Announcements

Welcome to the home for York College Athletics.





 

Licensed to York College of PA                  Hy-Tek's Meet Manager 12/6/2008
                York College vs Salisbury - Goucher - 12/6/2008                
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Salisbury University 2008-2009  'A'           1:56.35    1:58.81  
     1) Stone, Robin                    2) Krauss, Jessica                
     3) Hammond, Angie                  4) Petrella, Jenna                
       30.57    33.63    27.77    26.84                                    
  2 1-2 York College (Pa)  'A'                        2:00.00    1:59.72  
     1) Wasik, Molly                    2) Nolan, Colleen                 
     3) King, Lisa                      4) Brophy, Allison                
       30.76    34.22    28.69    26.05                                    
  3 1-3 Goucher College  'A'                          1:54.22    2:01.31  
     1) Natoli, Bethany                 2) Phillipson-Weiner, Lindsey     
     3) Sutherland, Sam                 4) Hogstrom, Britt                
       30.84    35.88    28.50    26.09                                    
  4 1-4 Salisbury University 2008-2009  'B'                NT    2:03.08  
     1) Southworth, Lindsay             2) Garcia, Amanda                 
     3) Thompson, Katie                 4) Gillespie, Maureen             
       32.04    34.37    29.56    27.11                                    
  5 1-5 York College (Pa)  'B'                             NT    2:11.32  
     1) Beverly, Alison                 2) Aroche, Flor                   
     3) Smith, Kayla                    4) Loughman, Maureen              
       33.34    34.51    31.49    31.98                                    
  6 1-6 Goucher College  'B'                               NT    2:18.56  
     1) Sergeant, Susie                 2) Hasse, Emily                   
     3) Adinolfi, Victoria              4) Fabrico, Hillary               
       36.28    38.14    31.57    32.57                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York College (Pa)  'A'                        1:41.71    1:40.08  
     1) Jennings, Matt                  2) Tobin, Steve                   
     3) Hilt, Ben                       4) Gottshcalk, Jack               
  2 1-2 York College (Pa)  'B'                             NT    1:43.79  
     1) Bean, AJ                        2) Diehl, Alex                    
     3) Arnold, Clark                   4) DeCoursey, Tom                 
  3 1-3 Goucher College  'A'                          1:45.68    1:44.67  
     1) Williams, Kyle                  2) Shalamanov, Georgi             
     3) Verin, Sasha                    4) Rooney, Charles                
  4 1-4 Salisbury University 2008-2009  'A'           1:44.56    1:45.45  
     1) Glover, Sean                    2) Ferrari, Mike                  
     3) Metcalf, Tim                    4) Overholt, Jamie                
  5 1-5 Salisbury University 2008-2009  'B'                NT    1:48.66  
     1) Forbes, Ryan                    2) Rubenstein, Eddie              
     3) DiFatta, Tim                    4) Eyler, Steve                   
 -- 1- York College (Pa)  'C'                              NT   X1:48.04  
     1) Schleicher, Chris               2) Hicks, Jamie                   
     3) Kresser, Dan                    4) Kempel, Matt                   
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Fitzenreiter, Katie      SU 08                     NT   11:22.89  
      31.38   33.63   33.89   34.17   34.80   34.46   34.55   34.58
      34.90   34.81   34.40   34.44   34.47   34.76   34.76   34.58
      34.98   34.63   33.24   31.46                                
  2 1-2 Guild, Michaela          YCP                 11:27.79   11:39.32  
      31.46   33.71   35.20   35.29   34.82   34.99   35.06   34.98
      35.22   35.57   35.11   35.44   35.65   35.75   35.71   35.55
      35.49   35.42   35.06   33.84                                
  3 1-3 Crean, Kaitlin           YCP                 11:47.94   12:02.07  
      32.54   35.63   36.36   36.80   37.04   37.11   36.95   36.96
      36.86   36.69   36.41   36.10   36.10   36.07   36.10   35.66
      35.71   35.78   35.93   35.27                                
  4 1-4 Kordzikowski, Laura      SU 08                     NT   12:10.32  
      31.03   33.69   35.42   36.14   36.55   36.46   36.75   36.99
      37.17   36.79   36.91   37.10   37.55   37.78   37.62   37.46
      37.09   37.51   37.65   36.66                                
  5 1-5 Phillipson-Weiner, L     GC                  12:23.92   12:23.41  
      33.62   36.58   37.34   37.08   36.96   37.30   37.62   37.65
      37.23   37.31   37.51   37.53   37.46   37.80   37.81   37.46
      37.48   38.25   37.34   36.08                                
  6 1-6 Reznick, Rex             GC                  14:02.73   14:51.77  
      38.13   41.90   44.16   44.75   44.99   45.17   45.24   45.87
      46.11   46.25   46.18   45.87   46.29   45.40   45.59   44.75
      44.77   44.74   44.06   41.55                                
 -- 1- Loughman, Maureen         YCP                 14:03.72  X14:06.22  
      34.74   39.45   41.13   41.38   42.00   42.76   42.70   42.71
      43.24   42.78   44.17   43.04   44.26   44.27   44.87   43.31
      44.90   42.00   42.53   39.98                                
 
