Licensed to York College of PA                  Hy-Tek's Meet Manager 1/23/2010
            York College vs Frostburg State University - 1/23/2010             
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York College (Pa)  'A'                                  1:58.23   11  
     1) Heather Maclennan               2) Flor Aroche                    
     3) Liz Grey                        4) Ashley Stanton                 
  2 1-2 York College (Pa)  'B'                                  2:01.01    4  
     1) Kathleen Murphy                 2) Alex Minsky                    
     3) Amanda Silcox                   4) Kaitlyn Estes                  
  3 1-3 York College (Pa)  'C'                                 x2:05.48  
     1) Molly Wasik                     2) Kaitlin Crean                  
     3) Lisa King                       4) Michaela Guild                 
  4 1-4 York College (Pa)  'D'                                 x2:12.03  
     1) Colleen Walker                  2) Mandy Oldham                   
     3) Katelyn Romm                    4) Kristin Leonard                
 -- 1- Frostburg State University-MD  'A'                      X2:07.27  
     1) Erica Minor                     2) Thirza Roberto                 
     3) Jessica Rice                    4) Sam Mulvey                     
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York College (Pa)  'A'                                  1:40.78   11  
     1) AJ Bean                         2) Steve Tobin                    
     3) Andy Woods                      4) Ben Hilt                       
  2 1-2 York College (Pa)  'B'                                  1:44.68    4  
     1) Chris Schleicher                2) Jamie Hicks                    
     3) Clark Arnold                    4) Tom DeCoursey                  
  3 1-3 York College (Pa)  'D'                                 x1:49.32  
     1) Matt Kempel                     2) Alex Diehl                     
     3) Dan Kresser                     4) Brian Shaffer                  
  4 1-4 York College (Pa)  'C'                                 x1:49.73  
     1) Justin Murphy                   2) Colin Brown                    
     3) Andy Demarest                   4) Adam Willier                   
  5 1-5 Frostburg State University-MD  'A'                      1:49.95    2  
     1) Trevor Kozlow                   2) Caleb Stair                    
     3) Jack Hudson                     4) Mike Stevenson                 
 
