Licensed to York College of PA                  Hy-Tek's Meet Manager 1/17/2009
                 York College vs. Ursinus College - 1/17/2009                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Ursinus College  'A'                               NT    4:17.45   11  
     1) Yentz, Danielle                 2) Winn, Bridget                  
     3) Kelley, Katie Clare             4) Saloky, Jessica                
       32.11  1:05.55    32.03  1:08.51    29.09  1:04.71    27.53    58.68
  2 1-2 York College (Pa)  'A'                        4:22.60    4:24.00    4  
     1) Wasik, Molly                    2) Nolan, Colleen                 
     3) King, Lisa                      4) Stanton, Ashley                
     1:41.32  2:22.58    29.27  1:04.28    27.80    58.19    21.26         
  3 1-3 Ursinus College  'C'                               NT    4:30.39    2  
     1) Palchak, Catherine              2) Kenuk, Sophie                  
     3) Pall, Kathryn                   4) Krupa, Melissa                 
       33.37  1:11.18    32.09  1:11.81    31.30  1:08.42    27.95    58.98
  4 1-4 Ursinus College  'B'                               NT   x4:39.33  
     1) Gombosi, Elizabeth              2) McCormick, Kacie               
     3) Stover, Kim                     4) Reynolds, Kelly                
       32.85  1:08.36    35.78  1:16.88    32.75  1:11.54    29.57  1:02.55
  5 1-5 York College (Pa)  'B'                             NT    4:44.28  
     1) Beverly, Alison                 2) Crean, Kaitlin                 
     3) Estes, Kaitlyn                  4) Leonard, Kristin               
       34.27  1:10.17    37.82  1:20.55    30.89  1:12.70    26.49  1:00.86
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York College (Pa)  'A'                        3:42.46    3:42.93   11  
     1) Jennings, Matt                  2) Tobin, Steve                   
     3) Arnold, Clark                   4) Gottshcalk, Jack               
       55.62  1:23.90    34.30    59.72    29.54    52.84    26.47    26.47
  2 1-2 York College (Pa)  'B'                        3:47.13    3:49.02    4  
     1) Bean, AJ                        2) Diehl, Alex                    
     3) Demarest, Andy                  4) Hilt, Ben                      
       56.82  1:28.14    35.33  1:01.17    30.09    53.27    26.57    26.44
  3 1-3 Ursinus College  'A'                               NT    3:52.40    2  
     1) Kennedy, Ryan                   2) Piasecki, Andrew               
     3) Smith, Christopher              4) Garman, Brad                   
       58.03  1:26.58    34.16    59.99    30.60    56.19    29.64    29.64
  4 1-4 York College (Pa)  'C'                        3:51.04   x4:01.36  
     1) Suehr, Chris                    2) Brown, Colin                   
     3) Young, Alex                     4) Shaffer, Brian                 
       59.59  1:33.16    37.50  1:04.82    33.55    58.57    27.81    24.81
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Herman, Emily            Ursinus                   NT   11:17.61    9  
      29.83   32.69   33.65   34.13   33.88   34.08   34.19   34.19
      34.20   34.45   34.55   34.55   34.39   34.58   34.48   34.10
      34.05   34.32   33.92   33.38                                
  2 1-2 Guild, Michaela          YCP                 11:27.79   11:31.82    4  
      31.50   34.00   34.31   34.65   35.05   35.07   34.89   35.19
      35.44   35.25   35.25   35.21   35.51   35.37   35.68   34.73
      34.68   34.26   33.91   31.87                                
  3 1-3 MacFeeters, Lyndsay      Ursinus                   NT   11:34.41    3  
      31.11   33.78   34.34   35.13   35.01   35.10   34.99   35.36
      35.32   34.97   34.91   35.05   35.38   35.54   35.05   35.27
      35.35   34.86   34.01   33.88                                
  4 1-4 Crean, Kaitlin           YCP                 11:47.94   12:06.93    2  
      32.25   34.96   36.00   36.13   36.96   36.89   36.70   36.56
      36.49   36.79   36.86   36.74   36.79   36.80   36.87   36.67
      36.69   37.15   36.71   35.92                                
  5 1-5 Beverly, Alison          YCP                 11:59.22   12:07.23    1  
      33.28   35.23   35.89   36.33   36.55   36.58   37.02   36.92
      37.04   36.79   36.75   37.03   36.99   36.86   36.82   36.79
      36.88   36.77   36.49   34.22                                