Event 3  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2-1 Gottshcalk, Jack         YCP                 10:15.01   10:32.66  
      25.38   29.80   31.04   32.24   32.23   31.87   32.37   31.76
      32.75   32.83   32.72   32.54   32.38   33.21   31.49   32.46
      32.69   32.26   31.27   29.37                                
  2 2-2 Robichaud, Drew          SU 08                     NT   10:55.49  
      28.57   32.20   33.01   32.73   32.69   32.49   32.80   32.93
      32.90   33.00   33.27   33.41   33.34   33.58   33.00   33.10
      33.30   33.04   33.42   32.71                                
  3 2-3 Radloff, Mike            SU 08                     NT   10:59.78  
      28.60   30.76   31.98   32.82   32.85   32.65   32.87   33.00
      33.15   33.14   33.21   33.52   33.54   33.54   33.47   33.52
      34.13   34.36   34.53   34.14                                
  4 2-4 Kempel, Matt             YCP                 10:56.64   11:19.88  
      28.84   31.88   32.83   33.27   33.34   33.90   34.05   34.55
      34.37   34.95   35.31   34.35   35.23   34.65   35.56   35.51
      35.01   34.96   34.73   32.59                                
  5 2-5 Vincent, John            GC                  14:29.83   14:13.06  
      35.48   42.22   42.57   42.73   42.97   42.87 1:27.43   42.88
    1:26.96   43.31   43.81   44.15   43.66   42.32   43.30   42.02
      43.29   41.09                                                
 -- 2- Doemland, Steve           YCP                 10:57.60  X11:10.20  
      27.06   30.41   32.20   32.43   32.39   32.33   32.84   33.51
      33.73   33.91   34.32   33.30   34.89   36.24   36.70   35.03
      35.49   34.98   34.43   34.01                                
 
Event 4  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 South, Raienne           SU 08                     NT    2:04.08  
      29.12   31.27   32.23   31.46                                
  2 1-2 Turner, Katy             SU 08                     NT    2:05.46  
      27.89   31.60   32.97   33.00                                
  3 1-3 Brophy, Allison          YCP                  2:04.00    2:06.17  
      28.85   31.78   32.68   32.86                                
  4 1-4 Bell, Hannah             YCP                  2:07.08    2:09.22  
      30.00   32.88   33.73   32.61                                
  7 1-5 Gimenez, Pilar           GC                   2:20.18    2:18.71  
      32.51   35.83   35.61   34.76                                
  8 1-6 Fabrico, Hillary         GC                   2:25.19    2:26.19  
      33.74   37.07   38.04   37.34                                
 -- 1- Ziegler, Allie            SU 08                     NT   X2:11.76  
      29.28   33.29   34.71   34.48                                
 -- 1- Irwin, Jenelle            SU 08                     NT   X2:14.81  
      30.45   33.83   35.13   35.40                                
  5 3-3 Miller, Bridget          YCP                  2:07.65    2:09.42  
      29.33   32.30   33.60   34.19                                
  6 3-4 Stamm, Katie             SU 08                     NT    2:10.83  
      30.12   32.96   33.95   33.80                                
  9 3-5 Sergeant, Susie          GC                        NT    2:31.59  
      34.61   37.78   39.24   39.96                                
 -- 3- Walker, Colleen           YCP                       NT   X2:27.39  
      33.47   37.35   38.43   38.14                                
 -- 3- Baron, Mara               GC                        NT   X2:30.90  
      34.42   37.95   39.35   39.18                                
 
