Licensed to Lebanon Valley College     HY-TEK's Meet Manager 3/18/2011 05:38 PM
                   2011 LVC Outdoor Invitational - 3/16/2011                   
                         Annville, Pa. (Arnold Field)                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 100 Meter Dash
============================================================================
Arnold Field: A 10.81  1984        Ken McKellar, Lebanon Valley                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Duncan, Jerome               Lebanon Vall           11.65      11.44   1 
  2 Lee, Justin                  Lebanon Vall           11.50      11.72   1 
  3 Rockwell, Wes                Lebanon Vall                      11.74   2 
  4 Nelson, Caleb                York (Pa.)             11.75      12.06   1 
  5 Fureman, Jonathan            Lebanon Vall                      12.16   2 
  6 Huggins, Anthony             Immaculata             12.20      12.28   2 
  7 Towler, Derhon               Thaddeus Ste           11.50      13.33   1 
  8 Blumenthal, Ryan             Immaculata             13.10      13.65   2 
 
Event 2  Women 100 Meter Dash
============================================================================
Arnold Field: A 12.54  2000        Meredith Roberts, Lebanon Valley            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Walker, Johanna              Lebanon Vall           12.95      12.68   1 
  2 Redman, Kenyetta             York (Pa.)             12.90      13.15   1 
  3 Spence, Donteris             York (Pa.)             13.10      13.21   1 
  4 Fitti-Hafer, Kristin         Lebanon Vall                      13.32   1 
  5 Hickenbottom, Lashay         Thaddeus Ste                      13.53   2 
  6 Hercik, Haley                Lebanon Vall                      14.32   2 
  7 Drumgoole, Caroline          Immaculata             14.20      14.39   2 
  8 Cutadean, Teanna             Immaculata             14.20      14.40   2 
  9 Mangano, Dana                York (Pa.)             14.00      14.70   1 
 10 Vonjo, Immah                 Immaculata             16.20      16.33   2 
 11 Ransake, Heather             Immaculata             16.20      17.10   2 
 
Event 3  Men 200 Meter Dash
============================================================================
Arnold Field: A 22.44  1974        Larry Priester, Lebanon Valley              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 White, Le Von                York (Pa.)             23.75      23.88   1 
  2 Cavaluchi, Phil              York (Pa.)             23.50      24.11   1 
  3 Randise, Chris               York (Pa.)             23.50      24.71   2 
  4 Gingrich, Deryk              Lebanon Vall           25.53      25.00   2 
  5 Miller, Joseph               Lebanon Vall           24.65      25.09   1 
  6 Nawracaj, Maciej             Lebanon Vall           25.55      26.46   2 
  7 Grammig, Dustin              Immaculata             26.20      28.00   2 
 
Event 4  Women 200 Meter Dash
============================================================================
Arnold Field: A 25.74  2000        Jamie Falcone, Western Maryland             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Redman, Kenyetta             York (Pa.)             27.60      27.45   1 
  2 Spence, Donteris             York (Pa.)             28.00      28.21   1 
  3 McLean, Margaret             Lebanon Vall           29.07      29.62   1 
  4 Drumgoole, Caroline          Immaculata             32.30      30.07   2 
  5 Cutadean, Teanna             Immaculata             32.30      30.26   2 
  6 Mangano, Dana                York (Pa.)             28.75      30.31   1 
  7 Slingwine, Arielle           Lebanon Vall           31.55      32.18   2 
  8 Vonjo, Immah                 Immaculata             35.31      34.81   2 
  9 Ransake, Heather             Immaculata             35.31      37.80   2 
 
Event 5  Men 400 Meter Dash
============================================================================
Arnold Field: A 49.67  1976        Tim Kriebel, Lebanon Valley                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 White, Le Von                York (Pa.)             53.15      52.91   1 
  2 Randise, Chris               York (Pa.)             52.95      53.35   1 
  3 Grab, Stash                  Immaculata             53.50      54.22   1 
  4 Bond, Ian                    Lebanon Vall                      56.02   2 
  5 Nawracaj, Maciej             Lebanon Vall           55.80      56.98   1 
  6 Moore, Kevin                 Immaculata             54.50      57.41   1 
  7 Miller, Joseph               Lebanon Vall           56.50      58.45   2 
  8 McHugh, Joe                  Immaculata             56.10      59.28   1 
  9 Farrell, Chris               Immaculata             57.10    1:02.18   2 
 10 Grammig, Dustin              Immaculata             56.25    1:04.17   1 
 
