Announcements

Welcome to the home for York College Athletics.





 

Licensed to York College of PA         Hy-Tek's Meet Manager 12/1/2007 05:17 PM
                 Salisbury & Goucher @ York (Pa.) - 12/1/2007                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Goucher  'A'                                  1:59.08    1:56.50  
     1) Natoli, Bethany 20              2) Deffaa, Alex 21                
     3) Sutherland, Sam 20              4) Hogstrom, Britt 19             
  2 1-2 Salisbury  'A'                                     NT    1:59.95  
     1) Southworth, Lindsay             2) Krauss, Jessica                
     3) Hammond, Angie                  4) Kordzikowski, Laura            
  3 1-3 York (Pa.)  'B'                                    NT    2:06.31  
     1) Richardson, Lauren              2) Nolan, Colleen                 
     3) Reick, Jessie                   4) Aroche, Flor                   
  4 1-4 York (Pa.)  'A'                                    NT    2:06.96  
     1) Ehrenreich, Jen                 2) Tobin, Pam                     
     3) Blaszky, Allison                4) Leonard, Kristin               
  5 1-5 Salisbury  'B'                                     NT    2:07.09  
     1) Deshields, Tylisha              2) Akers, Becky                   
     3) Rada, Kelsey                    4) McGing, Caitlin                
  6 1-6 Goucher  'B'                                       NT    2:15.52  
     1) Hemady, Noura 21                2) Van Schoick, Kait 22           
     3) Baron, Mara 20                  4) Sobeck, Pam 21                 
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York (Pa.)  'A'                                    NT    1:40.20  
     1) Jennings, Matt                  2) Tobin, Steve                   
     3) Arnold, Clark                   4) Hilt, Ben                      
  2 1-2 York (Pa.)  'B'                                    NT    1:44.80  
     1) Bean, AJ                        2) Doemland, Chris                
     3) Murphy, Mike                    4) Higgins, Garrett               
  3 1-3 Salisbury  'A'                                     NT    1:45.58  
     1) Robichaud, Drew                 2) Ferrari, Mike                  
     3) Branigan, Ian                   4) Magnum, Cole                   
  4 1-4 Salisbury  'B'                                     NT    1:51.11  
     1) Anderson, Matt                  2) Miller, Kyle                   
     3) Radloff, Michael                4) Smith, Chris                   
 -- 1- Goucher  'A'                                        NT   X1:54.95  
     1) Ambrosio, Mike 19               2) Polonchak, Michael 19          
     3) Verin, Sasha 20                 4) McDonald, Mac 21               
 
Event 3  Mixed 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York (Pa.)  'B'                                    NT    1:49.39  
     1) Schleicher, Chris               2) Welsh, Nate                    
     3) Wampler, Garrett                4) McShay, Ryan                   
  2 1-2 Salisbury  'B'                                     NT    1:52.48  
     1) Lorman, John                    2) Snee, Sean                     
     3) Fey, Isara                      4) Stockman, Carl                 
  3 1-3 Salisbury  'A'                                     NT    2:11.78  
     1) Buda, Laura                     2) Main, Christi                  
     3) Dignan, Laura                   4) Horkey, Ali                    
  4 1-4 York (Pa.)  'A'                                    NT    2:15.23  
     1) Leatherman, Amy                 2) LaRoque, Rachel                
     3) Hart, Liz                       4) Walker, Colleen                
  5 1-5 Goucher  'A'                                       NT    2:25.96  
     1) Gimenez, Pilar 19               2) Hasse, Emily 18                
     3) Rossi, Laura 20                 4) Okun, Sandy                    
 
Event 4  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Akers, Becky             Salisbury                 NT   11:18.95  
  2 1-2 Keifer, Sarah         21 Goucher             11:30.42   11:31.23  
  3 1-3 Crean, Kaitlin           York (Pa.)                NT   11:55.32  
  4 1-4 Beverly, Alison          York (Pa.)                NT   12:03.17  
  5 1-5 Ziegler, Allie           Salisbury                 NT   12:24.05  
  6 1-6 Phillipson-Weiner, L  18 Goucher             13:08.78   13:08.63  
  7 1-7 Reznick, Sara            Goucher                   NT   14:09.05  
 -- 1- Wallace, Meghan           York (Pa.)                NT  X13:26.18  
 
