Announcements

Welcome to the home for York College Athletics.





 

Licensed to Ursinus College        HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/18/2014 03:25 PM
                          York v. Ursinus - 1/18/2014                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursinus College-MA  'A'                                NT    4:19.58   11  
     1) Lair Ferrari, Malena Z SR       2) Hemp, Alli A FR                
     3) Wilson, Cat E FR                4) Kirker, Kaitlin SR             
       29.20  1:00.44    35.17  1:13.77    29.03  1:04.40    28.78  1:00.97
  2 Ursinus College-MA  'B'                                NT    4:23.58    4  
     1) Pielmeier, Katie E FR           2) Capodanno, Corinne R SO        
     3) Russell, Eva M SR               4) Bullock, Kimberly SR           
       31.64  1:04.76    33.20  1:12.21    31.54  1:07.79    27.80    58.82
  3 York College of PA-MA  'A'                        4:25.57    4:26.31    2  
     1) Murphy, Megan SR                2) Dacheux, Courtney JR           
     3) Buglino, Lindsey JR             4) Stone, Susha JR                
       33.75  1:10.04    34.11  1:13.81    29.82  1:04.99    27.45    57.47
  4 Ursinus College-MA  'C'                                NT    4:33.15  
     1) Lyons, Micaela F SO             2) Lucock, Amanda JR              
     3) Mullan, Briana F SO             4) Emick, Allison FR              
       30.81  1:05.05    36.04  1:16.52    32.40  1:11.17    15.81  1:00.41
  5 York College of PA-MA  'B'                             NT    4:41.50  
     1) Taylor, Dana SO                 2) Pike, Kelsie SR                
     3) Walker, Meg JR                  4) Michielini, Taylor FR          
       36.25  1:15.47    35.64  1:18.74    27.66  1:06.57    28.46  1:00.72
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursinus College-MA  'A'                                NT    3:40.21   11  
     1) Benn, William R FR              2) Messa, Charles A SR            
     3) Hoops, Chris J SO               4) Wieczorek, John L SR           
       26.25    54.83    28.68  1:02.65    25.15    54.37    22.47    48.36
  2 York College of PA-MA  'A'                        3:38.07    3:41.38    4  
     1) Stoll, Russell FR               2) Walthall, Kyle SO              
     3) Bonner, Shane JR                4) Hughes, Bryant JR              
       27.50    57.52    27.79    58.72    25.43    56.57    22.95    48.57
  3 Ursinus College-MA  'C'                                NT    3:52.99    2  
     1) Marrone, James G SO             2) Larkin, Keith D SO             
     3) Heckman, Alec A SO              4) Collopy, Spencer A FR          
       27.49    57.35    30.93  1:07.18    26.73    56.69    24.15    51.77
  4 Ursinus College-MA  'B'                                NT    3:53.24  
     1) Renninger, Chase J FR           2) Hickey, Mark R SR              
     3) Pandelidis, Alexander SR        4) Dipalo, Nick R SO              
       27.85    57.53    31.04  1:06.72    25.46    56.83    24.00    52.16
  5 York College of PA-MA  'B'                             NT    3:58.16  
     1) Schmidt, Martin SO              2) McCullough, Timothy FR         
     3) Kirchner, Wynne FR              4) DeCoursey, Timothy FR          
       29.07  1:00.92    30.31  1:04.51    27.81  1:00.52    24.86    52.21
  6 York College of PA-MA  'C'                             NT    4:01.70  
     1) Corkwell, Matthew SR            2) Timmerman, Donald FR           
     3) Schin, Adam JR                  4) Greiner, Joe FR                
       31.46  1:06.17    28.93  1:03.21    26.89    58.87    25.20    53.45
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Neill, Bryn A           SR Ursinus-MA                NT   11:05.25    9  
      30.02   32.47   33.31   33.21   33.56   33.63   33.69   33.64
      33.57   33.53   33.58   33.62   33.71   33.93   33.45   33.62
      33.77   33.72   33.53   31.69                                
  2 Serfass, Molly K          SR Ursinus-MA                NT   11:24.63    4  
      30.95   33.00   33.50   33.77   33.97   33.97   34.20   34.33
      34.35   34.32   34.25   34.72   34.41   34.91   35.01   35.20
      35.17   34.77   35.14   34.69                                
  3 Hamilton, Kyleigh M       SO Ursinus-MA                NT   11:30.62    3  
      31.76   34.03   34.58   34.60   34.65   34.76   34.87   34.75
      34.91   34.87   34.53   34.78   34.77   34.98   35.18   34.84
      34.97   34.92   34.45   33.42                                
  4 Hinkle, Jenny             SR YCP-MA              11:32.19   11:53.56    2  
      31.72   34.92   35.72   36.16   36.50   36.14   36.43   36.48
