Licensed to York College of PA         Hy-Tek's Meet Manager 1/19/2008 06:14 PM
                    Misericordia  @ York (Pa.) - 1/19/2008                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Misericordia  'A'                                  NT    1:58.35   11  
     1) Trent, Alaina                   2) McHugh, Amanda                 
     3) Blass, Rachael                  4) Williamson, Jessie             
       30.96    32.34    28.24    26.81                                    
  2 1-2 Misericordia  'C'                                  NT    1:59.00    4  
     1) Koncon, Abby                    2) Nelson, Katlyn                 
     3) Condus, Cristen                 4) Schneck, Erin                  
       31.08    33.54    29.60    24.78                                    
  3 1-3 Misericordia  'B'                                  NT   x2:00.75  
     1) Shade, Kati                     2) Plant, Marisa                  
     3) Kennedy, Elisa                  4) Bryk, Alicia                   
       32.41    33.53    28.76    26.05                                    
  4 1-4 York (Pa.)  'A'                                    NT    2:03.75    2  
     1) Wasik, Molly                    2) Nolan, Colleen                 
     3) McCray, Laura                   4) Leonard, Kristin               
       31.24    35.24    29.52    27.75                                    
  5 1-5 York (Pa.)  'B'                                    NT    2:07.83  
     1) Zeigler, Tristen                2) Tobin, Pam                     
     3) Reick, Jessie                   4) Aroche, Flor                   
       33.11    35.29    30.81    28.62                                    
  6 1-6 Misericordia  'D'                                  NT   x2:14.68  
     1) Sutliff, Missy                  2) McBride, Juliann               
     3) Petrone, Aubree                 4) Novack, Haley                  
       34.84    38.49    31.77    29.58                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York (Pa.)  'A'                                    NT    1:40.96   11  
     1) Jennings, Matt                  2) Tobin, Steve                   
     3) Arnold, Clark                   4) Fulcher, Steve                 
       25.84    28.36    24.87    21.89                                    
  2 1-2 York (Pa.)  'B'                                    NT    1:48.91    4  
     1) Schleicher, Chris               2) Willier, Adam                  
     3) Murphy, Mike                    4) Kresser, Dan                   
       28.35    30.58    25.92    24.06                                    
  3 1-3 York (Pa.)  'C'                                    NT   x1:50.82  
     1) Suehr, Chris                    2) Brown, Collin                  
     3) Wampler, Garrett                4) DeCoursey, Tom                 
       28.46    31.46    27.28    23.62                                    
  4 1-4 York (Pa.)  'D'                                    NT   x1:56.72  
     1) Usciak, Adam                    2) Welsh, Nate                    
     3) Maurio, Frank                   4) McShay, Ryan                   
       32.76    31.80    28.35    23.81                                    
 
Event 3  Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Crean, Kaitlin           York                      NT   11:56.01    9  
      32.65   35.01   35.87   36.00   36.13   36.11   36.04   36.09
      36.35   36.10   35.93   36.15   36.31   36.29   36.21   35.77
      36.15   36.12   35.58   35.15                                
  2 1-2 Beverly, Alison          York                      NT   12:14.50    4  
      33.28   35.32   35.90   36.40   36.81   36.66   36.96   36.82
      37.39   37.25   37.35   37.44   37.36   37.16   37.16   37.11
      37.60   37.42   37.05   36.06                                
  3 1-3 Blaszky, Allison         York                      NT   12:38.84    3  
      34.66   37.78   38.42   38.98   37.80   38.41   38.20   38.02
      37.36   37.73   38.00   38.22   38.31   38.17   38.55   38.39
      37.95   37.97   38.02   37.90                                
 
Event 9  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 1-2 McHugh, Amanda           Misericordia              NT    1:12.09    4  
      33.51   38.58                                                
  3 1-3 Williamson, Jessie       Misericordia              NT    1:13.36    3  
      33.92   39.44                                                
  4 1-4 Tobin, Pam               York                      NT    1:17.30    2  
      35.92   41.38                                                
  5 1-5 Aroche, Flor             York                      NT    1:19.85    1  
      37.53   42.32                                                
  6 1-6 LaRoque, Rachel          York                      NT    1:22.31  
      38.74   43.57                                                
  7 1-7 McBride, Juliann         Misericordia              NT   x1:23.34  
      39.14   44.20                                                
 
Event 10  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Clark, Jeff              Misericordia              NT    1:02.75    9  
      29.36   33.39                                                
 
