Marymount University Hy-Tek's MEET MANAGER Page 1
Marymount vs.York - 11/7/2009
Results
 
 
#1 Women 400 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 1-1 MU A 4:28.78
Wagner, Emily Hallberg, Nicole
Martocci, Catherine Bekampis, Alex
32.75 1:08.44 34.13 1:13.86
30.54 1:07.15 27.01 59.33
2 1-2 YCP B 4:29.68
Murphy, Kathleen 19 Aroche, Flor
King, Lisa 20 Moore, Bethany 18
31.79 1:05.75 35.08 1:17.07
29.68 1:05.97 28.36 1:00.89
3 1-3 YCP A 4:30.18
Wasik, Molly 21 Minsky, Alex 18
Silcox, Amanda 18 Estes, Kaitlyn 19
32.33 1:07.23 33.53 1:15.41
29.41 1:06.71 27.61 1:00.83
4 1-4 YCP C 4:56.53
Leonard, Kristin 21 Oldham, Mandy 18
Romm, Katelyn 17 Dailey, Maegan 18
37.81 1:17.97 37.03 1:20.52
32.16 1:12.33 30.86 1:05.71
#2 Men 400 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 1-1 YCP A 3:51.05
Hilt, Ben Tobin, Steve
Arnold, Clark Janosky, Richard
28.13 58.77 28.83 1:04.29
25.76 56.42 24.17 51.57
2 1-2 YCP B 3:57.77
Woods, Andy Hicks, Jamie
Demarest, Andy Shaffer, Brian
29.34 1:00.67 30.45 1:05.40
27.07 57.96 25.42 53.74
3 1-3 YCP C 4:05.36
Schleicher, Chris Ziegler, Tyler
Brown, Colin Murphy, Justin
29.72 1:01.90 31.61 1:09.26
29.03 1:01.57 24.99 52.63
#3 Women 1000 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Scott, Kathryne MU 11:25.83
31.05 33.15 33.75 33.81
34.12 34.04 34.30 34.01
34.52 34.42 34.56 34.46
34.53 34.89 34.96 35.13
35.36 35.76 35.64 33.37
2 1-2 Guild, Michaela 18 YCP! 11:37.42
32.01 34.51 35.22 35.79
35.47 35.75 35.94 36.20
35.16 35.65 35.39 35.23
35.81 34.40 34.15 34.17
34.56 34.40 34.40 33.21
3 1-3 Crean, Kaitlin 21 YCP! 11:45.79
31.82 34.22 35.01 34.89
35.27 35.38 35.34 35.42
35.68 35.52 35.62 35.99
35.97 35.99 35.74 35.68
35.84 35.81 35.69 34.91
4 1-4 Yoskoski, Sara MU 11:50.93
32.37 34.77 35.43 35.32
35.39 35.50 35.53 35.38
34.88 35.65 35.56 36.07
36.81 36.85 37.93 36.31
36.00 35.31 35.46 34.41
5 1-5 Beverly, Alison 20 YCP! 11:52.42
33.76 35.45 35.87 35.85
35.93 35.96 35.83 35.80
36.04 36.24 36.18 36.31
36.22 35.77 35.43 35.15
35.63 35.85 35.33 33.82
#4 Men 1000 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Gottschalk, Jack YCP! 10:54.23
26.58 29.99 32.06 32.50
33.17 33.31 34.11 33.75
33.64 33.70 33.81 33.74
32.34 34.06 32.24 33.62
33.95 32.98 33.47 31.21
2 1-2 Neiman, Rett MU 11:05.06
28.04 30.75 32.08 32.88
32.96 34.02 33.92 34.20
34.04 32.97 33.23 33.27
33.01 33.81 33.99 34.45
34.73 34.87 34.49 33.35
3 1-3 Martocci, Joe MU 11:25.11
30.16 32.76 33.88 34.18
34.14 34.54 34.38 34.43
34.24 35.02 34.70 35.11
34.93 35.00 35.07 34.93
34.99 34.81 34.31 33.53
4 1-4 Murphy, Justin YCP! 11:50.79
29.73 33.05 34.51 35.69
36.52 36.65 36.87 36.85
37.09 36.53 36.00 36.16
36.48 36.96 36.88 35.05
35.59 35.63 34.96 33.59
5 1-5 Schleicher, Chris YCP! 11:52.35