  6 1-6 Gilmore, Casey           Ursinus                   NT   12:31.50  
      33.63   36.59   37.49   37.72   38.18   38.09   38.12   37.98
      37.97   38.28   38.01   38.11   38.10   37.57   37.83   38.11
      38.11   37.83   37.95   35.83                                
  7 1-7 Wallace, Meghan          YCP                 12:58.27  x13:26.21  
      34.53   37.54   39.07   39.38   40.06   40.37   41.10   41.20
      41.30   40.98   41.10   41.06   41.07   40.90   41.22   41.18
      41.18   40.84   41.01   41.12                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Gottshcalk, Jack         YCP                 10:15.01   10:45.96    9  
      26.86   30.88   32.87   32.87   31.56   32.46   32.72   31.78
      31.63   32.83   33.71   32.92   33.40   33.76   33.42   32.46
      32.32   33.14   33.15   31.22                                
  2 1-2 Doemland, Steve          YCP                 10:57.60   10:53.44    4  
      27.35   30.73   31.60   31.96   31.85   32.39   32.69   32.69
      33.04   32.71   33.72   33.55   33.91   34.46   33.74   33.89
      33.68   33.28   33.74   32.46                                
  3 1-3 Kempel, Matt             YCP                 10:56.64   11:04.56    3  
      28.53   31.84   33.21   33.60   33.37   33.59   33.69   34.13
      34.16   34.61   34.14   33.98   34.17   34.19   34.18   33.81
      32.94   33.54   33.04   29.84                                
  4 1-4 Tallon, Kevin            Ursinus                   NT   11:05.40    2  
      28.62   31.56   33.17   33.38   33.73   34.16   34.12   33.70
      34.12   34.31   33.79   34.31   33.91   34.52   33.71   33.63
      33.48   33.11   33.31   30.76                                
  5 1-5 Farber, Stephen          Ursinus                   NT   14:46.28    1  
      38.55   42.51   43.23   45.00   45.09   45.72   44.83   45.98
      45.05   45.24   44.58   45.75   45.27   44.79   44.48   44.19
      44.61   44.40   44.55   42.46                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Kelley, Katie Clare      Ursinus                   NT    2:05.06    9  
      30.57   32.58   30.97   30.94                                
  2 1-2 Guild, Michaela          YCP                  2:06.11    2:07.40    4  
      30.34   32.65   32.81   31.60                                
  3 1-3 Stanton, Ashley          YCP                  2:05.24    2:07.49    3  
      29.63   31.99   32.69   33.18                                
  4 1-4 Winn, Bridget            Ursinus                   NT    2:08.01    2  
      29.90   32.47   32.98   32.66                                
  5 1-5 Estes, Kaitlyn           YCP                  2:10.64    2:12.87    1  
      30.16   33.33   34.89   34.49                                
  6 1-6 Reynolds, Kelly          Ursinus                   NT    2:16.08  
      31.80   34.44   34.95   34.89                                
  7 1-7 Cherson, Mollie          Ursinus                   NT   x2:19.18  
      31.71   34.98   36.04   36.45                                
  8 1-8 Loughman, Maureen        YCP                  2:30.70   x2:31.61  
      33.32   38.11   40.12   40.06                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Murphy, Mike             YCP                  1:53.77    1:51.09    9  
      25.97   28.38   29.19   27.55                                
  2 1-2 Yeager, Steve            YCP                  1:51.05    1:51.41    4  
      26.43   28.93   28.54   27.51                                
  3 1-3 Bean, AJ                 YCP                  1:51.67    1:51.69    3  
      25.83   28.49   29.09   28.28                                
  4 1-4 Smith, Christopher       Ursinus                   NT    1:51.73    2  
      25.84   28.24   28.97   28.68                                
  5 1-5 Janosky, Richard         YCP                  1:55.31   x1:53.10  
      25.77   28.57   29.45   29.31                                
  6 1-6 Scheinfield, Robert      Ursinus                   NT    1:56.40    1  
      27.15   29.02   30.07   30.16                                
 -- 1- Shaffer, Brian            YCP                  1:51.67   X1:55.06  
      26.03   28.83   30.03   30.17                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Wasik, Molly             YCP                  1:05.16    1:05.87    9  