Event 3  Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  4 1-4 Rivet, Meaghan           Misericordia              NT   12:46.20    2  
      33.10   35.71   37.23   38.28   38.95   39.06   40.10   39.84
      39.52   39.84   39.88   39.29   39.65   38.68   38.97   37.94
      38.29   38.41   38.24   35.22                                
  5 1-5 Zapotocki, Michele       Misericordia              NT   13:24.80    1  
      34.60   37.53   38.96   39.68   39.41   40.34   41.40   41.70
      41.18   41.69   41.69   41.29   41.63   41.28   41.49   41.17
      41.18   40.47   39.41   38.70                                
 
Event 4  Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Doemland, Steve          York                      NT   10:47.82    9  
      28.10   30.72   32.40   32.24   33.07   32.12   32.67   32.97
      32.54   33.36   32.68   32.10   33.11   32.83   33.38   33.60
      33.62   33.15   32.40   30.76                                
  2 1-2 Dougherty, Brendan       Misericordia              NT   11:04.55    4  
      29.30   31.62   33.04   33.12   33.47   33.52   33.54   33.67
      33.53   33.73   33.37   33.73   33.74   33.83   33.73   33.72
      34.07   34.04   33.10   32.68                                
  3 1-3 Kempel, Matt             York                      NT   11:12.73    3  
      29.45   32.29   33.49   33.83   34.24   34.09   34.00   34.77
      34.61   34.90   34.64   34.87   34.68   34.34   34.68   33.75
      33.63   33.90   32.94   29.63                                
  4 1-4 Chaudoin, Josh           Misericordia              NT   11:13.68    2  
      29.61   32.33   33.05   33.95   33.86   34.41   34.44   34.01
      34.51   34.09   34.27   34.64   34.65   34.54   34.60   34.43
      34.37   33.59   33.39   30.94                                
  5 1-5 Murphy, Justin           York                      NT   11:42.44    1  
      29.41   32.66   33.54   34.42   34.95   35.83   36.00   36.36
      35.63   36.22   35.99   36.48   35.60   36.68   36.01   36.40
      35.68   36.32   35.06   33.20                                
  6 1-6 Wampler, Garrett         York                      NT  x12:07.38  
      31.68   35.27   35.66   36.19   36.47   36.92   37.07   37.67
      36.39   37.80   36.53   37.33   37.34   37.66   37.51   37.53
      37.24   38.11   33.92   33.09                                
 
Event 5  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Koncon, Abby             Misericordia              NT    2:06.13    9  
      29.73   32.85   32.33   31.22                                
  2 1-2 Miller, Bridget          York                      NT    2:08.57    4  
      29.80   32.41   33.50   32.86                                
  3 1-3 Stanton, Ashley          York                      NT    2:10.41    3  
      30.16   32.84   33.51   33.90                                
  4 1-4 Basile, Danni            Misericordia              NT    2:11.92    2  
  5 1-5 Bryk, Alicia             Misericordia              NT    2:14.91    1  
      30.69   33.83   34.32   36.07                                
  6 1-6 Mines, Jennifer          Misericordia              NT   x2:19.87  
      30.21   34.69   37.27   37.70                                
  7 1-7 Wallace, Meghan          York                      NT    2:20.71  
      31.85   35.19   36.84   36.83                                
 
Event 6  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Higgins, Garrett         York                      NT    1:52.59    9  
      26.24   28.34   29.30   28.71                                
  2 1-2 Bean, AJ                 York                      NT    1:54.09    4  
      26.03   29.28   29.28   29.50                                
  3 1-3 Demarest, Andy           York                      NT    1:54.32    3  
      26.26   28.74   28.78   30.54                                
  4 1-4 Clark, Jeff              Misericordia              NT    1:55.72    2  
      27.16   29.08   30.06   29.42                                
  5 1-5 Cannizzaro, Nick         Misericordia              NT    1:55.89    1  
      27.24   28.70   30.04   29.91                                
  6 1-6 Dougherty, Michael       Misericordia              NT    2:00.11  
 
Event 7  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Kennedy, Elisa           Misericordia              NT    1:05.75    9  
      31.94   33.81                                                
  2 1-2 Wasik, Molly             York                      NT    1:05.85    4  
      32.29   33.56                                                
  3 1-3 Shade, Kati              Misericordia              NT    1:08.74    3  
      33.50   35.24                                                
  4 1-4 Zeigler, Tristen         York                      NT    1:10.97    2  
      34.74   36.23                                                
  5 1-5 Richardson, Lauren       York                      NT    1:11.45    1  
      35.24   36.21                                                
  6 1-6 Sutliff, Missy           Misericordia              NT    1:12.25  
      35.32   36.93                                                
  7 1-7 Leonard, Kristin         York                      NT   x1:13.08  
      35.30   37.78                                                
 