29.09 32.76 35.12 35.98
36.42 35.94 36.01 36.43
36.59 36.57 36.78 36.54
36.75 36.66 37.01 36.70
36.79 36.38 35.83 32.00
#5 Women 200 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Ross, Chelsea 18 YCP! 2:01.93
27.76 30.11 32.01 32.05
2 1-2 Stanton, Ashley 21 YCP! 2:06.76
29.40 31.99 32.85 32.52
3 1-3 Martocci, Catherine MU 2:12.98
30.41 33.57 34.33 34.67
4 1-4 Yoskoski, Sara MU 2:14.04
31.83 34.72 34.90 32.59
5 1-5 Romm, Katelyn 17 YCP! 2:15.17
31.27 34.18 35.29 34.43
#6 Men 200 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Yeager, Steve YCP! 1:52.02
26.49 28.82 28.51 28.20
2 1-2 Tinsman, Brian MU 1:52.18
25.35 28.69 29.60 28.54
3 1-3 Murphy, Mike YCP! 1:52.34
26.21 29.18 29.63 27.32
4 1-4 Kempel, Matt YCP! 1:56.99
26.99 29.19 30.34 30.47
5 1-5 Baroz, Thomas MU 1:57.59
26.59 29.41 31.34 30.25
6 1-6 Martocci, Joe MU 2:08.02
30.17 32.65 32.84 32.36
#7 Women 50 Yard Free
Name Age Team Finals Time
--- 1- Wisecup, Natalie MU X30.02
--- 1- D'Abbracio, Jess MU X31.27
1 2-1 Maclennan, Heather 19 YCP! 25.89
2 2-2 Sperling, Amanda MU 26.24
3 2-3 Morch, Meghan MU 26.39
4 2-4 Finn, Jaclynne MU 26.93
5 2-5 Moore, Bethany 18 YCP! 27.54
6 2-6 Aroche, Flor YCP! 29.32
#8 Men 50 Yard Free
Name Age Team Finals Time
--- 1- Willier, Adam YCP! X23.88
--- 1- Shaffer, Brian YCP! X24.10
--- 1- Hicks, Jamie YCP! X24.28
--- 1- Vesternak, Christian MU X27.65
--- 1- Boguski, James MU X29.05
1 2-1 Hilt, Ben YCP! 23.09
2 2-2 McLennan, Will YCP! 23.42
3 2-3 Arnold, Clark YCP! 23.69
4 2-4 Kilmon, Ryan MU 24.02
5 2-5 Harris, David MU 29.32
#9 Women 200 Yard IM
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Macedonia, Anna MU 2:18.95
31.78 33.77 40.71 32.69
2 1-2 Rizzo, Kimberly MU 2:20.97
30.89 36.58 41.60 31.90
3 1-3 Wasik, Molly 21 YCP! 2:23.86
31.06 37.31 41.75 33.74
4 1-4 Beverly, Alison 20 YCP! 2:27.46
32.48 38.31 43.23 33.44
5 1-5 Hallberg, Nicole MU 2:28.44
33.40 39.55 41.03 34.46
(#9 Women 200 Yard IM)
6 1-6 Dailey, Maegan 18 YCP! 2:45.76
36.43 40.54 52.16 36.63
#10 Men 200 Yard IM
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Demarest, Andy YCP! 2:08.35
26.99 32.42 38.77 30.17
2 1-2 Mercer, Steve YCP! 2:08.56
26.42 34.54 36.96 30.64
3 1-3 Tobin, Steve YCP! 2:13.08
27.36 33.83 39.00 32.89
4 1-4 Morch, Bryan MU 2:16.43
27.12 36.45 41.04 31.82
5 1-5 Neiman, Rett MU 2:24.71
32.47 37.62 43.61 31.01
6 1-6 Shumaker, Greg MU 2:26.98
30.78 38.00 43.93 34.27
#11 Women 200 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Scott, Kathryne MU 2:24.10
33.23 37.39 37.51 35.97
2 1-2 King, Lisa 20 YCP! 2:25.93
31.70 36.66 38.16 39.41
3 1-3 Silcox, Amanda 18 YCP! 2:28.37
31.29 37.70 38.98 40.40
4 1-4 Finn, Jaclynne MU 2:35.13
32.56 38.10 41.24 43.23
5 1-5 Martocci, Catherine MU 2:36.79