  2 1-2 Gombosi, Elizabeth       Ursinus                   NT    1:07.71    4  
      33.07   34.64                                                
  3 1-3 Palchak, Catherine       Ursinus                   NT    1:07.73    3  
      33.30   34.43                                                
  4 1-4 Brophy, Allison          YCP                  1:06.59    1:07.86    2  
      33.37   34.49                                                
  5 1-5 Leonard, Kristin         YCP                  1:11.96    1:15.28    1  
      37.20   38.08                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Kennedy, Ryan            Ursinus                   NT      58.38    9  
      28.26   30.12                                                
  2 1-2 Schleicher, Chris        YCP                    59.07      59.72    4  
      29.09   30.63                                                
  3 1-3 DeCoursey, Tom           YCP                  1:01.11    1:00.61    3  
      29.59   31.02                                                
  4 1-4 Suehr, Chris             YCP                    59.00    1:00.77    2  
      29.81   30.96                                                
  5 1-5 Doyle, Christopher       Ursinus                   NT    1:05.57    1  
      32.25   33.32                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Saloky, Jessica          Ursinus                   NT    1:12.15    9  
      33.96   38.19                                                
  2 1-2 Kenuk, Sophie            Ursinus                   NT    1:15.98    4  
      36.21   39.77                                                
  3 1-3 Nolan, Colleen           YCP                  1:16.76    1:17.05    3  
      36.76   40.29                                                
  4 1-4 McCormick, Kacie         Ursinus                   NT    1:17.73    2  
      36.97   40.76                                                
  5 1-5 Aroche, Flor             YCP                  1:18.78    1:19.34    1  
      36.92   42.42                                                
  6 1-6 Crean, Kaitlin           YCP                  1:21.71    1:21.88  
      38.87   43.01                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Tobin, Steve             YCP                  1:03.57    1:02.82    9  
      29.13   33.69                                                
  2 1-2 Piasecki, Andrew         Ursinus                   NT    1:03.25    4  
      29.17   34.08                                                
  3 1-3 Diehl, Alex              YCP                  1:04.45    1:06.27    3  
      31.47   34.80                                                
  4 1-4 Hicks, Jamie             YCP                  1:04.87    1:06.80    2  
      31.66   35.14                                                
  5 1-5 Willier, Adam            YCP                  1:09.69   x1:08.39  
      31.86   36.53                                                
  6 1-6 Farber, Stephen          Ursinus                   NT    1:30.85    1  
      41.97   48.88                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 King, Lisa               YCP                  2:22.12    2:22.54    9  
      31.39   36.07   37.49   37.59                                
  2 1-2 Yentz, Danielle          Ursinus                   NT    2:26.41    4  
      31.08   36.05   38.98   40.30                                
  3 1-3 Herman, Emily            Ursinus                   NT    2:27.76    3  
      33.12   37.09   38.64   38.91                                
  4 1-4 Pall, Kathryn            Ursinus                   NT    2:35.20    2  
      35.13   39.67   41.03   39.37                                
  5 1-5 Miller, Bridget          YCP                  2:34.93    2:35.36    1  
      34.00   38.29   40.36   42.71                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Smith, Christopher       Ursinus                   NT    2:06.61    9  
      28.27   31.72   32.86   33.76                                
  2 1-2 Arnold, Clark            YCP                  2:10.48    2:06.68    4  
      27.59   32.28   33.84   32.97                                
  3 1-3 Young, Alex              YCP                  2:25.27    2:17.49    3  
      28.51   33.42   36.44   39.12                                
  4 1-4 Usciak, Adam             YCP                  2:35.30    2:35.23    2  