Event 5  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Robichaud, Drew          Salisbury                 NT   10:41.44  
  2 1-2 Doemland, Steve          York (Pa.)                NT   11:05.67  
  3 1-3 Snee, Sean               Salisbury                 NT   11:10.73  
  4 1-4 Kempel, Matt             York (Pa.)                NT   11:16.52  
 -- 1- Murphy, Justin            York (Pa.)                NT  X11:53.07  
 
Event 7  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 South, Raienne           Salisbury                 NT    2:05.04  
  2 1-2 Sutherland, Sam       20 Goucher                   NT    2:06.12  
  3 1-3 Stanton, Ashley          York (Pa.)                NT    2:07.41  
  4 1-4 Blaszky, Allison         York (Pa.)                NT    2:12.01  
  5 1-5 McGing, Caitlin          Salisbury                 NT    2:17.77  
  6 1-6 Gimenez, Pilar        19 Goucher              2:27.27    2:30.23  
 
Event 8  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Overholt, Ben            Salisbury                 NT    1:52.29  
  2 1-2 Spangler, Ross           Salisbury                 NT    1:53.62  
  3 1-3 Higgins, Garrett         York (Pa.)                NT    1:53.79  
  4 1-4 Bean, AJ                 York (Pa.)                NT    1:54.93  
  5 1-5 Verin, Sasha          20 Goucher              2:01.04    1:59.90  
 
Event 9  Mixed 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Rubenstein, Eddie        Salisbury                 NT    1:56.47  
  2 1-2 Suehr, Chris             York (Pa.)                NT    1:59.26  
  3 1-3 Fellman, Mike            York (Pa.)                NT    2:04.53  
  4 1-4 Duffy, Sarah             Salisbury                 NT    2:16.67  
  5 1-5 Van Schoick, Kait     22 Goucher              2:24.88    2:25.69  
 -- 1- Richardson, Lauren        York (Pa.)                NT   X2:18.98  
 -- 1- Walker, Colleen           York (Pa.)                NT   X2:25.19  
 
Event 10  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Hogstrom, Britt       19 Goucher                25.69      25.89  
  2 1-2 Milller, Bridget         York (Pa.)                NT      26.52  
  3 1-3 Kordzikowski, Laura      Salisbury                 NT      27.20  
  4 1-4 Hammond, Angie           Salisbury                 NT      27.26  
  5 1-5 Leonard, Kristin         York (Pa.)                NT      28.02  
  6 1-6 Hasse, Emily          18 Goucher                   NT      30.37  
 
Event 11  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Fulcher, Steve           York (Pa.)                NT      22.18  
  2 1-2 Magnum, Cole             Salisbury                 NT      22.37  
  3 1-3 Hilt, Ben                York (Pa.)                NT      22.41  
  4 1-4 Buckley, Brad            Salisbury                 NT      22.93  
  5 1-5 Myles, Devin             Goucher                25.74      25.69  
 -- 1- DeCoursey, Tom            York (Pa.)                NT     X23.69  
 -- 1- McDonald, Mac          21 Goucher                23.70         DQ  
 
Event 12  Mixed 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Doemland, Chris          York (Pa.)                NT      23.32  
  2 1-2 Lorman, John             Salisbury                 NT      24.55  
  3 1-3 Rada, Kelsey             Salisbury                 NT      27.49  
  4 1-4 Zeigler, Tristen         York (Pa.)                NT      27.78  
  5 1-5 Rossi, Laura          20 Goucher                31.72      32.03  
 -- 1- McShay, Ryan              York (Pa.)                NT     X24.26  
 
Event 13  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Turner, Katy             Salisbury                 NT    2:19.21  
  2 1-2 Wasik, Molly             York (Pa.)                NT    2:23.16  
  3 1-3 Crasto, Candace       21 Goucher              2:22.99    2:23.41  
  4 1-4 McCray, Laura            York (Pa.)                NT    2:23.65  
  5 1-5 Gillespie, Maureen       Salisbury                 NT    2:24.52  
  6 1-6 Hemady, Noura         21 Goucher              2:29.27    2:43.06  
 -- 1- Luedtke, Amber            Salisbury                 NT   X2:42.78  
 