Event 4  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-4 Colleen Walker           YCP                           13:58.92    9  
  2 1-5 Maureen Loughman         YCP                           14:53.13    4  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Steve Yeager             YCP                           10:29.30    9  
  2 1-2 Jack Gottschalk          YCP                           10:35.59    4  
  3 1-3 Matt Kempel              YCP                           11:28.88    3  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Ashley Stanton           YCP                            2:05.88    9  
  2 1-2 Amanda Silcox            YCP                            2:07.18    4  
  3 1-3 Kathleen Murphy          YCP                            2:10.62    3  
  4 1-4 Kaitlin Crean            YCP                           x2:11.80  
  5 1-5 Katelyn Romm             YCP                           x2:13.37  
  6 1-6 Sam Mulvey               Fsu-Md-MD                      2:15.68    2  
  7 1-7 Erica Minor              Fsu-Md-MD                      2:20.53    1  
  8 1-8 Chelsea Sharnik          Fsu-Md-MD                      2:48.38  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Mike Murphy              YCP                            1:49.51    9  
  2 1-2 Alex Diehl               YCP                            1:50.07    4  
  3 1-3 AJ Bean                  YCP                            1:52.84    3  
  4 1-4 Andy Demarest            YCP                           x1:54.67  
  5 1-5 Trevor Kozlow            Fsu-Md-MD                      1:55.38    2  
  6 1-6 Ward Stevenson           Fsu-Md-MD                      1:56.70    1  
  7 1-7 Mike Stevenson           Fsu-Md-MD                      1:57.30  
  8 1-8 Jack Hudson              Fsu-Md-MD                     x1:59.35  
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Molly Wasik              YCP                            1:05.17    9  
  2 1-2 Chelsea Ross             YCP                            1:05.30    4  
  3 1-3 Kristin Leonard          YCP                            1:16.21    3  
  4 1-4 Erica Minor              Fsu-Md-MD                      1:16.95    2  
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Ben Hilt                 YCP                              57.92    9  
  2 1-2 Chris Schleicher         YCP                            1:00.47    4  
  3 1-3 Justin Murphy            YCP                            1:01.15    3  
  4 1-4 Tom DeCoursey            YCP                           x1:02.33  
  5 1-5 Trevor Kozlow            Fsu-Md-MD                      1:02.65    2  
  6 1-6 Jack Hudson              Fsu-Md-MD                      1:09.41    1  
  7 1-7 James Hibbert            Fsu-Md-MD                      1:09.94  
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Thirza Roberto           Fsu-Md-MD                      1:13.34    9  
  2 1-2 Flor Aroche              YCP                            1:15.92    4  
  3 1-3 Alex Minsky              YCP                            1:15.95    3  
  4 1-4 Mandy Oldham             YCP                            1:18.09    2  
  5 1-5 Nikki Jacobs             Fsu-Md-MD                      1:37.43    1  
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Steve Tobin              YCP                            1:03.67    9  
  2 1-2 Steve Mercer             YCP                            1:05.95    4  
  3 1-3 Caleb Stair              Fsu-Md-MD                      1:06.84    3  
  4 1-4 Adam Willier             YCP                            1:07.54    2  
  5 1-5 Bob Norr                 Fsu-Md-MD                      1:12.93    1  
  6 1-6 Ward Stevenson           Fsu-Md-MD                      1:16.99  
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Lisa King                YCP                            2:22.54    9  
  2 1-2 Alison Beverly           YCP                            2:32.58    4  
  3 1-3 Jessica Rice             Fsu-Md-MD                      2:37.39    3  
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Clark Arnold             YCP                            2:07.92    9  
  2 1-2 Dan Kresser              YCP                            2:10.94    4  
  3 1-3 Andy Woods               YCP                            2:13.54    3  
  4 1-4 Justin Zimmerman         Fsu-Md-MD                      3:02.81    2  
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Chelsea Ross             YCP                              26.51    9  
  2 1-2 Michaela Guild           YCP                              26.98    4  
  3 1-3 Thirza Roberto           Fsu-Md-MD                        27.63    2.5
  3 1-3 Sam Mulvey               Fsu-Md-MD                        27.63    2.5
  5 1-5 Bethany Moore            YCP                              28.08    1  
  6 1-6 Kristin Leonard          YCP                             x30.68  
  7 1-7 Chelsea Sharnik          Fsu-Md-MD                        34.06  
  8 1-8 Nikki Jacobs             Fsu-Md-MD                       x40.09  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Will McLennan            YCP                              22.57    9  
  2 1-2 Jack Gottschalk          YCP                              22.80    4  
  3 1-3 Tom DeCoursey            YCP                              22.92    3  
  4 1-4 Mike Stevenson           Fsu-Md-MD                        24.10    2  
  5 1-5 Brian Shaffer            YCP                             x24.20  
  6 1-6 Bob Norr                 Fsu-Md-MD                        25.00    1  
  7 1-7 Justin Zimmerman         Fsu-Md-MD                        32.82  
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Liz Grey                 YCP                              58.21    9  
  2 1-2 Ashley Stanton           YCP                              58.55    4  
  3 1-3 Bethany Moore            YCP                            1:02.79    3  
  4 1-4 Sam Mulvey               Fsu-Md-MD                      1:02.88    2  
  5 1-5 Erica Minor              Fsu-Md-MD                      1:03.19    1  
  6 1-6 Chelsea Sharnik          Fsu-Md-MD                      1:18.70  
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Mike Murphy              YCP                              49.72    9  
  5 1-2 Will McLennan            YCP                             x51.61  
  6 1-3 Steve Mercer             YCP                             x51.76  
  7 1-4 Jack Gottschalk          YCP                             x52.05  
  8 1-5 Mike Stevenson           Fsu-Md-MD                        52.80    2  
 12 1-6 Jack Hudson              Fsu-Md-MD                        54.50    1  
 13 1-7 Ward Stevenson           Fsu-Md-MD                        54.92  
 14 1-8 James Hibbert            Fsu-Md-MD                       x57.86  
  2 2-1 Richard Janosky          YCP                              50.18    4  
  3 2-2 Ben Hilt                 YCP                              50.49    3  
  4 2-3 Alex Diehl               YCP                             x50.54  
  9 2-4 Adam Willier             YCP                             x52.84  
 10 2-5 Brian Shaffer            YCP                             x53.25  
 11 2-6 Andy Woods               YCP                             x54.13  
 15 2-7 Steve Tobin              YCP                             x58.73  
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Heather Maclennan        YCP                            2:15.35    9  
  2 1-2 Molly Wasik              YCP                            2:19.29    4  
  3 1-3 Thirza Roberto           Fsu-Md-MD                      2:22.17    3  
  4 1-4 Maegan Dailey            YCP                            2:42.34    2  
  5 1-5 Colleen Walker           YCP                           x2:56.26  
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 AJ Bean                  YCP                            2:05.55    9  
  2 1-2 Chris Schleicher         YCP                            2:10.41    4  
  3 1-3 James Hibbert            Fsu-Md-MD                      2:48.31    3  
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Alex Minsky              YCP                            2:45.06    9  
  2 1-2 Flor Aroche              YCP                            2:46.94    4  
  3 1-3 Kaitlin Crean            YCP                            2:52.61    3  
  4 1-4 Jessica Rice             Fsu-Md-MD                      2:53.97    2  
  5 1-5 Mandy Oldham             YCP                           x2:59.21  
 -- 1- Nikki Jacobs              Fsu-Md-MD                           DQ  
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Steve Yeager             YCP                            2:16.86    9  
  2 1-2 Tyler Ziegler            YCP                            2:24.13    4  
  3 1-3 Caleb Stair              Fsu-Md-MD                      2:27.91    3  
  4 1-4 Steve Tobin              YCP                            2:33.08    2  
  5 1-5 Colin Brown              YCP                           x2:33.59  
  6 1-6 Bob Norr                 Fsu-Md-MD                      2:38.63    1  
 