Event 4  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 2-1 Yeager, Steve            YCP                  1:51.13    1:51.05  
      25.83   28.20   28.88   28.14                                
  3 2-2 Overholt, Jamie          SU 08                     NT    1:51.35  
      25.39   28.62   28.74   28.60                                
  4 2-3 Shaffer, Brian           YCP                  1:51.67    1:52.97  
      26.12   28.64   28.91   29.30                                
  5 2-4 Metcalf, Tim             SU 08                     NT    1:55.06  
      25.97   28.73   29.84   30.52                                
  7 2-5 Rooney, Charles          GC                   2:03.34    1:57.79  
      26.69   29.08   30.59   31.43                                
  8 2-6 Baum, Steve              GC                        NT    2:08.31  
      28.43   32.68   33.16   34.04                                
 -- 2- Eyler, Steve              SU 08                     NT   X2:07.13  
      27.56   31.22   33.40   34.95                                
 -- 2- Lonergan, Kevin           SU 08                     NT   X2:14.31  
      29.77   34.02   35.54   34.98                                
  1 3-1 Higgins, Garrett         YCP                  1:51.92    1:50.41  
      26.27   28.15   28.25   27.74                                
  6 3-2 Preston, Jason           SU 08                     NT    1:55.85  
      26.44   28.77   29.55   31.09                                
 -- 3- Bean, AJ                  YCP                       NT   X1:51.67  
      26.32   28.28   28.98   28.09                                
 
Event 5  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Hogstrom, Britt          GC                     25.14      26.16  
  2 1-2 Stanton, Ashley          YCP                    26.45      26.51  
  3 1-3 Grey, Liz                YCP                    26.74      26.80  
  4 1-4 Petrella, Jenna          SU 08                     NT      26.92  
  6 1-5 Leffner, Katie           SU 08                     NT      27.55  
  7 1-6 Okun, Sandy              GC                     27.74      28.11  
 -- 1- Kordzikowski, Laura       SU 08                     NT     X27.09  
  5 3-3 Estes, Kaitlyn           YCP                    27.17      27.45  
  8 3-4 Leavitt-Baron, Rache     GC                     29.58      29.07  
  9 3-5 Dignan, Laura            SU 08                     NT      30.21  
 -- 3- Leonard, Kristin          YCP                    27.84     X28.35  
 
Event 5  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2-1 Buckley, Brad            SU 08                     NT      23.05  
  3 2-2 Willier, Adam            YCP                    23.28      23.46  
  5 2-3 Branigan, Ian            SU 08                     NT      23.79  
  6 2-4 Shaffer, Brian           YCP                    23.24      24.45  
  7 2-5 Myles, Devin             GC                     24.76      24.99  
  8 2-6 Genco, James             GC                        NT      26.05  
 -- 2- Diehl, Alex               YCP                       NT     X23.69  
  2 3-1 Janosky, Richard         YCP                    23.29      23.23  
  4 3-2 Smith, Chris             SU 08                     NT      23.65  
 -- 3- Arnold, Clark             YCP                    23.38     X23.04  
 
Event 6  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Wasik, Molly             YCP                  2:22.93    2:21.21  
      30.74   35.92   42.25   32.30                                
  2 1-2 Stone, Robin             SU 08                     NT    2:22.59  
      29.96   35.33   44.68   32.62                                
  3 1-3 King, Lisa               YCP                  2:24.09    2:25.34  
      30.12   37.60   44.17   33.45                                
  4 1-4 Natoli, Bethany          GC                   2:21.28    2:25.70  
      31.62   35.07   45.13   33.88                                
  7 1-5 Gillespie, Maureen       SU 08                     NT    2:33.03  
      31.28   41.31   40.97   39.47                                
  8 1-6 Baron, Mara              GC                   2:30.86    2:40.19  
      32.90   44.22   45.90   37.17                                
  5 3-4 Beverly, Alison          YCP                  2:28.41    2:26.98  
      30.93   37.90   43.73   34.42                                
  6 3-5 Cahill, Jessica          SU 08                     NT    2:32.39  
      32.00   40.20   45.15   35.04                                
  9 3-6 Stern, Judith            GC                   2:35.50    2:43.05  
      35.87   39.52   49.64   38.02                                
 -- 3- Nolan, Colleen            YCP                  2:30.05   X2:31.48  
      33.46   39.89   43.07   35.06                                
 