      31.68   36.89   41.25   45.41                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Grey, Liz                YCP                    26.74      26.79    9  
  2 1-2 Stanton, Ashley          YCP                    26.45      27.07    4  
  3 1-3 Krupa, Melissa           Ursinus                   NT      27.16    3  
  4 1-4 Estes, Kaitlyn           YCP                    27.17      27.77    2  
  5 1-5 Adams, Lindsay           Ursinus                   NT      27.95    1  
  6 1-6 Reynolds, Kelly          Ursinus                   NT      29.05  
  7 1-7 Leonard, Kristin         YCP                    27.84     x29.57  
  8 1-8 Possick, Carrie-Beth     Ursinus                   NT     x30.69  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Hilt, Ben                YCP                    22.24      22.70    9  
  2 1-2 Murphy, Mike             YCP                    23.88      23.34    4  
  3 1-3 Higgins, Garrett         YCP                    23.46      23.37    3  
  4 1-4 Doyle, Christopher       Ursinus                   NT      23.83    2  
  5 1-5 Kennedy, Ryan            Ursinus                   NT      23.94    1  
  6 1-6 Hicks, Jamie             YCP                    24.91     x25.34  
 -- 1- Willier, Adam             YCP                    23.28     X23.81  
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Kelley, Katie Clare      Ursinus                   NT      57.20    9  
      27.75   29.45                                                
  2 1-2 Grey, Liz                YCP                    57.53      58.72    4  
      28.30   30.42                                                
  3 1-3 Krupa, Melissa           Ursinus                   NT      59.22    3  
      28.97   30.25                                                
  4 1-4 Stanton, Ashley          YCP                    57.56      59.86    2  
      29.39   30.47                                                
  5 1-5 Miller, Bridget          YCP                    59.34    1:00.02    1  
      29.08   30.94                                                
  6 1-6 MacFeeters, Lyndsay      Ursinus                   NT    1:02.18  
      30.33   31.85                                                
  7 1-7 Stover, Kim              Ursinus                   NT   x1:05.63  
      30.99   34.64                                                
  8 1-8 Leonard, Kristin         YCP                  1:03.40   x1:07.61  
      32.67   34.94                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Jennings, Matt           YCP                    50.30      49.05    9  
      49.05                                                        
  2 1-2 Demarest, Andy           YCP                    51.28      50.55    4  
      50.55                                                        
  3 1-3 Higgins, Garrett         YCP                    50.48      51.12    3  
      51.12                                                        
  4 1-4 Tallon, Kevin            Ursinus                   NT      51.54    2  
      51.54                                                        
  5 1-5 Janosky, Richard         YCP                    50.88     x52.04  
      52.04                                                        
  6 1-6 Doyle, Christopher       Ursinus                   NT      54.24    1  
      54.24                                                        
  7 1-7 Scheinfield, Robert      Ursinus                   NT      55.09  
      55.09                                                        
 -- 1- DeCoursey, Tom            YCP                    51.14     X51.13  
      51.13                                                        
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Wasik, Molly             YCP                  2:20.47    2:19.22    9  
    2:31.84                                                        
  2 1-2 Yentz, Danielle          Ursinus                   NT    2:19.75    4  
      34.44   35.73   34.88   34.70                                
  3 1-3 Palchak, Catherine       Ursinus                   NT    2:25.55    3  
      35.00   36.86   37.00   36.69                                
  4 1-4 Beverly, Alison          YCP                  2:28.00    2:27.30    2  
      36.25   37.93   37.13   35.99                                
  5 1-5 Gombosi, Elizabeth       Ursinus                   NT    2:30.15    1  
