Licensed to Ursinus College            Hy-Tek's Meet Manager 1/25/2008 07:51 PM
                         Ursinus vs. York - 1/25/2008                          
                                    Results                                    
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  4 MacFeeters, Lyndsay       SO Ursinus-MA                     2:08.29    2  
  5 McCormick, Kacie          FR Ursinus-MA                     2:11.53    1  
  6 Blaszky, Alison              YCP                            2:12.39  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Tannenbaum, Lloyd         FR Ursinus-MA                     1:50.66    9  
  2 Doemland, Stephen            YCP                            1:52.57    4  
  3 Bean, AJ                     YCP                            1:54.19    3  
  4 Higgins, Garrett             YCP                            1:54.75    2  
  5 Lewis, Clay               SR Ursinus-MA                     2:21.23    1  
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Saloky, Jessica           FR Ursinus-MA                       27.12    9  
  2 Krupa, Melissa            SO Ursinus-MA                       27.73    4  
  3 Stanton, Ashley              YCP                              27.77    3  
  4 Ziegler, Tristen             YCP                              28.12    2  
  5 Leonard, Kristin             YCP                              28.60    1  
  6 Stover, Kim               JR Ursinus-MA                       28.65  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Clark                YCP                              23.32    9  
  2 Suehr, Chris                 YCP                              23.45    4  
  3 Kennedy, Ryan             JR Ursinus-MA                       23.88    3  
  4 Garman, Brad              SO Ursinus-MA                       24.51    2  
  5 McShay, Ryan                 YCP                              24.67    1  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Wasik, Molly                 YCP                            2:24.97    9  
  2 Herman, Emily             SO Ursinus-MA                     2:25.17    4  
  3 McCray, Laura                YCP                            2:26.83    3  
  4 Stouch, Alli              SR Ursinus-MA                     2:27.33    2  
  5 Beverly, Alison              YCP                            2:30.91    1  
  6 Cherson, Mollie           JR Ursinus-MA                     2:46.27  
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Piasecki, Andrew          JR Ursinus-MA                     2:04.79    9  
  2 Jennings, Matthew            YCP                            2:09.74    4  
  3 Murphy, Michael              YCP                            2:11.70    3  
  4 Usciak, Adam                 YCP                            2:28.32    2  
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Snyder, Kate              SR Ursinus-MA                     1:03.67    9  
  2 McCray, Laura                YCP                            1:06.60    4  
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursinus College-MA  'A'                                     1:58.27   11  
     1) Gombosi, Elizabeth SO           2) Saloky, Jessica FR             
     3) Snyder, Kate SR                 4) Krupa, Melissa SO              
  2 York College of Pennsylvania  'A'                           2:06.18    4  
     1) Ehrenreich, Jen                 2) Nolan, Colleen                 
     3) Blaszky, Alison                 4) Leonard, Kristin               
  3 York College of Pennsylvania  'B'                           2:07.52    2  
     1) Ziegler, Tristen                2) Tobin, Pamela                  
     3) Reick, Jessie                   4) Arcohe, Flor Isabel            
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 York College of Pennsylvania  'A'                           1:41.17   11  
     1) Jennings, Matthew               2) Tobin, Steven                  
     3) Arnold, Clark                   4) Fulcher, Stephen               
  2 Ursinus College-MA  'A'                                     1:43.34    4  
     1) Kennedy, Ryan JR                2) Piasecki, Andrew JR            
     3) Centafont, Jeffrey FR           4) Tannenbaum, Lloyd FR           
  3 York College of Pennsylvania  'B'                           1:47.99    2  
     1) Suehr, Chris                    2) Willier, Adam                  
     3) Bean, AJ                        4) Demarest, Andrew               
  4 York College of Pennsylvania  'C'                           1:54.83  
     1) Usciak, Adam                    2) Welsh, Nate                    
     3) Maurio, Frank                   4) McShay, Ryan                   
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Herman, Emily             SO Ursinus-MA                    11:09.87    9  
  2 Crean, Kaitlin               YCP                           11:56.09    4  
  3 Gilmore, Casey            SO Ursinus-MA                    12:03.97    3  
  4 Beverly, Alison              YCP                           12:15.24    2  
  5 Wallace, Meghan              YCP                           12:29.12    1  
  6 Cherson, Mollie           JR Ursinus-MA                    12:45.58  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheinfield, Robert       JR Ursinus-MA                    10:44.44    9  
  2 Schleicher, Chris            YCP                           11:11.95    4  
  3 Kempel, Matt                 YCP                           11:16.49    3  
  4 Murphy, Justin               YCP                           11:33.69    2  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Snyder, Kate              SR Ursinus-MA                     2:04.35    9  
  2 Miller, Bridget              YCP                            2:07.20    4  
  3 McCray, Laura                YCP                            2:07.30    3  
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  3 Ehrenreich, Jen              YCP                            1:08.82    3  
  4 Stover, Kim               JR Ursinus-MA                     1:11.22    2  
  5 Reick, Jessie                YCP                            1:11.54    1  
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Hilt, Ben                    YCP                              58.58    9  
  2 Centafont, Jeffrey        FR Ursinus-MA                       59.94    4  
  3 Maurio, Frank                YCP                            1:01.99    3  
  4 Wampler, Garrett             YCP                            1:02.20    2  
 -- Arnold, Clark                YCP                             X55.66  
 -- Young, Alex                  YCP                           X1:03.85  
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Bridget              YCP                              59.08    9  
  2 Stanton, Ashley              YCP                            1:00.37    4  
  3 Blaszky, Alison              YCP                            1:00.44    3  
  4 Stouch, Alli              SR Ursinus-MA                     1:00.86    2  
  5 Gilmore, Casey            SO Ursinus-MA                     1:01.98    1  
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Fulcher, Stephen             YCP                              49.29    9  
  2 Demarest, Andrew             YCP                              50.55    4  
  3 Kresser, Dan                 YCP                              53.21    3  
  4 Garman, Brad              SO Ursinus-MA                       54.78    2  
  5 Scheinfield, Robert       JR Ursinus-MA                       55.01    1  
 