Event 6  Women 400 Meter Dash
=========================================================================
Arnold Field: A 59.64  2005        Crystal Gibson, Lebanon Valley              
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Frederick, Tiffany           Lebanon Vall         1:01.50    1:03.15  
  2 Spaniol, Anna                York (Pa.)           1:04.00    1:05.44  
  3 Berninger, Rachel            York (Pa.)           1:04.00    1:07.82  
  4 Zirolli, Samantha            Immaculata           1:07.25    1:11.05  
  5 Trently, Sarah               Immaculata           1:08.10    1:11.75  
 
Event 7  Men 800 Meter Run
=========================================================================
Arnold Field: A 1:57.74  1968        Dick Williams, Lebanon Valley             
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Grab, Stash                  Immaculata           2:04.00    2:07.32  
  2 D'Angelo, Nicholas           Lebanon Vall         2:08.00    2:10.78  
  3 Edwards, Ben                 York (Pa.)           2:10.00    2:12.43  
  4 Moore, Kevin                 Immaculata           2:08.00    2:13.28  
  5 Rarick, Aaron                Lebanon Vall         2:08.00    2:14.25  
  6 Kletzli, Paul                York (Pa.)           2:10.00    2:15.69  
  7 Talarico, Alex               Lebanon Vall         2:06.00    2:16.69  
  8 McNeil, Brenden              Thaddeus Ste         2:20.00    2:18.61  
  9 Ilgentriz, Fred              Thaddeus Ste         2:20.00    2:29.78  
 
Event 8  Women 800 Meter Run
=========================================================================
Arnold Field: A 2:20.70  2006        Vanessa Jones, Columbia Union             
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mongeau, Julia               Lebanon Vall         2:33.00    2:41.79  
  2 Conrad, Juleanne             Lebanon Vall         2:35.00    2:42.93  
  3 Trently, Sarah               Immaculata           2:51.19    3:00.97  
  4 Zirolli, Samantha            Immaculata                      3:01.06  
 
Event 9  Men 1500 Meter Run
=========================================================================
Arnold Field: A 3:56.66  1979        Bob Stachow, Lebanon Valley               
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 D'Angelo, Nicholas           Lebanon Vall         4:15.00    4:24.91  
  2 Bonds, Eliott                Lebanon Vall         4:15.00    4:26.01  
  3 Nesmith, Matthew             Lebanon Vall         4:15.00    4:30.95  
  4 Ozella, Braden               Thaddeus Ste         4:20.33    4:38.45  
  5 Ilgentriz, Fred              Thaddeus Ste         4:45.00    5:08.20  
 
Event 10  Women 1500 Meter Run
=========================================================================
Arnold Field: A 4:53.54  1993        Amanda Wachter, Muhlenberg                
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Adams, Cynthia               Lebanon Vall         5:00.00    5:07.16  
  2 Boyles, Sarah                Lebanon Vall         5:50.00    6:16.71  
 
Event 11  Men 5000 Meter Run
=========================================================================
Arnold Field: A 15:05.94  1980        Eric Holmboe, F&M                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wallace, John                Lebanon Vall        15:37.00   16:22.93  
  2 Tierney, Patrick             Lebanon Vall        17:30.00   17:54.28  
  3 Barninger, Chad              Thaddeus Ste        18:40.01   18:26.83  
 
Event 12  Women 5000 Meter Run
=========================================================================
Arnold Field: A 20:01.00  2004        Kelly Buriak, Hood                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Miller, Alyssa               Lebanon Vall        19:30.00   21:22.54  
  2 Anderson, Kate               Lebanon Vall        21:30.00   22:47.83  
  3 Welsh, Lauren                Immaculata          21:00.00   24:06.57  
 