Event 6  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2-1 Demarest, Andy           YCP                  2:07.10    2:05.21  
      26.28   31.59   37.58   29.76                                
  2 2-2 Tobin, Steve             YCP                  2:10.46    2:11.41  
      27.92   32.62   39.41   31.46                                
  4 2-3 Ferrari, Mike            SU 08                     NT    2:13.70  
      29.06   34.32   38.41   31.91                                
  5 2-4 Verin, Sasha             GC                   2:10.87    2:15.93  
      28.85   36.21   39.81   31.06                                
  6 2-5 Forbes, Ryan             SU 08                     NT    2:15.99  
      29.05   35.87   40.69   30.38                                
  9 2-6 Ambrosio, Mike           GC                   2:25.63    2:23.63  
      30.09   40.00   40.37   33.17                                
 -- 2- Rubenstein, Eddie         SU 08                     NT   X2:13.97  
      28.38   34.61   38.85   32.13                                
  3 3-1 Young, Alex              YCP                  2:11.61    2:12.77  
      28.23   32.49   40.61   31.44                                
  7 3-2 Miller, Kyle             SU 08                     NT    2:17.56  
      29.01   37.59   37.39   33.57                                
  8 3-3 Martin, Michael          GC                   2:31.16    2:19.88  
      30.22   36.29   41.83   31.54                                
 -- 3- Usciak, Adam              YCP                  2:26.88   X2:26.83  
      29.75   37.95   45.29   33.84                                
 
Event 7  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Turner, Katy             SU 08                     NT    1:01.56  
      28.06   33.50                                                
  2 1-2 Sutherland, Sam          GC                   1:02.52    1:04.48  
      30.24   34.24                                                
  3 1-3 Hammond, Angie           SU 08                     NT    1:05.86  
      30.55   35.31                                                
  4 1-4 King, Lisa               YCP                  1:04.80    1:07.15  
      30.89   36.26                                                
  6 1-5 Baron, Mara              GC                   1:06.43    1:08.53  
      32.26   36.27                                                
 -- 1- Dignan, Laura             SU 08                     NT   X1:10.58  
      32.85   37.73                                                
 -- 1- Spencer, Kame'            YCP                  1:15.74   X1:15.98  
      35.48   40.50                                                
 -- 1- Estes, Kaitlyn            YCP                  1:07.26         DQ  
  5 3-4 Miller, Bridget          YCP                  1:07.48    1:08.35  
      31.35   37.00                                                
  7 3-5 Irwin, Jenelle           SU 08                     NT    1:10.49  
      32.93   37.56                                                
  8 3-6 Adinolfi, Victoria       GC                   1:12.39    1:14.55  
      34.80   39.75                                                
 -- 3- Smith, Kayla              YCP                       NT   X1:12.26  
      33.19   39.07                                                
 
Event 7  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2-1 Arnold, Clark            YCP                    54.91      54.89  
      25.54   29.35                                                
  2 2-2 Shalamanov, Georgi       GC                     55.62      55.76  
      26.22   29.54                                                
  4 2-3 Metcalf, Tim             SU 08                     NT      58.57  
      26.82   31.75                                                
  5 2-4 Demarest, Andy           YCP                    56.34    1:00.50  
      28.54   31.96                                                
  7 2-5 Verin, Sasha             GC                     56.57    1:00.90  
      27.83   33.07                                                
  9 2-6 Branigan, Ian            SU 08                     NT    1:02.94  
      28.29   34.65                                                
 -- 2- DiFatta, Tim              SU 08                     NT   X1:01.65  
      28.88   32.77                                                
  3 3-1 Kresser, Dan             YCP                    58.12      57.87  
      26.71   31.16                                                
  6 3-2 Rooney, Charles          GC                   1:01.39    1:00.84  
      28.31   32.53                                                
  8 3-3 Radloff, Mike            SU 08                     NT    1:01.55  
      28.36   33.19                                                
 