Event 8  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Hilt, Ben                York                      NT      57.72    9  
      27.46   30.26                                                
  2 1-2 DeAngelo, Nick           Misericordia              NT      59.50    4  
      28.49   31.01                                                
  3 1-3 Schleicher, Chris        York                      NT    1:00.06    3  
      29.44   30.62                                                
  4 1-4 Suehr, Chris             York                      NT    1:00.31    2  
      29.72   30.59                                                
  5 1-5 Epler, Ryan              Misericordia              NT    1:01.27    1  
      29.30   31.97                                                
  6 1-6 McLaughlin, Brandon      York                      NT   x1:08.14  
      32.94   35.20                                                
 
Event 9  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Trent, Alaina            Misericordia              NT    1:11.15    9  
      33.59   37.56                                                
 
Event 10  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 1-2 Tobin, Steve             York                      NT    1:03.24    4  
      29.91   33.33                                                
  3 1-3 Willier, Adam            York                      NT    1:09.21    3  
      33.08   36.13                                                
  4 1-4 Brown, Collin            York                      NT    1:09.28    2  
      33.21   36.07                                                
  5 1-5 Welsh, Nate              York                      NT   x1:10.62  
      33.03   37.59                                                
  6 1-6 Dougherty, Brendan       Misericordia              NT    1:12.77    1  
      33.93   38.84                                                
 
Event 11  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Condus, Cristen          Misericordia              NT    2:19.82    9  
      30.70   34.84   37.29   36.99                                
  2 1-2 McCray, Laura            York                      NT    2:21.84    4  
      32.27   35.71   36.23   37.63                                
  3 1-3 Blass, Rachael           Misericordia              NT    2:27.05    3  
      31.66   36.95   38.83   39.61                                
  4 1-4 Lacroce, Michelle        Misericordia              NT    2:29.08    2  
      32.42   37.40   39.08   40.18                                
  5 1-5 Miller, Bridget          York                      NT    2:36.69    1  
      34.22   38.74   41.41   42.32                                
  6 1-6 Reick, Jessie            York                      NT    2:45.00  
      35.33   42.24   44.29   43.14                                
 
Event 12  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Arnold, Clark            York                      NT    2:10.45    9  
      27.97   32.28   34.51   35.69                                
  2 1-2 Cannizzaro, Nick         Misericordia              NT    2:14.07    4  
      29.89   33.92   34.76   35.50                                
  3 1-3 Mill, Matt               Misericordia              NT    2:17.39    3  
      29.51   34.49   35.63   37.76                                
  4 1-4 Young, Alex              York                      NT    2:25.60    2  
      29.96   35.60   38.71   41.33                                
  5 1-5 Wampler, Garrett         York                      NT    2:25.99    1  
      31.56   36.45   38.58   39.40                                
  6 1-6 Usciak, Adam             York                      NT   x2:32.77  
      32.11   37.24   40.64   42.78                                
 
Event 13  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Schneck, Erin            Misericordia              NT      26.56    9  
  2 1-2 Kennedy, Elisa           Misericordia              NT      26.84    4  
  3 1-3 Wasik, Molly             York                      NT      27.38    3  
  4 1-4 Nelson, Katlyn           Misericordia              NT      27.78    2  
  5 1-5 Stanton, Ashley          York                      NT      28.39    1  
  6 1-6 Novack, Haley            Misericordia              NT     x28.80  
  7 1-7 Tobin, Pam               York                      NT      29.37  
  8 1-8 Aroche, Flor             York                      NT     x29.70  
 
Event 14  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Fulcher, Steve           York                      NT      22.21    9  
  2 1-2 Jennings, Matt           York                      NT      22.69    4  
  3 1-3 Jacobs, Rob              Misericordia              NT      23.36    3  
  4 1-4 DeCoursey, Tom           York                      NT      23.60    2  
  5 1-5 Dougherty, Michael       Misericordia              NT      23.90    1  
  6 1-6 Higgins, Garrett         York                      NT     x23.97  
 