33.84 38.40 41.37 43.18
6 1-6 Romm, Katelyn 17 YCP! 2:41.75
34.90 40.49 42.43 43.93
#12 Men 200 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Morch, Bryan MU 2:10.72
30.16 34.24 33.55 32.77
2 1-2 Arnold, Clark YCP! 2:13.94
28.91 33.69 35.19 36.15
3 1-3 Janosky, Richard YCP! 2:17.52
29.78 34.33 35.45 37.96
4 1-4 Baroz, Thomas MU 2:19.42
30.20 34.35 37.21 37.66
#13 Women 100 Yard Free
Name Age Team Finals Time
--- 1- Minsky, Alex 18 YCP! X1:03.53
30.06 33.47
--- 1- Wisecup, Natalie MU X1:06.44
32.52 33.92
--- 1- Leonard, Kristin 21 YCP! X1:07.65
32.01 35.64
--- 1- Walker, Colleen 20 YCP! X1:08.02
32.72 35.30
--- 1- D'Abbracio, Jess MU X1:09.28
33.03 36.25
1 2-1 Sperling, Amanda MU 57.49
28.01 29.48
2 2-2 Stanton, Ashley 21 YCP! 58.43
28.63 29.80
3 2-3 Estes, Kaitlyn 19 YCP! 59.18
28.71 30.47
4 2-4 Bekampis, Alex MU 1:00.02
28.46 31.56
5 2-5 Morch, Meghan MU 1:00.34
29.05 31.29
6 2-6 Moore, Bethany 18 YCP! 1:00.86
29.30 31.56
#14 Men 100 Yard Free
Name Age Team Finals Time
--- 1- Diehl, Alex YCP! X51.14
24.45 26.69
--- 1- Willier, Adam YCP! X52.45
24.95 27.50
--- 1- Boguski, James MU X1:07.01
30.95 36.06
1 2-1 McLennan, Will YCP! 50.74
24.23 26.51
2 2-2 Tinsman, Brian MU 50.84
24.42 26.42
3 2-3 Hilt, Ben YCP! 50.98
24.77 26.21
4 2-4 Gottschalk, Jack YCP! 51.86
24.59 27.27
5 2-5 Kindred, Steven MU 52.16
24.17 27.99
6 2-6 Vesternak, Christian MU 1:05.50
30.77 34.73
#15 Women 200 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Maclennan, Heather 19 YCP! 2:11.70
31.04 33.16 34.15 33.35
2 1-2 Macedonia, Anna MU 2:12.31
31.34 33.11 34.36 33.50
3 1-3 Murphy, Kathleen 19 YCP! 2:21.22
32.74 35.17 36.55 36.76
4 1-4 Wasik, Molly 21 YCP! 2:23.28
34.27 35.63 37.03 36.35
5 1-5 Wagner, Emily MU 2:31.68
34.56 37.61 39.19 40.32
#16 Men 200 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Woods, Andy YCP! 2:11.95
29.89 33.48 33.97 34.61
2 1-2 Schleicher, Chris YCP! 2:13.71
31.41 34.19 34.93 33.18
3 1-3 Kilmon, Ryan MU 2:15.04
32.68 34.71 35.01 32.64
4 1-4 Murphy, Justin YCP! 2:15.57
32.73 34.69 34.75 33.40
#17 Women 500 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Ross, Chelsea 18 YCP! 5:35.19
30.31 33.00 33.87 34.29
34.51 34.73 34.97 34.33
33.18 32.00
2 1-2 Scott, Kathryne MU 5:35.54
30.96 33.18 33.70 33.88
34.19 34.67 34.55 34.58
34.22 31.61
3 1-3 Yoskoski, Sara MU 5:37.89
31.51 34.09 34.48 34.33
34.27 34.59 34.58 34.09
33.73 32.22
4 1-4 Guild, Michaela 18 YCP! 5:49.91
31.88 34.40 35.15 34.85
35.61 35.57 35.53 35.99
35.88 35.05
5 1-5 Crean, Kaitlin 21 YCP! 5:52.45
31.48 34.15 35.53 35.67
36.27 36.13 36.80 36.48
35.93 34.01
6 1-6 Rizzo, Kimberly MU 5:52.73
31.72 35.25 35.97 36.17
36.17 35.90 36.13 36.11
34.83 34.48
#18 Men 500 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Yeager, Steve YCP! 5:07.12