Event 8  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 South, Raienne           SU 08                     NT      57.29  
  3 1-2 Stanton, Ashley          YCP                    57.56      58.14  
  5 1-3 Petrella, Jenna          SU 08                     NT      59.51  
  6 1-4 Guild, Michaela          YCP                    58.76      59.54  
  7 1-5 Hogstrom, Britt          GC                     55.81      59.82  
  8 1-6 Okun, Sandy              GC                     59.34    1:01.76  
 -- 1- Stamm, Katie              SU 08                     NT   X1:00.09  
  2 3-3 Grey, Liz                YCP                    59.07      57.53  
      27.50   30.03                                                
  4 3-4 Closs, Kelly             SU 08                     NT      58.56  
      27.84   30.72                                                
  9 3-6 Leavitt-Baron, Rache     GC                   1:04.52    1:03.87  
      30.45   33.42                                                
 -- 3- Leonard, Kristin          YCP                  1:03.40   X1:04.47  
      30.87   33.60                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2-1 Hilt, Ben                YCP                    50.78      49.72  
      23.68   26.04                                                
  2 2-2 DeCoursey, Tom           YCP                    51.45      51.14  
      24.51   26.63                                                
  3 2-3 Overholt, Jamie          SU 08                     NT      51.20  
      24.40   26.80                                                
  5 2-4 Buckley, Brad            SU 08                     NT      51.82  
      24.79   27.03                                                
  7 2-5 Myles, Devin             GC                     54.89      56.33  
      26.76   29.57                                                
  8 2-6 Baum, Steve              GC                     58.42      56.56  
      26.83   29.73                                                
 -- 2- Peterson, Andrew          SU 08                     NT     X54.51  
      25.94   28.57                                                
  4 3-1 Willier, Adam            YCP                    52.04      51.62  
      24.96   26.66                                                
  6 3-2 Preston, Jason           SU 08                     NT      52.72  
      25.41   27.31                                                
  9 3-5 Genco, James             GC                   1:00.01      59.31  
      27.76   31.55                                                
 -- 3- Janosky, Richard          YCP                    54.65     X50.88  
      24.60   26.28                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Stone, Robin             SU 08                     NT    1:04.58  
      31.69   32.89                                                
  2 1-2 Natoli, Bethany          GC                   1:02.12    1:05.35  
      31.63   33.72                                                
  3 1-3 Wasik, Molly             YCP                  1:05.16    1:06.11  
      32.65   33.46                                                
  5 1-4 Southworth, Lindsay      SU 08                     NT    1:07.88  
      33.11   34.77                                                
  6 1-5 Brophy, Allison          YCP                  1:06.59    1:08.96  
      33.43   35.53                                                
  8 1-6 Sergeant, Susie          GC                   1:16.19    1:16.81  
      38.21   38.60                                                
  4 3-3 Bell, Hannah             YCP                  1:07.32    1:07.75  
      33.36   34.39                                                
  7 3-4 Thompson, Katie          SU 08                     NT    1:10.28  
      33.42   36.86                                                
  9 3-6 Gimenez, Pilar           GC                   1:16.36    1:18.00  
      37.44   40.56                                                
 -- 3- Walker, Colleen           YCP                  1:16.60   X1:16.91  
      37.78   39.13                                                
 
Event 9  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2-1 Jennings, Matt           YCP                    55.29      54.89  
      25.82   29.07                                                
  2 2-2 Williams, Kyle           GC                     58.19      57.69  
      28.17   29.52                                                
  3 2-3 Bean, AJ                 YCP                    56.62      57.97  
      28.40   29.57                                                
  5 2-4 Robichaud, Drew          SU 08                     NT    1:00.17  
      29.46   30.71                                                
  7 2-5 Martin, Michael          GC                   1:03.74    1:02.57  
      30.99   31.58                                                
  8 2-6 Forbes, Ryan             SU 08                     NT    1:03.71  
      31.56   32.15                                                
 -- 2- Lorman, John              SU 08                     NT   X1:02.86  
      30.08   32.78                                                
 -- 2- McClaeb, Nick             SU 08                     NT        XDQ  
  4 3-1 Suehr, Chris             YCP                    59.00      59.61  
      28.92   30.69                                                
  6 3-2 Glover, Sean             SU 08                     NT    1:02.36  
      29.70   32.66                                                
  9 3-5 Ambrosio, Mike           GC                   1:14.19    1:13.46  
      36.07   37.39                                                
 -- 3- Schleicher, Chris         YCP                    59.86     X59.07  
      28.59   30.48                                                
 