Event 15  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Koncon, Abby             Misericordia              NT      57.78    9  
      27.57   30.21                                                
  2 1-2 Bryk, Alicia             Misericordia              NT      57.81    4  
      27.64   30.17                                                
  3 1-3 Schneck, Erin            Misericordia              NT      58.59    3  
  4 1-4 Stanton, Ashley          York                      NT    1:01.95    2  
      29.71   32.24                                                
  5 1-5 Leonard, Kristin         York                      NT    1:02.71    1  
      30.52   32.19                                                
  6 1-6 Mines, Jennifer          Misericordia              NT   x1:02.81  
      30.17   32.64                                                
  7 1-7 Blaszky, Allison         York                      NT    1:03.93  
      30.54   33.39                                                
 
Event 16  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Hilt, Ben                York                      NT      51.18    9  
      24.62   26.56                                                
  2 1-2 Demarest, Andy           York                      NT      51.27    4  
      24.78   26.49                                                
  3 1-3 Mill, Matt               Misericordia              NT      51.64    3  
      24.96   26.68                                                
  4 1-4 Jacobs, Rob              Misericordia              NT      51.74    2  
      24.84   26.90                                                
  5 1-5 Kresser, Dan             York                      NT      52.92    1  
      25.21   27.71                                                
  6 1-6 McShay, Ryan             York                      NT     x54.21  
      26.45   27.76                                                
 
Event 17  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Trent, Alaina            Misericordia              NT    2:22.90    9  
      33.61   36.65   37.58   35.06                                
  2 1-2 Ehrenreich, Jen          York                      NT    2:30.01    4  
      35.53   37.95   38.55   37.98                                
  3 1-3 Shade, Kati              Misericordia              NT    2:32.19    3  
      36.20   38.72   38.97   38.30                                
  4 1-4 Zeigler, Tristen         York                      NT    2:34.37    2  
      36.83   38.57   39.44   39.53                                
  5 1-5 Richardson, Lauren       York                      NT    2:35.37    1  
      38.53   39.11   39.27   38.46                                
  6 1-6 Sutliff, Missy           Misericordia              NT    2:35.55  
      36.74   39.21   40.28   39.32                                
  7 1-7 Walker, Colleen          York                      NT   x2:51.76  
      39.35   42.95   44.59   44.87                                
 
Event 18  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Bean, AJ                 York                      NT    2:05.09    9  
      29.80   31.62   32.41   31.26                                
  2 1-2 Murphy, Justin           York                      NT    2:08.82    4  
      30.93   32.35   32.68   32.86                                
  3 1-3 Suehr, Chris             York                      NT    2:09.31    3  
      30.47   32.13   33.70   33.01                                
  4 1-4 Epler, Ryan              Misericordia              NT    2:16.60    2  
      32.05   33.86   35.38   35.31                                
 
Event 19  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 McHugh, Amanda           Misericordia              NT    2:42.95    9  
      36.35   41.02   42.40   43.18                                
  2 1-2 Basile, Danni            Misericordia              NT    2:43.88    4  
      36.73   41.08   42.84   43.23                                
  3 1-3 Nolan, Colleen           York                      NT    2:48.07    3  
      38.66   42.37   43.50   43.54                                
  4 1-4 Tobin, Pam               York                      NT    2:49.49    2  
      38.97   43.54   44.67   42.31                                
  5 1-5 Petrone, Aubree          Misericordia              NT    2:49.96    1  
      39.12   43.40   43.25   44.19                                
  6 1-6 Aroche, Flor             York                      NT    2:55.31  
      38.61   43.90   45.99   46.81                                
  7 1-7 Nelson, Katlyn           Misericordia              NT   x2:57.08  
    1:19.43   45.55   45.13    6.97                                
  8 1-8 LaRoque, Rachel          York                      NT   x2:57.11  
      39.63   44.82   45.86   46.80                                
 
Event 20  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Clark, Jeff              Misericordia              NT    2:21.29    9  
      31.20   36.04   36.94   37.11                                
  2 1-2 Tobin, Steve             York                      NT    2:26.45    4  
      31.91   36.37   39.21   38.96                                
  3 1-3 Willier, Adam            York                      NT    2:37.31    3  
      34.50   39.44   40.75   42.62                                
  4 1-4 Welsh, Nate              York                      NT    2:41.18    2  
      34.83   39.67   42.53   44.15                                
 