      36.72   36.49   35.65   36.34   36.56   36.32   35.63   35.54
      35.23   35.18   35.13   34.70                                
  5 Allera, Maria             FR YCP-MA              12:05.74   12:16.76    1  
      32.40   35.78   36.73   36.99   36.76   37.31   37.03   37.48
      37.49   37.37   37.37   37.72   37.45   37.50   37.92   37.35
      37.19   36.89   36.69   35.34                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wagner, Marcus            FR Ursinus-MA                NT   10:09.27    9  
      27.19   29.98   30.32   30.70   31.21   31.87   31.10   30.71
      30.90   30.97   30.75   30.87   31.38   30.93   31.20   31.24
      29.32   29.81   30.01   28.81                                
  2 Nonack, Henry P           SO Ursinus-MA                NT   10:34.99    4  
      27.88   30.47   31.23   31.60   31.59   31.97   31.89   31.87
      32.62   32.75   32.50   32.39   32.41   32.65   32.40   33.01
      32.13   32.34   32.07   29.22                                
  3 Stoll, Russell            FR YCP-MA              10:33.40   10:40.78    3  
      29.07   31.52   31.73   31.86   32.02   32.33   32.54   32.37
      32.52   31.94   31.92   32.13   32.68   32.98   32.79   32.55
      32.45   31.98   31.06   32.34                                
  4 Hoops, Chris J            SO Ursinus-MA                NT   10:47.86    2  
      27.89   30.42   31.13   31.92   32.05   32.38   32.54   32.94
      32.85   33.04   33.21   33.21   33.35   32.97   33.47   33.34
      32.71   33.28   32.94   32.22                                
  5 Altobelli, David          SO YCP-MA              10:36.39   10:52.53    1  
      27.60   30.54   31.80   31.97   32.03   32.25   32.85   32.76
      33.09   33.43   33.15   33.57   33.72   33.07   33.68   33.26
      33.76   33.73   33.34   32.93                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozior, Chelsea M         JR Ursinus-MA                NT    2:00.34    9  
      27.67   30.06   31.22   31.39                                
  2 Capodanno, Corinne R      SO Ursinus-MA                NT    2:02.18    4  
      28.10   30.84   31.71   31.53                                
  3 Lucock, Amanda            JR Ursinus-MA                NT    2:03.50    3  
      29.06   31.10   31.81   31.53                                
  4 Greenwald, Samantha       JR YCP-MA               2:09.46    2:11.35    2  
      29.81   32.47   34.45   34.62                                
  5 Murphy, Megan             SR YCP-MA               2:10.31    2:11.83    1  
      30.62   33.50   34.28   33.43                                
  6 Walker, Meg               JR YCP-MA               2:19.00    2:21.03  
      31.53   35.46   36.85   37.19                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gershun, Joe N            JR Ursinus-MA                NT    1:49.48    9  
      25.84   27.57   27.76   28.31                                
  2 Cooper, Dylan             FR Ursinus-MA                NT    1:51.51    4  
      25.57   28.67   28.89   28.38                                
  3 Walthall, Kyle            SO YCP-MA               1:51.80    1:53.60    3  
      25.90   28.59   29.45   29.66                                
  4 Latchford, Cody           JR YCP-MA               1:49.77    1:53.73    2  
      26.47   28.97   29.69   28.60                                
  5 Dipalo, Nick R            SO Ursinus-MA                NT    1:53.78    1  
      26.22   28.64   29.68   29.24                                
  6 Greiner, Joe              FR YCP-MA                    NT    2:03.19  
      27.06   30.65   32.72   32.76                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyons, Micaela F          SO Ursinus-MA                NT      25.61    9  
  2 Stone, Susha              JR YCP-MA                 25.29      25.91    4  
  3 Ferrari, Marisa R         FR Ursinus-MA                NT      26.78    3  
  4 Pike, Kelsie              SR YCP-MA                 27.57      27.23    2  
  5 Michielini, Taylor        FR YCP-MA                 27.61      27.88    1  
  6 Bye, Naomi                JR Ursinus-MA                NT      28.88  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wieczorek, John L         SR Ursinus-MA                NT      22.00    9  
  2 Hughes, Bryant            JR YCP-MA                 22.35      22.80    4  
  3 Renninger, Chase J        FR Ursinus-MA                NT      22.98    3  
  4 Lucash, Nicholas          FR YCP-MA                 22.91      23.06    2  
  5 Byrne, Cameron            FR YCP-MA                 23.67      23.76    1  
  6 Felgoise, Brett E         FR Ursinus-MA                NT      25.94  
 