      36.88   38.64   37.63   37.00                                
  6 1-6 Brophy, Allison          YCP                  2:29.37    2:33.32  
      36.06   38.64   40.01   38.61                                
  7 1-7 Pall, Kathryn            Ursinus                   NT   x2:46.41  
      39.65   41.54   43.12   42.10                                
  8 1-8 Walker, Colleen          YCP                  2:46.95   x2:46.92  
      38.33   41.35   43.53   43.71                                
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Bean, AJ                 YCP                  2:05.58    2:03.06    9  
  2 1-2 Kennedy, Ryan            Ursinus                   NT    2:07.83    4  
      28.85   32.29   33.32   33.37                                
  3 1-3 Murphy, Justin           YCP                  2:13.08    2:10.19    3  
      30.14   32.14   33.31   34.60                                
  4 1-4 Suehr, Chris             YCP                       NT    2:10.35    2  
      30.25   32.05   33.70   34.35                                
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Winn, Bridget            Ursinus                   NT    2:36.27    9  
      36.42   40.15   40.88   38.82                                
  2 1-2 Saloky, Jessica          Ursinus                   NT    2:39.01    4  
      35.60   40.37   41.10   41.94                                
  3 1-3 Kenuk, Sophie            Ursinus                   NT    2:42.17    3  
      37.25   41.46   41.72   41.74                                
  4 1-4 McCormick, Kacie         Ursinus                   NT   x2:46.18  
      37.42   42.31   43.04   43.41                                
  5 1-5 Nolan, Colleen           YCP                  2:45.89    2:47.27    2  
      38.20   40.90   42.88   45.29                                
  6 1-6 Crean, Kaitlin           YCP                  2:53.21    2:54.49    1  
      39.68   43.75   45.32   45.74                                
  7 1-7 Aroche, Flor             YCP                  2:56.83    2:56.08  
      38.15   43.48   46.55   47.90                                
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Piasecki, Andrew         Ursinus                   NT    2:19.66    9  
      31.40   35.73   35.87   36.66                                
  2 1-2 Yeager, Steve            YCP                  2:24.61    2:20.69    4  
      32.19   35.98   36.60   35.92                                
  3 1-3 Tobin, Steve             YCP                  2:29.72    2:25.86    3  
      31.80   36.75   38.17   39.14                                
  4 1-4 Brown, Colin             YCP                  2:37.80    2:34.03    2  
  5 1-5 Garman, Brad             Ursinus                   NT    2:41.26    1  
      35.65   42.87   41.07   41.67                                
  6 1-6 Farber, Stephen          Ursinus                   NT    3:15.01  
      40.25   47.93   53.79   53.04                                
 
Event 21  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Herman, Emily            Ursinus                   NT    5:37.37    9  
      30.14   33.17   33.85   34.20   34.34   34.25   34.28   34.34
      34.80   34.00                                                
  2 1-2 MacFeeters, Lyndsay      Ursinus                   NT    5:39.48    4  
      31.24   33.46   34.14   34.68   34.64   34.49   34.65   34.73
      34.29   33.16                                                
  3 1-3 Guild, Michaela          YCP                  5:33.99    5:43.63    3  
      31.55   34.01   34.99   35.12   35.07   35.45   35.17   35.04
      34.35   32.88                                                
  4 1-4 Brophy, Allison          YCP                  5:40.94    5:48.66    2  
      32.25   35.04   35.20   35.96   35.39   35.54   35.31   35.53
      34.84   33.60                                                
  5 1-5 Gilmore, Casey           Ursinus                   NT    6:06.12    1  
      32.82   35.56   36.28   37.11   37.25   37.39   37.62   37.65
      37.71   36.73                                                
  6 1-6 Cherson, Mollie          Ursinus                   NT   x6:14.57  
      33.47   36.11   37.24   37.68   38.22   38.21   38.57   38.79
      38.67   37.61                                                
  7 1-7 Wallace, Meghan          YCP                  6:12.66    6:26.55  
