Licensed to York College of PA                  Hy-Tek's Meet Manager 1/15/2010
               York College vs College of Notre Dame - 1/15/2010               
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York College (Pa)  'B'                             NT    2:00.01   11  
     1) Wasik, Molly                    2) Aroche, Flor                   
     3) Grey, Liz                       4) Stanton, Ashley                
       31.08    34.21    28.50    26.22                                    
  2 1-2 York College (Pa)  'A'                        1:56.49    2:01.80    4  
     1) Murphy, Kathleen                2) Minsky, Alex                   
     3) Maclennan, Heather              4) Guild, Michaela                
       31.73    35.10    28.13    26.84                                    
  3 1-3 York College (Pa)  'C'                             NT   x2:13.83  
     1) Leonard, Kristin                2) Crean, Kaitlin                 
     3) Romm, Katelyn                   4) King, Lisa                     
       36.33    38.83    30.73    27.94                                    
 -- 1- College of Notre Dame  'A'                          NT   X2:28.79  
     1) McCloud, Sarah                  2) Long, Bregitta                 
     3) Jones, Faith                    4) Tannous, Maria                 
       37.51    47.88    29.09    34.31                                    
 
Event 2  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 McCloud, Sarah           CND                       NT   21:01.92    9  
      35.75   38.02   38.73   38.66   38.65   38.67   38.58   38.53
      38.44   38.52   38.23   38.41   38.40   38.16   38.28   38.32
      38.47   38.25   38.45   38.42   38.33   38.20   38.49   38.25
      38.20   38.68   38.21   39.33   38.13   38.63   37.70   37.71
      36.12
  2 1-2 Dailey, Maegan           YCP                       NT   21:26.86    4  
      33.99   37.14   37.79   38.53   38.47   39.32   39.19   38.92
      38.54   38.34   38.87   38.96   38.77   38.74   39.13   39.26
      39.14   39.58   39.53   39.46   39.46   39.59   39.76   39.59
      39.69   40.14   40.52   40.76   40.07   40.07   39.27   38.94
      37.33
  3 1-3 Fleming, Ashley          CND                       NT   22:16.44    3  
      36.41   40.15   40.44   40.30   40.58   40.67   40.86   40.91
      40.58   40.80   40.51   40.62   40.93   40.76   40.79   40.73
      41.07   41.02   41.02   41.81   41.18   40.56   41.02   40.60
      40.51   40.24   40.42   40.07   40.19   40.28   40.82   40.22
      39.37
  4 1-4 Walker, Colleen          YCP                       NT   23:22.91    2  
      40.18   41.03   42.36   41.67   41.79   41.92   42.13   41.80
      42.12   42.25   42.50   42.51   42.48   42.74   42.72   42.83
      42.69   42.79   42.89   43.20   42.87   42.77   43.25   43.14
      43.24   43.69   43.09   42.87   43.48   43.09   42.76   42.66
      41.40
  5 1-5 Loughman, Maureen        YCP                       NT   25:34.50    1  
      36.80   42.87   45.24   46.45   46.86   46.20   47.53   48.12
      46.07   47.65   47.68   47.76   48.41   46.64   46.98   47.14
      47.60   48.28   47.25   46.57   48.28   46.94   47.70   47.76
      46.64   47.99   46.08   46.94   46.58   45.15   46.17   45.58
      44.59
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Guild, Michaela          YCP                  2:04.69    2:06.41    9  
      30.01   32.21   32.75   31.44                                
  2 1-2 Beverly, Alison          YCP                  2:13.63    2:15.44    4  
      31.56   34.38   35.02   34.48                                
  3 1-3 Moore, Bethany           YCP                       NT    2:17.72    3  
      31.85   35.11   36.15   34.61                                
  4 1-4 Tannous, Maria           CND                       NT    2:51.11    2  
      38.67   44.03   45.42   42.99                                
 
Event 4  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Jones, Faith             CND                       NT      26.92    9  
  2 1-2 Estes, Kaitlyn           YCP                    27.11      27.37    4  
  3 1-3 Romm, Katelyn            YCP                    28.00      28.74    3  
  4 1-4 Minsky, Alex             YCP                    29.28      29.39    2  
  5 1-5 Leonard, Kristin         YCP                    27.84     x29.81  
 
Event 5  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- Janosky, Richard          YCP                       NT     X23.15  
 -- 1- Ziegler, Tyler            YCP                       NT     X23.43  
 -- 1- Bean, AJ                  YCP                       NT     X24.07  
 -- 1- Shaffer, Brian            YCP                       NT     X24.07  
 -- 1- Kresser, Dan              YCP                       NT     X24.34  
 -- 1- Hicks, Jamie              YCP                       NT     X24.49  
 -- 1- Tobin, Steve              YCP                       NT     X24.85  
 
Event 6  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Murphy, Kathleen         YCP                  2:31.49    2:33.01    9  
      32.83   36.87   47.90   35.41                                
  2 1-2 Crean, Kaitlin           YCP                  2:34.60    2:34.96    4  
      33.56   41.49   44.41   35.50                                
  3 1-3 Long, Bregitta           CND                       NT    3:08.18    3  
      40.99   48.59   58.52   40.08                                
 