Event 9  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pielmeier, Katie E        FR Ursinus-MA                NT    4:51.85    9  
      30.18   33.68   36.80   37.09   41.41   42.87   35.43   34.39
  2 Buglino, Lindsey          JR YCP-MA               4:48.62    4:56.79    4  
      30.47   36.04   37.66   38.53   42.42   43.02   34.86   33.79
  3 Russell, Eva M            SR Ursinus-MA                NT    5:03.25    3  
      33.00   37.94   40.42   40.00   41.52   42.52   34.64   33.21
  4 Bullock, Kimberly         SR Ursinus-MA                NT    5:12.28    2  
      33.37   39.71   38.90   39.71   45.99   47.63   34.51   32.46
  5 Tonkay, Madison           SO YCP-MA               5:16.95    5:12.36    1  
      34.88   39.55   40.54   40.02   45.56   45.24   34.42   32.15
 
Event 10  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larkin, Keith D           SO Ursinus-MA                NT    4:39.32    9  
      29.27   33.09   36.12   36.46   39.24   40.63   32.61   31.90
  2 Kirchner, Wynne           FR YCP-MA               4:41.22   J4:58.19    4  
      31.41   36.28   38.89   38.01   39.38   40.66   31.65   41.91
  3 Hickey, Mark R            SR Ursinus-MA                NT   J4:47.72    3  
      31.62   35.91   38.43   38.56   39.30   39.74   33.46   30.70
  4 Schin, Adam               JR YCP-MA               4:48.43    4:58.47    2  
      29.97   34.81   38.73   38.66   44.68   45.03   34.04   32.55
  5 Druchniak, Boomer J       FR Ursinus-MA                NT    5:02.33    1  
      30.96   36.46   39.14   38.14   42.93   43.20   35.71   35.79
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Cat E             FR Ursinus-MA                NT    2:25.27    9  
      31.46   36.16   39.10   38.55                                
  2 Schroll, Rebecca L        JR Ursinus-MA                NT    2:25.28    4  
      30.25   34.91   38.32   41.80                                
  3 Allera, Maria             FR YCP-MA               2:30.97    2:37.68    3  
      33.85   40.05   41.52   42.26                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heckman, Alec A           SO Ursinus-MA                NT    2:06.50    9  
      28.81   32.10   33.58   32.01                                
  2 Stoll, Russell            FR YCP-MA               2:08.90    2:09.18    4  
      28.93   33.30   34.30   32.65                                
  3 Pandelidis, Alexander     SR Ursinus-MA                NT    2:10.38    3  
      28.47   33.42   33.06   35.43                                
  4 Steiner, Thomas           SR Ursinus-MA                NT    2:16.31    2  
      30.30   34.11   35.04   36.86                                
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyons, Micaela F          SO Ursinus-MA                NT      55.74    9  
      26.86   28.88                                                
  2 Dacheux, Courtney         JR YCP-MA                 56.57      57.15    4  
      27.27   29.88                                                
  3 Ferrari, Marisa R         FR Ursinus-MA                NT      57.23    3  
      27.70   29.53                                                
  4 Hemp, Alli A              FR Ursinus-MA                NT      57.93    2  
      27.42   30.51                                                
  5 McManus, Ashley           FR YCP-MA                 57.63    1:00.52    1  
      29.54   30.98                                                
  6 Michielini, Taylor        FR YCP-MA               1:00.74    1:01.08  
      29.44   31.64                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bonner, Shane             JR YCP-MA                 50.24      50.28    9  
      23.84   26.44                                                
  2 Benn, William R           FR Ursinus-MA                NT      50.48    4  
      24.17   26.31                                                
  3 Cooper, Dylan             FR Ursinus-MA                NT      50.54    3  
      24.88   25.66                                                
  4 Byrne, Cameron            FR YCP-MA                 52.07      52.41    2  
      25.05   27.36                                                
  5 Collopy, Spencer A        FR Ursinus-MA                NT      52.52    1  
      25.46   27.06                                                
  6 Lucash, Nicholas          FR YCP-MA                 50.49      53.38  
      25.34   28.04                                                
 