      34.10   37.67   38.68   38.92   39.24   39.50   39.71   39.82
      39.89   39.02                                                
  8 1-8 Walker, Colleen          YCP                  6:45.12   x6:37.71  
      36.56   39.93   39.89   40.86   39.82   40.22   40.37   40.93
      40.36   38.77                                                
 
Event 22  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Gottshcalk, Jack         YCP                  4:55.10    5:01.39    9  
      26.17   29.61   30.75   31.16   31.40   30.64   31.12   31.68
      29.24   29.62                                                
  2 1-2 Smith, Christopher       Ursinus                   NT    5:02.59    4  
      26.68   30.17   30.26   30.93   31.42   30.78   30.89   31.31
      30.67   29.48                                                
  3 1-3 Scheinfield, Robert      Ursinus                   NT    5:14.33    3  
      28.57   30.57   31.72   32.06   32.30   32.10   31.96   32.05
      31.80   31.20                                                
  4 1-4 Doemland, Steve          YCP                  5:12.73    5:15.37    2  
      27.18   30.01   31.66   31.73   32.42   32.73   33.41   33.47
      32.71   30.05                                                
  5 1-5 Kempel, Matt             YCP                  5:20.23    5:23.78    1  
      27.86   30.87   32.38   33.21   33.01   33.20   33.51   33.86
      33.47   32.41                                                
 
Event 23  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 King, Lisa               YCP                  1:04.80    1:04.17    9  
      30.05   34.12                                                
  2 1-2 Grey, Liz                YCP                  1:03.12    1:05.44    4  
      30.77   34.67                                                
  3 1-3 Yentz, Danielle          Ursinus                   NT    1:05.99    3  
      30.76   35.23                                                
  4 1-4 Miller, Bridget          YCP                  1:07.48    1:08.08    2  
      31.35   36.73                                                
  5 1-5 Estes, Kaitlyn           YCP                  1:07.26   x1:08.70  
      32.38   36.32                                                
  6 1-6 Stover, Kim              Ursinus                   NT    1:13.55    1  
      33.42   40.13                                                
  7 1-7 Possick, Carrie-Beth     Ursinus                   NT    1:19.22  
      36.02   43.20                                                
 
Event 24  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Arnold, Clark            YCP                    54.89      55.06    9  
      25.65   29.41                                                
  2 1-2 Hilt, Ben                YCP                    57.12      57.71    4  
      26.96   30.75                                                
  3 1-3 Kresser, Dan             YCP                    57.87      59.14    3  
      27.58   31.56                                                
  4 1-4 Tallon, Kevin            Ursinus                   NT      59.62    2  
      26.94   32.68                                                
  5 1-5 Usciak, Adam             YCP                  1:06.58   x1:06.90  
      30.92   35.98                                                
 -- 1- Schleicher, Chris         YCP                  1:02.11   X1:02.30  
      27.91   34.39                                                
 
Event 25  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Wasik, Molly             YCP                  2:21.21    2:23.87    9  
      32.42   36.13   42.33   32.99                                
  2 1-2 King, Lisa               YCP                  2:24.09    2:25.73    4  
      30.99   37.98   44.84   31.92                                
  3 1-3 Saloky, Jessica          Ursinus                   NT    2:26.01    3  
      32.77   39.95   40.66   32.63                                
  4 1-4 Beverly, Alison          YCP                  2:26.98    2:28.74    2  
      32.14   38.39   44.31   33.90                                
  5 1-5 Kenuk, Sophie            Ursinus                   NT    2:30.25    1  
      33.65   38.45   42.25   35.90                                
  6 1-6 Nolan, Colleen           YCP                  2:30.05   x2:33.78  
      34.61   41.89   43.32   33.96                                