Event 21  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Condus, Cristen          Misericordia              NT    5:37.84    9  
      30.98   33.68   34.33   34.36   34.08   34.49   34.33   34.44
      33.85   33.30                                                
  2 1-2 Blass, Rachael           Misericordia              NT    5:52.10    4  
      32.32   34.76   35.67   36.13   36.03   35.47   35.87   35.50
      35.41   34.94                                                
  3 1-3 Beverly, Alison          York                      NT    5:55.47    3  
      32.75   35.19   35.43   35.72   36.05   36.18   36.48   36.29
      36.35   35.03                                                
  4 1-4 Crean, Kaitlin           York                      NT    5:58.25    2  
      32.86   35.45   36.20   36.57   36.33   36.55   36.32   36.37
      36.20   35.40                                                
  5 1-5 Wallace, Meghan          York                      NT    6:10.86    1  
      33.11   36.38   37.21   37.52   37.42   37.60   37.75   37.90
      38.19   37.78                                                
  6 1-6 Rivet, Meaghan           Misericordia              NT    6:22.45  
      32.98   36.52   38.07   39.01   39.37   39.70   39.18   39.68
      39.39   38.55                                                
  7 1-7 Walker, Colleen          York                      NT   x6:47.15  
      35.43   39.22   41.03   41.31   42.09   41.69   41.76   42.26
      41.82   40.54                                                
 
Event 22  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Doemland, Steve          York                      NT    5:12.36    9  
      27.30   31.37   31.61   31.21   31.88   32.09   32.63   32.13
      32.02   30.12                                                
  2 1-2 Dougherty, Brendan       Misericordia              NT    5:23.44    4  
      28.67   32.24   32.76   33.30   33.03   33.45   33.06   32.96
      32.92   31.05                                                
  3 1-3 Kempel, Matt             York                      NT    5:24.56    3  
      28.24   31.27   32.50   32.73   33.50   33.74   34.03   33.72
      33.50   31.33                                                
  4 1-4 Chaudoin, Josh           Misericordia              NT    5:26.87    2  
      29.26   33.03   33.76   34.08   34.47   34.16   33.10   33.39
      31.96   29.66                                                
  5 1-5 Schleicher, Chris        York                      NT    5:28.01    1  
      28.82   32.20   32.72   33.84   33.04   33.37   33.79   34.60
      33.99   31.64                                                
  6 1-6 Dougherty, Michael       Misericordia              NT    5:41.29  
      29.23   33.01   33.83   34.18   34.08   34.98   35.55   34.68
      35.99   35.76                                                
  7 1-7 Wampler, Garrett         York                      NT   x5:59.38  
      32.05   35.60   35.84   36.70   36.82   38.38   38.70   36.78
      36.30   32.21                                                
 
Event 23  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Lacroce, Michelle        Misericordia              NT    1:04.96    9  
      30.71   34.25                                                
  2 1-2 Miller, Bridget          York                      NT    1:06.73    4  
      31.20   35.53                                                
  3 1-3 Kennedy, Elisa           Misericordia              NT    1:08.52    3  
      31.54   36.98                                                
  4 1-4 Zapotocki, Michele       Misericordia              NT    1:09.60    2  
      32.63   36.97                                                
  5 1-5 Shade, Kati              Misericordia              NT   x1:09.84  
      32.63   37.21                                                
  6 1-6 Reick, Jessie            York                      NT    1:10.86    1  
      33.30   37.56                                                
  7 1-7 Blaszky, Allison         York                      NT    1:12.63  
      33.76   38.87                                                
 
Event 24  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Murphy, Mike             York                      NT      57.54    9  
      26.95   30.59                                                
  2 1-2 Bean, AJ                 York                      NT      57.57    4  
      27.72   29.85                                                
  3 1-3 Jacobs, Rob              Misericordia              NT      58.21    3  
      26.94   31.27                                                
  4 1-4 Mill, Matt               Misericordia              NT    1:00.64    2  
      27.86   32.78                                                
  5 1-5 Maurio, Frank            York                      NT    1:04.14    1  
      30.26   33.88                                                
 
Event 25  Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 McCray, Laura            York                      NT    5:11.30    9  
      33.21   36.33   39.78   39.34   45.15   47.36   35.95   34.18
  2 1-2 Ehrenreich, Jen          York                      NT    5:21.85    4  
      32.98   37.37   42.22   41.34   45.56   46.44   38.10   37.84
  3 1-3 Nolan, Colleen           York                      NT    5:32.21    3  
      35.38   41.52   43.87   46.08   45.43   45.89   36.94   37.10
 -- 1- Trent, Alaina             Misericordia              NT   X4:56.49  
      31.55   37.53   37.39   37.59   40.62   42.30   35.76   33.75
 -- 1- Condus, Cristen           Misericordia              NT   X5:02.78  
      31.09   35.71   38.63   37.84   46.75   45.71   33.28   33.77
 -- 1- Plant, Marisa             Misericordia              NT   X5:29.22  
      35.35   42.56   44.11   43.20   42.91   45.00   37.78   38.31
 