Event 14  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Demarest, Andy           York (Pa.)                NT    2:06.60  
  2 1-2 Tobin, Steve             York (Pa.)                NT    2:08.59  
  3 1-3 Ferrari, Mike            Salisbury                 NT    2:14.87  
  4 1-4 Radloff, Michael         Salisbury                 NT    2:17.15  
  5 1-5 Polonchak, Michael    19 Goucher                   NT    2:26.68  
  6 1-6 Ambrosio, Mike        19 Goucher              2:36.80    2:38.43  
 -- 1- Brown, Collin             York (Pa.)                NT   X2:15.71  
 
Event 15  Mixed 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Kresser, Dan             York (Pa.)                NT    2:12.37  
  2 1-2 Miller, Kyle             Salisbury                 NT    2:15.03  
  3 1-3 Young, Alex              York (Pa.)                NT    2:15.33  
  4 1-4 Forbes, Ryan             Salisbury                 NT    2:16.20  
  5 1-5 Smith, Erin              Salisbury                 NT    2:27.65  
  6 1-6 Ehrenreich, Jen          York (Pa.)                NT    2:30.08  
  7 1-7 Stern, Judith         21 Goucher              2:35.50    2:39.95  
 -- 1- Tobin, Pam                York (Pa.)                NT   X2:35.36  
 
Event 16  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 McCray, Laura            York (Pa.)                NT    2:22.42  
  2 1-2 Natoli, Bethany       20 Goucher              2:24.84    2:31.74  
  3 1-3 Baron, Mara           20 Goucher              2:30.67    2:37.73  
  4 1-4 Hammond, Angie           Salisbury                 NT    2:44.56  
 -- 1- Hart, Liz                 York (Pa.)                NT   X2:55.15  
 -- 1- Turner, Katy              Salisbury                 NT         DQ  
 -- 1- Blaszky, Allison          York (Pa.)                NT         DQ  
 
Event 17  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Arnold, Clark            York (Pa.)                NT    2:11.31  
  2 1-2 Verin, Sasha          20 Goucher              2:07.08    2:14.19  
  3 1-3 Murphy, Mike             York (Pa.)                NT    2:18.62  
  4 1-4 Radloff, Michael         Salisbury                 NT    2:24.28  
  5 1-5 Branigan, Ian            Salisbury                 NT    2:48.27  
 
Event 18  Mixed 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Wampler, Garrett         York (Pa.)                NT    2:21.72  
  2 1-2 Usciak, Adam             York (Pa.)                NT    2:27.64  
  3 1-3 McGaunn, Christopher     Salisbury                 NT    2:31.71  
  4 1-4 Stern, Judith         21 Goucher              2:44.29    2:41.09  
  5 1-5 Luedtke, Amber           Salisbury                 NT    2:44.12  
  6 1-6 Reick, Jessie            York (Pa.)                NT    2:44.95  
 
Event 19  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Sutherland, Sam       20 Goucher                56.71      57.71  
  2 1-2 South, Raienne           Salisbury                 NT      58.02  
  3 1-3 Milller, Bridget         York (Pa.)                NT      58.84  
  4 1-4 Stanton, Ashley          York (Pa.)                NT      59.93  
  5 1-5 Smith, Erin              Salisbury                 NT    1:01.65  
  6 1-6 Deffaa, Alex          21 Goucher              1:01.02    1:02.15  
 
Event 20  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Jennings, Matt           York (Pa.)                NT      49.57  
  2 1-2 Overholt, Ben            Salisbury                 NT      50.42  
  3 1-3 Demarest, Andy           York (Pa.)                NT      51.32  
  4 1-4 Spangler, Ross           Salisbury                 NT      51.71  
  5 1-5 McDonald, Mac         21 Goucher                52.02      55.48  
  6 1-6 Ambrosio, Mike        19 Goucher                58.62    1:00.82  
 -- 1- Willier, Adam             York (Pa.)                NT     X52.73  
 