Event 7  Women 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Grey, Liz                YCP                       NT      28.79    9  
  2 1-2 Silcox, Amanda           YCP                       NT      29.55    4  
  3 1-3 King, Lisa               YCP                       NT      30.03    3  
  4 1-4 Romm, Katelyn            YCP                       NT     x30.65  
  5 1-5 Long, Bregitta           CND                       NT      38.10    2  
 
Event 8  Men 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- Hilt, Ben                 YCP                       NT     X24.34  
 -- 1- Woods, Andy               YCP                       NT     X24.61  
 -- 1- Arnold, Clark             YCP                       NT     X24.78  
 -- 1- Janosky, Richard          YCP                       NT     X25.88  
 -- 1- Demarest, Andy            YCP                       NT     X26.02  
 -- 1- Kresser, Dan              YCP                       NT     X26.27  
 -- 1- Schleicher, Chris         YCP                       NT     X26.72  
 -- 1- Shaffer, Brian            YCP                       NT     X27.76  
 
Event 9  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Maclennan, Heather       YCP                    55.28      56.77    9  
      27.13   29.64                                                
  2 1-2 Estes, Kaitlyn           YCP                    58.24      59.10    4  
      28.96   30.14                                                
  3 1-3 Jones, Faith             CND                       NT    1:01.94    3  
      28.79   33.15                                                
  4 1-4 Moore, Bethany           YCP                  1:00.86    1:02.46    2  
      29.98   32.48                                                
  5 1-5 Fleming, Ashley          CND                       NT    1:08.40    1  
      32.40   36.00                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- Mercer, Steve             YCP                    51.18     X50.35  
      24.27   26.08                                                
 -- 1- Ziegler, Tyler            YCP                    51.18     X51.75  
      25.06   26.69                                                
 -- 1- Yeager, Steve             YCP                    51.14     X58.11  
      27.86   30.25                                                
 
Event 11  Women 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Wasik, Molly             YCP                    30.76      30.49    9  
  2 1-2 Silcox, Amanda           YCP                    31.74      31.29    4  
  3 1-3 Murphy, Kathleen         YCP                    30.48      31.59    3  
  4 1-4 Beverly, Alison          YCP                    33.34     x34.56  
  5 1-5 Leonard, Kristin         YCP                    35.47     x36.27  
  6 1-6 Long, Bregitta           CND                       NT      40.39    2  
  7 1-7 Tannous, Maria           CND                       NT      44.26    1  
 
Event 12  Men 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- Bean, AJ                  YCP                    26.61     X26.91  
 -- 1- Woods, Andy               YCP                    26.90     X27.64  
 -- 1- Hilt, Ben                 YCP                    26.77     X27.79  
 -- 1- Schleicher, Chris         YCP                    27.61     X27.83  
 -- 1- Kempel, Matt              YCP                    29.34     X29.00  
 -- 1- Murphy, Justin            YCP                    29.50     X29.05  
 -- 1- Tobin, Steve              YCP                       NT        XDQ  
 -- 1- Likes, Kip                YCP                    29.06        XDQ  
 
Event 13  Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Aroche, Flor             YCP                       NT      34.25    9  
  2 1-2 Minsky, Alex             YCP                       NT      35.14    4  
  3 1-3 Crean, Kaitlin           YCP                       NT      38.95    3  
  4 1-4 McCloud, Sarah           CND                       NT      39.72    2  
 
Event 14  Men 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- Tobin, Steve              YCP                       NT     X29.10  
 -- 1- Hicks, Jamie              YCP                       NT     X30.57  
 -- 1- Yeager, Steve             YCP                       NT     X30.60  
 -- 1- Diehl, Alex               YCP                       NT     X30.76  
 -- 1- Brown, Colin              YCP                       NT     X31.56  
 -- 1- Mercer, Steve             YCP                       NT     X32.47  
 
Event 15  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York College (Pa)  'A'                        1:45.11    1:47.65   11  
     1) Stanton, Ashley                 2) Guild, Michaela                
     3) Grey, Liz                       4) Maclennan, Heather             
       26.76    26.88    26.85    27.16                                    
  2 1-2 York College (Pa)  'B'                        1:48.81    1:49.85    4  
     1) Estes, Kaitlyn                  2) King, Lisa                     
     3) Moore, Bethany                  4) Wasik, Molly                   
       27.49    27.87    28.04    26.45                                    
  3 1-3 York College (Pa)  'C'                             NT   x2:03.37  
     1) Silcox, Amanda                  2) Loughman, Maureen              
     3) Walker, Colleen                 4) Dailey, Maegan                 
       28.07    33.27    31.70    30.33                                    
  4 1-4 College of Notre Dame  'A'                         NT    2:05.78    2  
     1) Fleming, Ashley                 2) McCloud, Sarah                 
     3) Jones, Faith                    4) Tannous, Maria                 
       38.21    25.42    27.28    34.87                                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 15                    
 
  1. York College (Pa)                   138   2. College of Notre Dame                39

View: Mobile | Desktop