Event 26  Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Cannizzaro, Nick         Misericordia              NT    4:39.52    9  
      29.12   33.39   36.34   35.65   41.50   42.21   31.26   30.05
  2 1-2 Epler, Ryan              Misericordia              NT    4:54.66    4  
      31.86   37.18   37.83   37.68   41.82   42.90   32.65   32.74
 -- 1- Kresser, Dan              York                      NT   X4:46.22  
      28.02   31.46   37.98   37.44   42.45   43.24   34.13   31.50
 -- 1- Young, Alex               York                      NT   X4:50.28  
      30.01   34.92   36.51   35.40   43.68   43.57   33.78   32.41
 -- 1- Brown, Collin             York                      NT   X5:00.96  
      31.01   35.29   38.79   38.13   41.50   41.87   36.84   37.53
 -- 1- Usciak, Adam              York                      NT   X5:10.45  
      30.70   36.08   41.00   40.00   47.09   47.12   35.07   33.39
 
Event 27  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York (Pa.)  'A'                                    NT    4:00.03   11  
     1) Stanton, Ashley                 2) Wasik, Molly                   
     3) McCray, Laura                   4) Miller, Bridget                
       29.07  1:00.91    27.83    59.44    29.38  1:00.73    27.71    58.95
  2 1-2 York (Pa.)  'C'                                    NT    4:00.74    4  
     1) Crean, Kaitlin                  2) LaRoque, Rachel                
     3) Beverly, Alison                 4) Wallace, Meghan                
       31.94  1:05.81    33.76  1:11.89    32.97  1:09.09    15.47    33.95
  3 1-3 York (Pa.)  'B'                                    NT   x4:24.39  
     1) Blaszky, Allison                2) Leonard, Kristin               
     3) Reick, Jessie                   4) Richardson, Lauren             
       33.05  1:08.73    30.94  1:03.83    31.49  1:06.32    15.00  1:05.51
 -- 1- Misericordia  'A'                                   NT   X3:57.42  
     1)                                 2) McHugh, Amanda                 
     3) Basile, Danni                   4) Koncon, Abby                   
       28.01    59.31    28.42    59.96    28.48  1:00.38    27.55    57.77
 -- 1- Misericordia  'B'                                   NT   X3:58.25  
     1) Schneck, Erin                   2) Rivet, Meaghan                 
     3) Blass, Rachael                  4) Bryk, Alicia                   
       27.97    58.57    30.58  1:03.61    27.92    58.84    26.66    57.23
 -- 1- Misericordia  'C'                                   NT   X4:21.58  
     1) Petrone, Aubree                 2) Zapotocki, Michele             
     3) Novack, Haley                   4) Mines, Jennifer                
       30.45  1:02.73    32.75  1:08.79    31.17  1:05.37    30.66  1:04.69
 
Event 28  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Misericordia  'A'                                  NT    3:29.97   11  
     1) Jacobs, Rob                     2) Dougherty, Michael             
     3) Clark, Jeff                     4) Mill, Matt                     
       24.79    52.62    25.04    53.53    25.01    53.31    23.73    50.51
  2 1-2 Misericordia  'B'                                  NT    3:45.67    4  
     1) Chaudoin, Josh                  2) Dougherty, Brendan             
     3) Cannizzaro, Nick                4) Epler, Ryan                    
       26.36    55.12    26.44    56.16    27.13    57.29    26.36    57.10
 -- 1- York (Pa.)  'A'                                     NT   X3:23.58  
     1) Jennings, Matt                  2) Arnold, Clark                  
     3) Hilt, Ben                       4) Fulcher, Steve                 
       23.21    49.89    24.67    51.56    24.15    51.77    24.18    50.36
 -- 1- York (Pa.)  'B'                                     NT   X3:27.72  
     1) Murphy, Mike                    2) Bean, AJ                       
     3) Doemland, Steve                 4) Suehr, Chris                   
       24.67    50.52    25.13    52.38    24.61    53.28    24.32    51.54
 -- 1- York (Pa.)  'C'                                     NT   X3:36.81  
     1) Kempel, Matt                    2) DeCoursey, Tom                 
     3) McLaughlin, Brandon             4) McShay, Ryan                   
       26.71    55.90    24.51    51.74    25.86    55.75    25.04    53.42