Event 15  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lair Ferrari, Malena Z    SR Ursinus-MA                NT    2:09.43    9  
      30.05   32.42   33.30   33.66                                
  2 Hamilton, Kyleigh M       SO Ursinus-MA                NT    2:20.22    4  
      33.86   35.41   36.00   34.95                                
  3 Murphy, Megan             SR YCP-MA               2:23.83    2:27.06    3  
      34.46   37.38   37.98   37.24                                
  4 Taylor, Dana              SO YCP-MA               2:37.92    2:43.90    2  
      37.45   41.69   43.18   41.58                                
 
Event 16  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Latchford, Cody           JR YCP-MA               2:05.44    2:03.95    9  
      29.54   31.62   31.87   30.92                                
  2 Nonack, Henry P           SO Ursinus-MA                NT    2:04.90    4  
      29.17   31.56   33.14   31.03                                
  3 Schmidt, Martin           SO YCP-MA               2:13.77    2:13.31    3  
      31.27   33.92   33.94   34.18                                
  4 DeCoursey, Timothy        FR YCP-MA               2:14.70    2:14.10    2  
      32.15   33.46   34.61   33.88                                
  5 Smith, Justin N           FR Ursinus-MA                NT    2:17.17    1  
      31.94   33.90   35.86   35.47                                
  6 Hickey, Douglas           SR Ursinus-MA                NT    2:19.24  
      32.42   35.33   36.10   35.39                                
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buglino, Lindsey          JR YCP-MA               5:27.75    5:29.68    9  
      30.16   32.19   32.98   33.41   33.51   33.72   33.84   33.79
      33.76   32.32                                                
  2 Emick, Allison            FR Ursinus-MA                NT    5:46.41    4  
      32.12   35.19   35.47   35.30   35.79   35.75   35.22   34.68
      34.64   32.25                                                
  3 Hinkle, Jenny             SR YCP-MA               5:40.66    5:47.12    3  
      32.00   35.32   36.10   36.21   35.79   35.45   34.59   34.33
      34.02   33.31                                                
  4 Tonkay, Madison           SO YCP-MA               5:47.53    5:50.72    2  
      33.44   35.94   36.03   36.07   35.47   35.26   35.43   35.36
      34.67   33.05                                                
  5 Kirker, Kaitlin           SR Ursinus-MA                NT    5:54.49    1  
      31.24   34.00   35.41   36.03   36.26   36.56   36.21   37.03
      36.09   35.66                                                
  6 Randelman, Margo L        JR Ursinus-MA                NT    6:11.59  
      33.56   35.94   36.60   37.85   37.40   38.34   37.80   39.25
      38.08   36.77                                                
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wagner, Marcus            FR Ursinus-MA                NT    4:57.42    9  
      26.98   30.16   30.77   30.50   30.54   30.73   29.47   29.59
      29.62   29.06                                                
  2 Gershun, Joe N            JR Ursinus-MA                NT    5:02.13    4  
      28.39   29.99   30.54   30.94   30.86   30.71   30.68   30.60
      29.76   29.66                                                
  3 Altobelli, David          SO YCP-MA               5:12.13    5:18.12    3  
      27.24   31.34   32.15   31.78   32.34   32.42   32.60   33.37
      33.76   31.12                                                
  4 Dipalo, Nick R            SO Ursinus-MA                NT    5:19.05    2  
      27.90   30.33   31.48   31.17   31.69   33.36   33.83   34.88
      33.57   30.84                                                
  5 Kirchner, Wynne           FR YCP-MA               5:32.81    5:40.55    1  
      30.46   33.28   33.89   35.10   35.11   34.90   34.42   33.61
      34.68   35.10                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pike, Kelsie              SR YCP-MA               2:40.73    2:40.79    9  
      36.45   40.66   41.46   42.22                                
 -- Russell, Eva M            SR Ursinus-MA                NT   X2:39.04  
      36.87   40.40   41.11   40.66                                
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walthall, Kyle            SO YCP-MA               2:07.64    2:08.18    9  
      28.96   32.46   33.65   33.11                                
  2 Timmerman, Donald         FR YCP-MA               2:21.87    2:19.98    4  
      30.61   35.53   36.90   36.94                                
  3 McCullough, Timothy       FR YCP-MA               2:23.71    2:25.44    3  
      32.34   37.00   38.19   37.91                                
 -- Messa, Charles A          SR Ursinus-MA                NT   X2:22.60  
      31.81   35.39   36.99   38.41                                
 -- Druchniak, Boomer J       FR Ursinus-MA                NT   X2:36.93  
      35.14   40.29   41.29   40.21                                
 -- Hoops, Chris J            SO Ursinus-MA                NT   X2:37.21  
      35.20   40.67   41.51   39.83                                
 