Event 15  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Gombosi, Elizabeth        SO Ursinus-MA                     1:04.92    9  
  2 Wasik, Molly                 YCP                            1:06.20    4  
  3 Palchak, Catherine        JR Ursinus-MA                     1:08.46    3  
  4 Ziegler, Tristen             YCP                            1:10.73    1.5
  4 Richardson, Lauren           YCP                            1:10.73    1.5
 
Event 16  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Kennedy, Ryan             JR Ursinus-MA                       57.51    9  
  2 Schleicher, Chris            YCP                              59.52    4  
  3 Murphy, Justin               YCP                            1:01.95    3  
  4 McLaughlin, Brandon          YCP                            1:07.62    2  
 -- DeCoursey, Tom               YCP                           X1:02.53  
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Herman, Emily             SO Ursinus-MA                     5:32.87    9  
  2 MacFeeters, Lyndsay       SO Ursinus-MA                     5:42.69    4  
  3 Beverly, Alison              YCP                            5:55.48    3  
  4 Crean, Kaitlin               YCP                            5:58.34    2  
  5 Cherson, Mollie           JR Ursinus-MA                     6:17.35    1  
  6 Walker, Colleen              YCP                            6:37.36  
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Doemland, Stephen            YCP                            5:05.07    9  
  2 Tannenbaum, Lloyd         FR Ursinus-MA                     5:05.37    4  
  3 Kempel, Matt                 YCP                            5:28.62    3  
  4 Wampler, Garrett             YCP                            6:11.97    2  
  5 Lewis, Clay               SR Ursinus-MA                     6:22.52    1  
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Saloky, Jessica           FR Ursinus-MA                     1:09.99    9  
  2 McCormick, Kacie          FR Ursinus-MA                     1:15.38    4  
  3 Nolan, Colleen               YCP                            1:16.79    3  
  4 Tobin, Pamela                YCP                            1:17.22    2  
  5 Arcohe, Flor Isabel          YCP                            1:18.41    1  
  6 Palchak, Catherine        JR Ursinus-MA                     1:29.00  
 -- LaRoque, Rachel              YCP                           X1:21.04  
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Piasecki, Andrew          JR Ursinus-MA                     1:02.00    9  
  2 Brown, Colin                 YCP                            1:07.55    3.5
  2 Willier, Adam                YCP                            1:07.55    3.5
  4 Welsh, Nate                  YCP                            1:10.53    2  
 
Event 23  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 York College of Pennsylvania  'A'                           1:48.91   11  
     1) Stanton, Ashley                 2) Leonard, Kristin               
     3) Wasik, Molly                    4) Miller, Bridget                
  2 Ursinus College-MA  'A'                                     1:49.19    4  
     1) Stouch, Alli SR                 2) Gombosi, Elizabeth SO          
     3) Krupa, Melissa SO               4) McCormick, Kacie FR            
  3 Ursinus College-MA  'B'                                     1:53.21    2  
     1) MacFeeters, Lyndsay SO          2) Stover, Kim JR                 
     3) Palchak, Catherine JR           4) Gilmore, Casey SO              
 -- York College of Pennsylvania  'B'                                DQ  
     1) Reick, Jessie                   2) Richardson, Lauren             
     3) Arcohe, Flor Isabel             4) Tobin, Pamela                  
 
Event 24  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 York College of Pennsylvania  'A'                           1:30.05   11  
     1) Jennings, Matthew               2) Arnold, Clark                  
     3) Hilt, Ben                       4) Fulcher, Stephen               
  2 York College of Pennsylvania  'B'                           1:35.16    4  
     1) Murphy, Michael                 2) Kresser, Dan                   
     3) Willier, Adam                   4) Brown, Colin                   
  3 Ursinus College-MA  'A'                                     1:43.56    2  
     1) Scheinfield, Robert JR          2) Centafont, Jeffrey FR          
     3) Garman, Brad SO                 4) Lewis, Clay SR                 
 -- York College of Pennsylvania  'C'                          X1:41.73  

View: Mobile | Desktop