Seventh Annual New Standard Corporation Invitational Homepage

Seventh Annual New Standard Corporation Invitational Homepage

Saturday, December 5th - 8:30 a.m.

M&T Bank Field House – Grumbacher Sport & Fitness Center

York College of Pennsylvania

899 South Richland Avenue, York, PA 17403

 

General Information:

2016 New Standard Corporation Invitational Program (PDF)

Flowrestling Coverage

NWCA Division III Rankings:  Team    Individual

MyHOUSE/d3wrestle.com Rankings

2015 Final Results (PDF)

 

Live Video Stream

 

Schedule of Events:

8:30 a.m. – Pigtails

9:30 a.m. – Preliminaries & 1st Round Consolations

11:30 a.m. – Quarterfinals & 2nd Round Consolations

1:00 p.m. – Semifinals & 3rd Round Consolations

3:00 p.m. – 4th Round Consolations

4:00 p.m. – 5th Round Consolations

5:00 p.m. – Consolation Finals

5:30 p.m. – Finals

*times subject to change*

 

Ranked Teams Competing (NWCA):

2.  Roger Williams

4.  SUNY Cortland

6.  The College of New Jersey

13.  Ithaca

16.  York

17.  Johnson & Wales

18.  Williams

27.  Delaware Valley

29.  SUNY Brockport

 

Ranked Individuals Competing (NWCA):

125

3.  Asher Kramer – SUNY Brockport (sr)

4.  James Kaishian – Ithaca College (jr)

6.  Bobby Jordan – Johnson & Wales University (so)

133

8.  Bryan Israel – Ithaca College (so)

9.  Ryan Flynn – York College (jr)

141

9.  Layten Binion – North Central College (jr)

149

7.  Austin Whitney – SUNY Cortland (fr)

9.  Dan Pak – Ithaca College (sr)

10.  Jake Savoca – Williams College (so)

157

1.  Jorge Lopez – Williams College (sr)

2.  Bobby Dierna – SUNY Cortland (jr)

3.  Antonio Mancella – The College of New Jersey (sr)

6.  Josh Tardy – North Central College (sr)

7.  Ty Herzog – Roger Williams University (jr)

9.  Joe Gaccione – Johnson & Wales University (sr)

165

5.  Francisco Colom – Roger Williams University (sr)

7.  Nick Herring – The College of New Jersey (jr)

8.  Colin Barber – Cortland State (jr)

174

5.  Lou Puca – Cortland State (sr)

7.  Dan Ressler – Roger Williams University (sr)

8.  Mike Shermot – US Coast Guard Academy (sr)

9.  Doug Hamann – The College of New Jersey (sr)

184

2.  Christopher Chorzepa – Williams College (jr)

4.  Jeff Palmeri – SUNY Brockport (sr)

6.  Carlos Toribio – Ithaca College (jr)

10.  Dan Wojtaszek – The College of New Jersey (jr)

197

2.  David Welch – Roger Williams University (sr)

5.  Khamri Thomas – Johnson & Wales University (fr)

6.  Joe Giaramita – Cortland State (sr)

7.  Ricky Fisher – US Merchant Marine Academy (sr)

285

2.  Zach Roseberry – Delaware Valley College (jr)

6.  Kyle Foster – Roger Williams University (jr)

8.  Cody Mason – York College (sr)

 

Apprentice

Wrestling Home

Roster 

Schedule

Delaware Valley

Wrestling Home

Roster

Schedule

 

Elizabethtown

Wrestling Home

Roster

Schedule

Ferrum

Wrestling Home

Roster

Schedule

 

Ithaca

Wrestling Home

Roster

Schedule

 

Johns Hopkins

Wrestling Home

Roster

Schedule

 

Johnson & Wales

Wrestling Home

Roster

Schedule

 

North Central

Wrestling Home

Roster

Schedule

 

Roger Williams

Wrestling Home

Roster

Schedule

SUNY Brockport

Wrestling Home

Roster

Schedule

 

SUNY Cortland

Wrestling Home

Roster

Schedule

TCNJ

Wrestling Home

Roster

Schedule

 

U.S. Coast Guard

Wrestling Home

Roster

Schedule

 

U.S. Merchant Marine

Wrestling Home

Roster

Schedule

 Williams

Wrestling Home

Roster

Schedule

York

Wrestling Home

Roster

Schedule

PrestoSports