Event 13  Men 110 Meter Hurdles
=========================================================================
Arnold Field: A 14.74  2007        Bryon Laird, Lebanon Valley                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Duncan, Jerome               Lebanon Vall           15.35      15.72  
  2 Edwards, Ben                 York (Pa.)             15.75      16.10  
  3 Kletzli, Paul                York (Pa.)             16.20      19.03  
 
Event 14  Women 100 Meter Hurdles
=========================================================================
Arnold Field: A 15.54  2003        Sherise Greene, Howard CC                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wallen, Kelsey               Lebanon Vall           17.77      17.47  
  2 Jackson, Meaghan             York (Pa.)             20.00      19.03  
  3 Carbonell, Christina         York (Pa.)             20.00      20.78  
 
Event 16  Women 400 Meter Hurdles
=========================================================================
Arnold Field: A 1:02.74  1994        Nicole Dernowicz, Susquehanna             
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Samper, Jamielyn             Lebanon Vall         1:14.50    1:13.94  
  2 Klingler, Miranda            Lebanon Vall         1:15.60    1:16.00  
  3 Carbonell, Christina         York (Pa.)           1:18.00    1:23.57  
 
Event 17  Men 4x100 Meter Relay
=========================================================================
Arnold Field: A 42.94  2002        , Lebanon Valley                            
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Thaddeus Stevens  'A'                               43.50      44.51  
     1) Jacobs, Vaughn                  2) Griffitn, Vondre               
     3) McLean, Lamar                   4) Calhoun, L'Mar                 
  2 Lebanon Valley  'A'                                 45.10      44.63  
     1) Lee, Justin                     2) Kain, Brendan                  
     3) Rockwell, Wes                   4) Duncan, Jerome                 
 
Event 18  Women 4x100 Meter Relay
=========================================================================
Arnold Field: A 49.74  2001        , Western Maryland                          
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lebanon Valley  'A'                                 53.30      50.97  
     1) Fitti-Hafer, Kristin            2) Evison, Katie                  
     3) Farrell, Allisha                4) Walker, Johanna                
 
Event 21  Men 1600 Sprint Medley
=========================================================================
Arnold Field: A 3:44.46  2010        , Lebanon Valley                          
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lebanon Valley  'B'                               4:00.00    3:51.33  
     1) Gardner, William                2) Fureman, Jonathan              
     3) Weir, Michael                   4) Nesmith, Matthew               
  2 Lvc Alumni  'A'                                   3:48.00    3:53.55  
     1) Light, Josh                     2) Clements, Chris                
     3) Anderson, Jeff                  4) Bauer, Chris                   
  3 Thaddeus Stevens  'A'                                        3:58.18  
     1) Griffitn, Vondre                2) Calhoun, L'Mar                 
     3) McLean, Lamar                   4) Barninger, Chad                
 -- Lebanon Valley  'A'                               3:51.00        DNF  
     1) Rockwell, Wes                   2) Duncan, Jerome                 
     3) Lee, Justin                     4) Bonds, Eliott                  
 
Event 22  Women 1600 Sprint Medley
=========================================================================
Arnold Field: A 4:22.43  2010        , Lebanon Valley                          
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lebanon Valley  'A'                               4:41.10    4:28.00  
     1) Fitti-Hafer, Kristin            2) Walker, Johanna                
     3) Farrell, Allisha                4) Adams, Cynthia                 
  2 Lebanon Valley  'B'                               4:45.00    4:43.62  
     1) Evison, Katie                   2) Samper, Jamielyn               
     3) Frederick, Tiffany              4) Johnson, Lauren                
  3 Lebanon Valley  'C'                               5:00.00    4:55.55  
     1) Hercik, Haley                   2) Nendza, Jordan                 
     3) Klingler, Miranda               4) Mongeau, Julia                 
 
Event 23  Men High Jump
===================================================================================
Arnold Field: A  6-10              Glenn Wall, Stevens Tech                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Meehan, Joe                  Lebanon Vall           1.82m    6-04.00      1.93m 
  2 Gardner, William             Lebanon Vall           1.63m    5-04.00      1.62m 
 
Event 24  Women High Jump
===================================================================================
Arnold Field: A  5-08  2002        Crystal Gibson, Lebanon Valley              
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Monico, Stephanie            Lebanon Vall           1.40m    4-08.00      1.42m 
 