Event 10  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Fitzenreiter, Katie      SU 08                     NT    5:34.55  
      30.92   33.89   34.10   34.39   33.98   34.13   34.05   34.23
      33.22   31.64                                                
  2 1-2 Guild, Michaela          YCP                  5:33.99    5:39.58  
      31.69   34.12   35.06   34.97   34.79   34.66   34.43   34.09
      33.35   32.42                                                
  3 1-3 Ziegler, Allie           SU 08                     NT    5:52.60  
      31.27   34.90   35.28   35.27   35.86   36.25   35.95   36.31
      36.23   35.28                                                
  4 1-4 Crean, Kaitlin           YCP                  5:49.12    5:57.71  
      32.59   35.30   36.18   36.68   36.41   36.39   36.42   36.58
      36.31   34.85                                                
  5 1-5 Phillipson-Weiner, L     GC                   5:58.16    5:59.49  
      33.83   36.29   37.23   36.84   36.83   35.93   35.50   35.80
      36.25   34.99                                                
  6 1-6 Reznick, Rex             GC                   6:37.92    7:03.33  
      38.49   42.21   43.37   42.97   43.27   42.97   43.81   43.70
      42.79   39.75                                                
 -- 1- Wallace, Meghan           YCP                  6:12.66   X6:14.96  
      32.37   35.41   36.96   37.69   38.06   38.66   38.72   38.95
      39.05   39.09                                                
 
Event 10  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2-1 Yeager, Steve            YCP                  5:06.38    5:01.51  
      27.28   29.87   30.45   30.84   31.16   30.90   31.23   31.43
      30.97   27.38                                                
  2 2-2 Shalamanov, Georgi       GC                        NT    5:01.53  
      26.57   28.97   30.17   30.90   31.26   31.65   31.44   31.07
      31.10   28.40                                                
  3 2-3 Higgins, Garrett         YCP                  5:10.14    5:08.29  
      26.92   28.76   29.91   30.74   31.01   31.64   31.96   32.63
      32.77   31.95                                                
  4 2-4 Rubenstein, Eddie        SU 08                     NT    5:27.25  
      28.87   31.39   32.61   33.04   33.13   33.48   33.30   33.90
      33.94   33.59                                                
  5 2-5 Snee, Sean               SU 08                     NT    5:34.19  
      28.20   32.28   33.10   33.68   34.29   33.94   34.53   34.67
      34.75   34.75                                                
  6 2-6 Vincent, John            GC                   7:01.73    6:56.28  
      34.17   40.96   42.75   42.67   43.77 1:28.07   41.39   42.19
      40.31                                                        
 -- 2- Doemland, Steve           YCP                  5:12.73   X5:24.49  
      27.05   30.26   32.18   33.61   33.73   34.05   34.21   33.43
      32.93   33.04                                                
 -- 2- Murphy, Justin            YCP                  5:30.34   X5:28.80  
      27.27   31.10   32.04   33.38   33.13   33.49   34.12   35.01
      35.01   34.25                                                
 
Event 11  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Closs, Kelly             SU 08                     NT    1:13.36  
      34.27   39.09                                                
  3 1-2 Sutherland, Sam          GC                   1:16.22    1:15.30  
      35.51   39.79                                                
  4 1-3 Gillespie, Maureen       SU 08                     NT    1:15.46  
      34.91   40.55                                                
  5 1-4 Nolan, Colleen           YCP                  1:16.76    1:17.23  
      36.37   40.86                                                
  6 1-5 Aroche, Flor             YCP                  1:18.78    1:18.96  
      36.70   42.26                                                
  8 1-6 Hasse, Emily             GC                   1:22.22    1:23.83  
      40.22   43.61                                                
 -- 1- Garcia, Amanda            SU 08                     NT   X1:16.36  
      36.07   40.29                                                
 -- 1- Henney, Caitlin           SU 08                     NT   X1:20.60  
      38.06   42.54                                                
  2 3-3 Krauss, Jessica          SU 08                     NT    1:13.45  
      34.19   39.26                                                
  7 3-4 Crean, Kaitlin           YCP                  1:21.71    1:22.07  
      39.33   42.74                                                
  9 3-5 Fabrico, Hillary         GC                   1:26.95    1:28.40  
      42.93   45.47                                                
 -- 3- Smith, Kayla              YCP                  1:23.56   X1:25.20  
      39.50   45.70                                                
 