Event 21  Mixed 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Suehr, Chris             York (Pa.)                NT      51.92  
  2 1-2 Buckley, Brad            Salisbury                 NT      52.02  
  3 1-3 Myles, Devin             Goucher                58.48      59.39  
  4 1-4 Gillespie, Maureen       Salisbury                 NT      59.77  
  5 1-5 Aroche, Flor             York (Pa.)                NT    1:03.92  
  6 1-6 Phillipson-Weiner, L  18 Goucher                   NT    1:06.71  
 
Event 22  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Wasik, Molly             York (Pa.)                NT    2:22.44  
  2 1-2 Natoli, Bethany       20 Goucher              2:14.02    2:23.22  
  3 1-3 Southworth, Lindsay      Salisbury                 NT    2:25.85  
  4 1-4 Ehrenreich, Jen          York (Pa.)                NT    2:31.17  
  5 1-5 Smith, Erin              Salisbury                 NT    2:38.16  
  6 1-6 Hemady, Noura         21 Goucher              2:23.21    2:41.23  
 -- 1- Leatherman, Amy           York (Pa.)                NT   X2:51.19  
 
Event 23  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Fulcher, Steve           York (Pa.)                NT    2:04.74  
  2 1-2 Robichaud, Drew          Salisbury                 NT    2:05.80  
  3 1-3 Bean, AJ                 York (Pa.)                NT    2:08.33  
  4 1-4 Anderson, Matt           Salisbury                 NT    2:18.94  
  5 1-5 Polonchak, Michael    19 Goucher                   NT    2:34.74  
 
Event 24  Mixed 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Schleicher, Chris        York (Pa.)                NT    2:09.16  
  2 1-2 Forbes, Ryan             Salisbury                 NT    2:24.05  
  3 1-3 Zeigler, Tristen         York (Pa.)                NT    2:30.14  
  4 1-4 Duffy, Sarah             Salisbury                 NT    2:31.69  
  5 1-5 Crasto, Candace       21 Goucher              2:30.65    2:32.49  
 
Event 25  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Akers, Becky             Salisbury                 NT    5:36.33  
  2 1-2 McCray, Laura            York (Pa.)                NT    5:42.10  
  3 1-3 Keifer, Sarah         21 Goucher              5:29.53    5:43.68  
  4 1-4 Kordzikowski, Laura      Salisbury                 NT    5:48.08  
  5 1-5 Crean, Kaitlin           York (Pa.)                NT    5:55.83  
  6 1-6 Sobeck, Pam           21 Goucher              5:52.54    6:10.98  
  7 1-7 Reznick, Sara         20 Goucher                   NT    6:50.06  
 -- 1- Beverly, Alison           York (Pa.)                NT   X5:56.50  
 
Event 26  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Doemland, Steve          York (Pa.)                NT    5:16.51  
  2 1-2 Snee, Sean               Salisbury                 NT    5:21.20  
  3 1-3 Kempel, Matt             York (Pa.)                NT    5:22.32  
  4 1-4 Verin, Sasha          20 Goucher              5:15.40    5:24.25  
  5 1-5 Rubenstein, Eddie        Salisbury                 NT    5:34.78  
  6 1-6 Murphy, Justin           York (Pa.)                NT    5:45.01  
  7 1-7 McLaughlin, Brandon      York (Pa.)                NT    6:04.87  
 
Event 28  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Gillespie, Maureen       Salisbury                 NT    2:36.35  
  2 1-2 Krauss, Jessica          Salisbury                 NT    2:41.83  
  3 1-3 Nolan, Colleen           York (Pa.)                NT    2:44.21  
  4 1-4 Crasto, Candace       21 Goucher              2:43.33    2:47.56  
  5 1-5 Tobin, Pam               York (Pa.)                NT    2:48.45  
  6 1-6 Hasse, Emily          18 Goucher                   NT    3:01.91  
 -- 1- LaRoque, Rachel           York (Pa.)                NT   X2:56.71  
 
Event 29  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Tobin, Steve             York (Pa.)                NT    2:23.37  
  2 1-2 Doemland, Chris          York (Pa.)                NT    2:27.37  
  3 1-3 Ferrari, Mike            Salisbury                 NT    2:32.53  
  4 1-4 Willier, Adam            York (Pa.)                NT    2:32.84  
  5 1-5 Miller, Kyle             Salisbury                 NT    2:33.67  
  6 1-6 Ambrosio, Mike        19 Goucher              2:55.28    2:44.42  
  7 1-7 Myles, Devin             Goucher              3:05.34    2:53.60  
 