Event 25  Men Pole Vault
===================================================================================
Arnold Field: A 14-04  1998        Jake Tshudy, Lebanon Valley                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Weir, Michael                Lebanon Vall           4.10m   13-00.00      3.96m 
  2 Boltz, Tyler                 Thaddeus Ste           3.81m   12-00.00      3.65m 
  3 Schober, Zach                York (Pa.)                     11-06.00      3.50m 
  3 Paulovich, Nicholas          York (Pa.)             3.50m   11-06.00      3.50m 
  5 Kriesmer, Zak                York (Pa.)             3.35m   11-00.00      3.35m 
  6 Dietrich, Stephen            Lebanon Vall           3.20m   10-06.00      3.20m 
 -- Roth, Juan                   Thaddeus Ste           3.35m         NH            
 -- Gingrich, Deryk              Lebanon Vall           3.95m         NH            
 
Event 26  Women Pole Vault
===================================================================================
Arnold Field: A 10-00              Four times                                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Blessing, Lindey             Unattached                     10-00.00A     3.04m 
  2 Wallen, Cassandra            Lebanon Vall           2.90m    9-00.00      2.74m 
  3 Farrell, Allisha             Lebanon Vall           2.90m    8-06.00      2.59m 
  3 Schramm, Valarie             Lebanon Vall           2.59m    8-06.00      2.59m 
  5 Seitz, Nicole                York (Pa.)             2.45m    8-00.00      2.43m 
 
Event 27  Men Long Jump
===================================================================================
Arnold Field: A 23-05  1975        Bill Womersley, Towson                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Wiley, Caleb                 Lebanon Vall           6.68m      6.31m   20-08.50 
  2 Brandt, Erik                 Lebanon Vall           6.48m      6.28m   20-07.25 
  3 Meehan, Joe                  Lebanon Vall           6.24m      6.16m   20-02.50 
  4 Gardner, William             Lebanon Vall           5.89m      5.50m   18-00.50 
  5 Huggins, Anthony             Immaculata             5.63m      5.22m   17-01.50 
 -- Fureman, Jonathan            Lebanon Vall                       FOUL            
 
Event 28  Women Long Jump
===================================================================================
Arnold Field: A 17-08  1995        Jenn Nauss, Lebanon Valley                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Farrell, Allisha             Lebanon Vall           5.22m      4.51m   14-09.75 
  2 Monico, Stephanie            Lebanon Vall           4.51m      4.35m   14-03.25 
  3 Wallen, Kelsey               Lebanon Vall           4.27m      4.31m   14-01.75 
  4 Wallen, Cassandra            Lebanon Vall           4.19m      4.25m   13-11.50 
 
Event 29  Men Triple Jump
===================================================================================
Arnold Field: A 45-05  1979        Tom Knieriem, Western Maryland              
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Wiley, Caleb                 Lebanon Vall          13.08m     13.06m   42-10.25 
  2 Lee, Justin                  Lebanon Vall          13.29m     12.21m   40-00.75 
  3 Brandt, Erik                 Lebanon Vall          12.91m     12.14m   39-10.00 
 
Event 30  Women Triple Jump
===================================================================================
Arnold Field: A 36-04  1993        Gennifer Washington, Juniata                
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Wallen, Kelsey               Lebanon Vall           9.64m      9.60m   31-06.00 
  2 Monico, Stephanie            Lebanon Vall           9.50m      9.59m   31-05.75 
 
Event 31  Men Shot Put
===================================================================================
Arnold Field: A 50-11  1972        Todd Haugen, Western Maryland               
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Scott, Andrew                Lebanon Vall          14.66m     14.09m   46-02.75 
  2 Dubos, Austin                York (Pa.)            12.40m     11.54m   37-10.50 
  3 Beall, Ed                    Lebanon Vall          11.96m     11.39m   37-04.50 
  4 Pettingrew, James            Thaddeus Ste          10.00m     10.52m   34-06.25 
  5 Bailey, Marcus               York (Pa.)            10.97m     10.35m   33-11.50 
  6 Goldberg, Steven             York (Pa.)                       10.20m   33-05.75 
  7 Pasternacki, Joe             Thaddeus Ste          10.16m     10.03m   32-11.00 
 