Event 21  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 York College of PA-MA  'A'                        3:52.26    3:55.43   11  
     1) Stone, Susha JR                 2) Dacheux, Courtney JR           
     3) Greenwald, Samantha JR          4) Tonkay, Madison SO             
       28.01    58.06    28.31    58.93    27.75    58.68    28.70    59.76
 -- Ursinus College-MA  'A'                                NT   X3:54.24  
     1) Kozior, Chelsea M JR            2) O'Neill, Bryn A SR             
     3) Bullock, Kimberly SR            4) Bye, Naomi JR                  
       27.26    55.67    27.70    58.09    27.91    58.99    29.19  1:01.49
 -- Ursinus College-MA  'B'                                NT   X3:57.12  
     1) Schroll, Rebecca L JR           2) Serfass, Molly K SR            
     3) Wilson, Cat E FR                4) Mullan, Briana F SO            
       28.94  1:00.65    27.33    57.19    28.11  1:00.66    27.51    58.62
 -- Ursinus College-MA  'C'                                NT   X4:19.82  
     1) Lucock, Amanda JR               2) Emick, Allison FR              
     3) Pielmeier, Katie E FR           4) Randelman, Margo L JR          
       27.74    57.24  1:01.17  1:29.14    30.36  1:01.06    33.72    52.38
 
Event 22  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 York College of PA-MA  'A'                        3:22.00    3:21.32   11  
     1) Latchford, Cody JR              2) Lucash, Nicholas FR            
     3) Hughes, Bryant JR               4) Bonner, Shane JR               
  2 York College of PA-MA  'B'                             NT    3:28.55    4  
     1) DeCoursey, Timothy FR           2) Schmidt, Martin SO             
     3) Byrne, Cameron FR               4) Altobelli, David SO            
 -- Ursinus College-MA  'B'                                NT   X3:28.23  
     1) Gershun, Joe N JR               2) Cooper, Dylan FR               
     3) Benn, William R FR              4) Steiner, Thomas SR             
 -- Ursinus College-MA  'C'                                NT   X3:29.64  
     1) Pandelidis, Alexander SR        2) Wagner, Marcus FR              
     3) Marrone, James G SO             4) Smith, Justin N FR             
 -- Ursinus College-MA  'A'                                NT   X3:31.34  
     1) Wieczorek, John L SR            2) Renninger, Chase J FR          
     3) Felgoise, Brett E FR            4) Hickey, Douglas SR             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Ursinus College                     118   2. York College of PA                   67
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. Ursinus College                     109   2. York College of PA                   90

View: Mobile | Desktop