Event 30  Mixed 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Brown, Collin            York (Pa.)                NT    2:32.92  
  2 1-2 Smith, Chris             Salisbury                 NT    2:33.63  
  3 1-3 Welsh, Nate              York (Pa.)                NT    2:40.38  
  4 1-4 Aroche, Flor             York (Pa.)                NT    2:53.89  
  5 1-5 Glover, Sara Jane        Salisbury                 NT    2:59.52  
  6 1-6 Reznick, Sara         20 Goucher                   NT    3:23.50  
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Salisbury  'A'                                     NT    1:46.15  
     1) McGing, Caitlin                 2) Rada, Kelsey                   
     3) South, Raienne                  4) Turner, Katy                   
  2 1-2 York (Pa.)  'A'                                    NT    1:46.51  
     1) Stanton, Ashley                 2) Leonard, Kristin               
     3) Wasik, Molly                    4) Milller, Bridget               
  3 1-3 Goucher  'A'                                  1:47.06    1:51.56  
     1) Keifer, Sarah 21                2) Deffaa, Alex 21                
     3) Sobeck, Pam 21                  4) Hogstrom, Britt 19             
  4 1-4 Salisbury  'B'                                     NT    1:52.02  
     1) Krauss, Jessica                 2) Horkey, Ali                    
     3) Ziegler, Allie                  4) Southworth, Lindsay            
  5 1-5 York (Pa.)  'B'                                    NT    1:55.10  
     1) Richardson, Lauren              2) Reick, Jessie                  
     3) Zeigler, Tristen                4) Tobin, Pam                     
  6 1-6 Goucher  'B'                                       NT    1:59.97  
     1) Stern, Judith 21                2) Gimenez, Pilar 19              
     3) Phillipson-Weiner, Lindsey 18   4) Baron, Mara 20                 
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York (Pa.)  'A'                                    NT    1:29.72  
     1) Jennings, Matt                  2) Arnold, Clark                  
     3) Hilt, Ben                       4) Fulcher, Steve                 
  2 1-2 Salisbury  'A'                                     NT    1:29.85  
     1) Overholt, Ben                   2) Buckley, Brad                  
     3) Spangler, Ross                  4) Magnum, Cole                   
  3 1-3 York (Pa.)  'B'                                    NT    1:33.09  
     1) Suehr, Chris                    2) DeCoursey, Tom                 
     3) Kresser, Dan                    4) Demarest, Andy                 
  4 1-4 Salisbury  'B'                                     NT    1:36.22  
     1) Branigan, Ian                   2) Smith, Chris                   
     3) Lorman, John                    4) Fey, Isara                     
 -- 1- Goucher  'A'                                        NT   X1:40.68  
     1) Myles, Devin                    2) Polonchak, Michael 19          
     3) McDonald, Mac 21                4) Verin, Sasha 20                
 
Event 33  Mixed 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York (Pa.)  'B'                                    NT    1:38.08  
     1) Schleicher, Chris               2) McLaughlin, Brandon            
     3) Fellman, Mike                   4) Maurio, Frank                  
  2 1-2 Salisbury  'B'                                     NT    1:40.09  
     1) Rubenstein, Eddie               2) Stockman, Carl                 
     3) McGaunn, Christopher            4) Anderson, Matt                 
  3 1-3 Salisbury  'A'                                     NT    1:57.76  
     1) Buda, Laura                     2) Thiess, Michele                
     3) Deshields, Tylisha              4) Dignan, Laura                  
  4 1-4 York (Pa.)  'A'                                    NT    2:07.00  
     1) Leatherman, Amy                 2) Wallace, Meghan                
     3) Beverly, Alison                 4) Crean, Kaitlin                 
 -- 1- Goucher  'A'                                        NT   X1:56.43  
     1) Natoli, Bethany 20              2) Sutherland, Sam 20             
     3) Van Schoick, Kait 22            4) Rossi, Laura 20                

View: Mobile | Desktop