  7 1-7 Reynolds, Kelly          Ursinus                   NT    2:37.24  
      33.50   40.63   48.31   34.80                                
 
Event 26  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Demarest, Andy           YCP                  2:05.21    2:05.45    9  
      26.56   32.24   37.78   28.87                                
  2 1-2 Piasecki, Andrew         Ursinus                   NT    2:07.24    4  
      27.83   32.51   36.77   30.13                                
  3 1-3 Young, Alex              YCP                  2:11.61    2:10.83    3  
      27.98   33.53   38.34   30.98                                
  4 1-4 Diehl, Alex              YCP                       NT    2:12.02    2  
      28.11   35.81   38.64   29.46                                
  5 1-5 Murphy, Justin           YCP                  2:13.36   x2:13.94  
      29.71   34.35   39.77   30.11                                
  6 1-6 Garman, Brad             Ursinus                   NT    2:21.28    1  
      30.28   37.78   40.34   32.88                                
 -- 1- Kresser, Dan              YCP                  2:15.71   X2:14.41  
      28.05   34.76   41.79   29.81                                
 
Event 27  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York College (Pa)  'A'                        3:51.96    3:54.78   11  
     1) Brophy, Allison                 2) Miller, Bridget                
     3) Guild, Michaela                 4) Grey, Liz                      
       28.78    59.73    28.28    59.61    28.04    57.47    27.53    57.97
  2 1-2 Ursinus College  'A'                               NT    3:55.33    4  
     1) Kelley, Katie Clare             2) Winn, Bridget                  
     3) Krupa, Melissa                  4) Palchak, Catherine             
       27.68    57.53    28.80    59.43    27.94    58.59    28.06    59.78
  3 1-3 Ursinus College  'C'                               NT    4:08.77    2  
     1) Gombosi, Elizabeth              2) Herman, Emily                  
     3) MacFeeters, Lyndsay             4) McCormick, Kacie               
       29.06  1:01.72    29.34  1:02.10    29.95  1:02.64    28.95  1:02.31
  4 1-4 Ursinus College  'B'                               NT   x4:21.11  
     1) Pall, Kathryn                   2) Cherson, Mollie                
     3) Possick, Carrie-Beth            4) Gilmore, Casey                 
       30.76  1:03.96    30.44  1:04.38    32.04  1:08.42    30.20  1:04.35
  5 1-5 York College (Pa)  'B'                             NT    4:38.22  
     1) Aroche, Flor                    2) Loughman, Maureen              
     3) Walker, Colleen                 4) Wallace, Meghan                
       30.63  1:06.27    32.58  1:09.71    33.03  1:09.49    34.60  1:12.75
 
Event 28  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York College (Pa)  'A'                        3:19.61    3:20.73   11  
     1) Gottshcalk, Jack                2) Hilt, Ben                      
     3) Jennings, Matt                  4) Higgins, Garrett               
       23.77    49.95    24.01    51.02    22.61    49.23    24.23    50.53
  2 1-2 York College (Pa)  'B'                        3:23.97    3:24.05    4  
     1) Janosky, Richard                2) Murphy, Mike                   
     3) Bean, AJ                        4) Shaffer, Brian                 
       24.76    51.25    24.38    50.51    24.21    51.07    24.06    51.22
  3 1-3 York College (Pa)  'C'                        3:25.48   x3:28.68  
     1) Yeager, Steve                   2) Diehl, Alex                    
     3) DeCoursey, Tom                  4) Willier, Adam                  
       25.48    52.41    25.03    52.99    24.23    50.71    24.32    52.57
  4 1-4 Ursinus College  'A'                               NT    3:42.59    2  
     1) Doyle, Christopher              2) Tallon, Kevin                  
     3) Scheinfield, Robert             4) Garman, Brad                   
       26.69    55.43    24.66    52.13    26.80    55.80    27.59    59.23
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 28                    
 
  1. Ursinus College                     135   2. York College (Pa)                   127
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 28                     
 
  1. York College (Pa)                   191   2. Ursinus College                      68