Event 11  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2-1 Ferrari, Mike            SU 08                     NT    1:03.40  
      30.11   33.29                                                
  2 2-2 Tobin, Steve             YCP                  1:04.10    1:03.57  
      29.27   34.30                                                
  3 2-3 Diehl, Alex              YCP                  1:04.88    1:04.45  
      30.12   34.33                                                
  5 2-4 Buckley, Brad            SU 08                     NT    1:05.32  
      30.90   34.42                                                
  7 2-5 Ambrosio, Mike           GC                   1:10.62    1:11.34  
      33.41   37.93                                                
  8 2-6 Baum, Steve              GC                   1:12.66    1:14.29  
      34.47   39.82                                                
 -- 2- Snee, Sean                SU 08                     NT   X1:09.09  
      31.92   37.17                                                
  4 3-1 Hicks, Jamie             YCP                  1:05.45    1:04.87  
      30.59   34.28                                                
  6 3-2 Miller, Kyle             SU 08                     NT    1:07.02  
      31.79   35.23                                                
 -- 3- Brown, Colin              YCP                  1:08.93   X1:09.21  
      32.38   36.83                                                
 
Event 12  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Salisbury University 2008-2009  'A'                NT    1:44.94  
     1) South, Raienne                  2) Kordzikowski, Laura            
     3) Hammond, Angie                  4) Turner, Katy                   
       26.52    26.53    26.24    25.65                                    
  2 1-2 York College (Pa)  'A'                        1:46.88    1:45.80  
     1) Stanton, Ashley                 2) Estes, Kaitlyn                 
     3) Grey, Liz                       4) Miller, Bridget                
       26.81    26.90    25.88    26.21                                    
  3 1-3 Salisbury University 2008-2009  'B'                NT    1:54.31  
     1) Closs, Kelly                    2) Dignan, Laura                  
     3) Henney, Caitlin                 4) Leffner, Katie                 
       28.23    30.06    28.52    27.50                                    
  4 1-4 Goucher College  'A'                          1:46.97    1:55.00  
     1) Leavitt-Baron, Rachel           2) Gimenez, Pilar                 
     3) Baron, Mara                     4) Okun, Sandy                    
       29.25    28.88    29.26    27.61                                    
  5 1-5 York College (Pa)  'B'                             NT    1:55.45  
     1) Spencer, Kame'                  2) Beverly, Alison                
     3) Bell, Hannah                    4) Leonard, Kristin               
       29.54    29.21    27.75    28.95                                    
  6 1-6 Goucher College  'B'                               NT    2:04.08  
     1) Adinolfi, Victoria              2) Stern, Judith                  
     3) Reznick, Rex                    4) Hasse, Emily                   
       29.70    31.26    33.30    29.82                                    
 
Event 13  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York College (Pa)  'A'                          24.48    1:30.07  
     1) Hilt, Ben                       2) Higgins, Garrett               
     3) Gottshcalk, Jack                4) Jennings, Matt                 
       22.36    22.85    22.59    22.27                                    
  2 1-2 York College (Pa)  'B'                             NT    1:32.75  
     1) Shaffer, Brian                  2) DeCoursey, Tom                 
     3) Janosky, Richard                4) Demarest, Andy                 
       23.44    23.35    22.55    23.41                                    
  3 1-3 Salisbury University 2008-2009  'A'                NT    1:33.62  
     1) Branigan, Ian                   2) Eyler, Steve                   
     3) Preston, Jason                  4) Smith, Chris                   
       24.02    22.85    23.63    23.12                                    
  4 1-4 Goucher College  'A'                          1:33.70    1:39.99  
     1) Williams, Kyle                  2) Martin, Michael                
     3) Genco, James                    4) Myles, Devin                   
       23.44    25.59    26.23    24.73                                    
  5 1-5 Salisbury University 2008-2009  'B'                NT    1:41.39  
     1) Lonergan, Kevin                 2) McClaeb, Nick                  
     3) Peterson, Andrew                4) Lorman, John                   
       27.45    26.86    24.01    23.07                                    
 -- 1- York College (Pa)  'C'                              NT   X1:34.79  
     1) Suehr, Chris                    2) Kresser, Dan                   
     3) Yeager, Steve                   4) Willier, Adam                  
       23.52    24.32    23.92    23.03                                    

View: Mobile | Desktop