy                     4) Demarest, Andy                 
       23.68    22.45    23.32    23.24                                    
  3 1-3 Salisbury Univ. 09 - 10-MD  'A'                    NT    1:33.23  
     1) Reddick, Jon                    2) Smith, Chris                   
     3) Eyler, Steve                    4) Wisda, Joe                     
       24.41    23.39    22.95    22.48                                    
  4 1-4 York College (Pa)  'C'                             NT   x1:34.65  
     1) Willier, Adam                   2) Diehl, Alex                    
     3) Murphy, Mike                    4) Mercer, Steve                  
       24.32    23.63    23.08    23.62                                    
  5 1-5 Goucher College  'A'                               NT    1:35.51  
     1) Williams, Kyle                  2) Baum, Steve                    
     3) Leonard, Charles                4) Myles, Devin                   
       23.58    24.49    23.71    23.73                                    
  6 1-6 Salisbury Univ. 09 - 10-MD  'B'                    NT    1:35.54  
     1) Haufler, Kyle                   2) Zoli, Paul                     
     3) Buist, Chad                     4) Preston, Jason                 
       24.53    23.33    24.50    23.18                                    
  7 1-7 Salisbury Univ. 09 - 10-MD  'C'                    NT   x1:42.45  
     1) Snee, Sean                      2) Reidler, Frank                 
     3) Peterson, AJ                    4) Brumburgh, Eric                
       25.59    25.75    23.32    27.79