Event 22  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-4 Michaela Guild           YCP                            5:30.74    9  
  2 1-5 Chelsea Ross             YCP                            5:43.99    4  
  3 1-6 Kathleen Murphy          YCP                            5:49.01    3  
  4 1-7 Maegan Dailey            YCP                           x6:13.04  
  5 1-8 Maureen Loughman         YCP                           x7:19.71  
 
Event 22  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Jamie Hicks              YCP                            5:13.16    9  
  2 1-2 Mike Murphy              YCP                            5:21.15    4  
  3 1-3 Justin Murphy            YCP                            5:29.01    3  
 
Event 23  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Liz Grey                 YCP                            1:04.55    9  
  2 1-2 Amanda Silcox            YCP                            1:05.12    4  
  3 1-3 Lisa King                YCP                            1:05.78    3  
  4 1-4 Kaitlyn Estes            YCP                           x1:11.07  
 
Event 24  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Clark Arnold             YCP                              55.03    9  
  2 1-2 AJ Bean                  YCP                              58.42    4  
  3 1-3 Dan Kresser              YCP                              58.74    3  
  4 1-4 Chris Schleicher         YCP                           x1:02.30  
  5 1-5 Will McLennan            YCP                           x1:02.54  
  6 1-6 Justin Zimmerman         Fsu-Md-MD                      1:19.24    2  
 
Event 25  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Alison Beverly           YCP                            5:08.34    9  
  2 1-2 Kaitlin Crean            YCP                            5:14.49    4  
  3 1-3 Jessica Rice             Fsu-Md-MD                      5:28.09    3  
 
Event 26  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Steve Mercer             YCP                            4:28.20    9  
  2 1-2 Trevor Kozlow            Fsu-Md-MD                      4:32.28    4  
  3 1-3 Andy Demarest            YCP                            4:41.92    3  
  4 1-4 Matt Kempel              YCP                            4:45.81    2  
  5 1-5 Caleb Stair              Fsu-Md-MD                      4:48.83    1  
  6 1-6 Justin Murphy            YCP                           x5:01.29  
  7 1-7 Colin Brown              YCP                           x5:04.54  
 
Event 27  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York College (Pa)  'A'                                  1:47.91   11  
     1) Ashley Stanton                  2) Chelsea Ross                   
     3) Liz Grey                        4) Heather Maclennan              
  2 1-2 York College (Pa)  'B'                                  1:49.17    4  
     1) Kaitlyn Estes                   2) Lisa King                      
     3) Bethany Moore                   4) Michaela Guild                 
  3 1-3 York College (Pa)  'C'                                 x1:49.62  
     1) Katelyn Romm                    2) Kathleen Murphy                
     3) Amanda Silcox                   4) Molly Wasik                    
  4 1-4 Frostburg State University-MD  'A'                      1:51.77    2  
     1) Sam Mulvey                      2) Jessica Rice                   
     3) Erica Minor                     4) Thirza Roberto                 
  5 1-5 York College (Pa)  'D'                                 x2:00.16  
     1) Flor Aroche                     2) Maegan Dailey                  
     3) Alex Minsky                     4) Kristin Leonard                
 
Event 28  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York College (Pa)  'A'                                  1:30.93   11  
     1) Tom DeCoursey                   2) Will McLennan                  
     3) Jack Gottschalk                 4) Ben Hilt                       
  2 1-2 York College (Pa)  'B'                                  1:31.90    4  
     1) Mike Murphy                     2) Brian Shaffer                  
     3) Adam Willier                    4) Richard Janosky                
  3 1-3 York College (Pa)  'C'                                 x1:34.32  
     1) Clark Arnold                    2) Alex Diehl                     
     3) Tyler Ziegler                   4) Colin Brown                    
  4 1-4 York College (Pa)  'D'                                 x1:37.23  
     1) Andy Demarest                   2) Jamie Hicks                    
     3) Dan Kresser                     4) Andy Woods                     
  5 1-5 Frostburg State University-MD  'A'                      1:45.23    2  
     1) Ward Stevenson                  2) Justin Zimmerman               
     3) James Hibbert                   4) Bob Norr                       
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 28                    
 
  1. York College (Pa)                   203   2. Frostburg State University           36
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 28                     
 
  1. York College (Pa)                   215   2. Frostburg State University           36

View: Mobile | Desktop