27.35 30.24 30.84 31.21
31.50 31.60 31.78 31.45
31.10 30.05
2 1-2 Kempel, Matt YCP! 5:19.06
29.14 31.34 31.78 32.18
32.63 32.85 32.93 32.98
32.02 31.21
3 1-3 Murphy, Mike YCP! 5:20.65
28.88 31.38 32.96 33.27
33.76 33.26 33.62 32.24
30.88 30.40
4 1-4 Neiman, Rett MU 5:25.47
28.24 30.72 32.07 32.91
32.94 33.26 33.36 33.93
34.20 33.84
5 1-5 Baroz, Thomas MU 5:28.12
28.92 31.97 33.04 33.42
33.45 33.92 33.70 35.41
34.14 30.15
6 1-6 Martocci, Joe MU 5:37.85
30.77 33.24 33.83 34.49
34.62 34.31 34.93 34.33
34.26 33.07
#20 Women 200 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Macedonia, Anna MU 2:37.64
36.40 39.69 41.13 40.42
2 1-2 Hallberg, Nicole MU 2:41.02
36.40 40.49 41.79 42.34
3 1-3 Aroche, Flor YCP! 2:43.78
36.41 40.91 42.75 43.71
4 1-4 Wagner, Emily MU 2:44.00
37.86 42.54 41.93 41.67
5 1-5 Minsky, Alex 18 YCP! 2:52.68
38.21 43.46 45.00 46.01
6 1-6 Oldham, Mandy 18 YCP! 2:57.23
38.09 44.39 47.29 47.46
#21 Men 200 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Brown, Colin YCP! 2:29.74
34.76 38.40 38.46 38.12
2 1-2 Ziegler, Tyler YCP! 2:32.12
34.09 38.34 39.21 40.48
3 1-3 Diehl, Alex YCP! 2:32.65
34.69 37.43 39.43 41.10
4 1-4 Shumaker, Greg MU 2:45.21
37.36 42.66 42.02 43.17
5 1-5 Harris, David MU 2:53.06
38.12 43.80 45.97 45.17
#22 Women 400 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 1-1 YCP! A 3:50.50
Stanton, Ashley 21 Beverly, Alison 20
Ross, Chelsea 18 Maclennan, Heather 19
28.18 58.62 29.50 1:01.39
26.94 56.05 25.98 54.44
2 1-2 MU A 3:53.85
Sperling, Amanda Morch, Meghan
Finn, Jaclynne Bekampis, Alex
27.20 56.81 28.06 59.17
27.68 58.13 27.39 59.74
3 1-3 YCP! B 3:58.81
Murphy, Kathleen 19 Silcox, Amanda 18
Guild, Michaela 18 King, Lisa 20
28.05 59.71 28.35 1:00.40
28.45 58.64 27.98 1:00.06
#23 Men 400 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 1-1 YCP! A 3:23.29
McLennan, Will Mercer, Steve
Gottschalk, Jack Murphy, Mike
24.42 50.98 24.19 51.67
23.81 50.67 23.81 49.97
2 1-2 MU A 3:24.00
Morch, Bryan Tinsman, Brian
Kilmon, Ryan Kindred, Steven
24.27 50.60 25.71 52.09
23.83 51.28 23.93 50.03
3 1-3 YCP! B 3:26.24
Yeager, Steve Shaffer, Brian
Demarest, Andy Janosky, Richard
25.78 53.16 24.34 51.02
24.12 51.02 23.69 51.04
4 1-4 MU B 4:16.34
Vesternak, Christian Boguski, James
Shumaker, Greg Harris, David
30.70 1:04.75 31.56 1:09.08
14.31 57.99 30.60 1:04.52
--- 1- YCP! C X3:40.55
Ziegler, Tyler Hicks, Jamie
Woods, Andy Kempel, Matt
26.99 59.06 25.15 53.74
24.48 53.19 26.34 54.56
 
 

Women - Team Rankings - Through Event 23
 
 
 
1. York College (Pa) 496
2. Marymount University 466
3. York College (Pa) 96
 
 

Men - Team Rankings - Through Event 23
 
 
 
1. York College (Pa) 520
2. Marymount University 378
3. York College (Pa) 106