Event 32  Women Shot Put
===================================================================================
Arnold Field: A 42-01.25  1999        Ann Musser, Lebanon Valley               
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bach, Caitlin                Lebanon Vall                     10.38m   34-00.75 
  2 Jackson, Meaghan             York (Pa.)            10.34m     10.10m   33-01.75 
  3 Hejnas, Claire               Lebanon Vall           8.23m      9.07m   29-09.25 
  4 Brossman, Noelle             Lebanon Vall                      7.56m   24-09.75 
  5 Schwartz, Lisa               Thaddeus Ste           5.30m      5.95m   19-06.25 
 
Event 33  Men Discus Throw
===================================================================================
Arnold Field: A 154-09  1975        Scott Orens, Muhlenberg                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Pasternacki, Joe             Thaddeus Ste          43.66m     40.05m     131-05 
  2 Raywood, Zack                York (Pa.)            37.92m     35.97m     118-00 
  3 Bailey, Marcus               York (Pa.)            33.84m     35.45m     116-04 
  4 Dubos, Austin                York (Pa.)            38.72m     33.57m     110-02 
  5 Bissland, Cory               Lebanon Vall                     30.91m     101-05 
  6 Beall, Ed                    Lebanon Vall                     28.22m      92-07 
 
Event 34  Women Discus Throw
===================================================================================
Arnold Field: A 144-03  1999        Ann Musser, Lebanon Valley                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bach, Caitlin                Lebanon Vall                     27.73m      91-00 
  2 Hejnas, Claire               Lebanon Vall                     27.12m      89-00 
  3 Brossman, Noelle             Lebanon Vall                     24.66m      80-11 
  4 Kahlil, Nahed                Lebanon Vall          22.85m     23.37m      76-08 
  5 Jackson, Meaghan             York (Pa.)            22.20m     22.61m      74-02 
  6 Laudeman, Maurissa           Lebanon Vall          25.40m     21.42m      70-03 
  7 Shinn, Katie                 York (Pa.)            22.69m     19.99m      65-07 
  8 Schwartz, Lisa               Thaddeus Ste          25.60m     19.43m      63-09 
  9 Denny, Corine                Lebanon Vall                     19.08m      62-07 
 
Event 35  Men Hammer Throw
===================================================================================
Arnold Field: A 172-00.50  2006        Troy Herr, Unattached                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Surgeoner, Clint             Lebanon Vall                     38.99m     127-11 
  2 Raywood, Zack                York (Pa.)            36.30m     35.80m     117-05 
  3 Goldberg, Steven             York (Pa.)            29.78m     33.81m     110-11 
 
Event 36  Women Hammer Throw
===================================================================================
Arnold Field: A 151-02  2004        Natalie Williams, Goucher                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Shinn, Katie                 York (Pa.)            31.94m     29.11m      95-06 
  2 Laudeman, Maurissa           Lebanon Vall          25.99m     27.95m      91-08 
  3 Denny, Corine                Lebanon Vall                     16.70m      54-09 
 
Event 37  Men Javelin Throw
===================================================================================
Arnold Field: A 208-09  1992        Scott Davis, Lebanon Valley                
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bissland, Cory               Lebanon Vall                     57.54m     188-09 
  2 Surgeoner, Clint             Lebanon Vall          56.50m     53.00m     173-11 
  3 Cavaluchi, Phil              York (Pa.)                       49.97m     163-11 
  4 Diffenbauch, Justin          Thaddeus Ste                     46.89m     153-10 
  5 Raywood, Zack                York (Pa.)            56.73m     44.44m     145-10 
  6 Bakey, James                 Immaculata                       30.51m     100-01 
 
Event 38  Women Javelin Throw
===================================================================================
Arnold Field: A 128-07  1998        Janee Shaner, Susquehanna                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 George, Destiny              Immaculata                       28.47m      93-05 
  2 Hejnas, Claire               Lebanon Vall                     25.87m      84-10 
  3 Baldwin, Carolyn             Lebanon Vall                     21.53m      70-08 

View: Mobile | Desktop