Licensed to York College of PA         Hy-Tek's Meet Manager 11/7/2007 08:08 PM
                        York vs. Elizabethtown College                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York (Pa.)  'A'                                    NT    2:03.19   11  
     1) Wasik, Molly                    2) Tobin, Pam                     
     3) McElwee, Anne                   4) Stanton, Ashley                
                  31.58     1:07.01 (35.43)     1:35.98 (28.97)     2:03.19 (27.21)
  2 1-2 Elizabethtown  'A'                                 NT    2:03.89    4  
     1) Riley, Lindsay                  2) Goldrick, Molly                
     3) Brizek, Jennifer                4) Geiger, Kara                   
                  30.58     1:07.21 (36.63)     1:37.21 (30.00)     2:03.89 (26.68)
  3 1-3 York (Pa.)  'B'                                    NT    2:07.08    2  
     1) Ehrenreich, Jen                 2) Nolan, Colleen                 
     3) Reick, Jessie                   4) Blaszky, Allison               
                  33.44     1:08.58 (35.14)     1:39.48 (30.90)     2:07.08 (27.60)
  4 1-4 Elizabethtown  'B'                                 NT    2:11.49  
     1) Hopkins, Danielle               2) Zhou, Edna                     
     3) Rose, Rebecca                   4) Krieger, Laura                 
                  34.16     1:11.85 (37.69)     1:42.96 (31.11)     2:11.49 (28.53)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 York (Pa.)  'A'                                    NT    1:41.37   11  
     1) Fulcher, Steve                  2) Tobin, Steve                   
     3) Hilt, Ben                       4) Suehr, Chris                   
                  25.89       53.83 (27.94)     1:18.09 (24.26)     1:41.37 (23.28)
  2 1-2 Elizabethtown  'A'                                 NT    1:46.05    4  
     1) Miller, Christopher             2) Donahue, Tim                   
     3) Drob, Matthew                   4) DiObilda, Darren               
                  26.75       56.33 (29.58)     1:21.58 (25.25)     1:46.05 (24.47)
  3 1-3 York (Pa.)  'B'                                    NT    1:47.04    2  
     1) Bean, AJ                        2) Willier, Adam                  
     3) Murphy, Mike                    4) Kresser, Dan                   
                  27.90       58.20 (30.30)     1:23.92 (25.72)     1:47.04 (23.12)
  4 1-4 York (Pa.)  'C'                                    NT   x1:52.26  
     1) Schleicher, Chris               2) Brown, Collin                  
     3) Young, Alex                     4) McShay, Ryan                   
                  27.98     1:00.26 (32.28)     1:28.58 (28.32)     1:52.26 (23.68)
  5 1-5 York (Pa.)  'D'                                    NT   x1:59.04  
     1) Usciak, Adam                    2) Welsh, Nate                    
     3) Maurio, Frank                   4) Fellman, Mike                  
                  33.10     1:06.42 (33.32)     1:33.94 (27.52)     1:59.04 (25.10)
 
Event 3  Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Crean, Kaitlin           York                      NT   11:53.85    9  
                  30.77     1:04.29 (33.52)     1:39.42 (35.13)     2:15.07 (35.65)
        2:51.19 (36.12)     3:27.44 (36.25)     4:03.79 (36.35)     4:40.35 (36.56)
        5:16.86 (36.51)     5:53.70 (36.84)     6:30.09 (36.39)     7:06.47 (36.38)
        7:43.15 (36.68)     8:19.47 (36.32)     8:55.35 (35.88)     9:31.43 (36.08)
       10:07.35 (35.92)    10:43.11 (35.76)    11:18.97 (35.86)    11:53.85 (34.88)
  2 1-2 Beverly, Alison          York                      NT   12:13.78    4  
                  32.99     1:08.02 (35.03)     1:43.49 (35.47)     2:19.53 (36.04)
        2:56.39 (36.86)     3:33.27 (36.88)     4:10.11 (36.84)     4:47.11 (37.00)
        5:24.68 (37.57)     6:01.90 (37.22)     6:39.19 (37.29)     7:16.20 (37.01)
        7:53.37 (37.17)     8:30.60 (37.23)     9:08.03 (37.43)     9:45.56 (37.53)
       10:23.08 (37.52)    11:00.59 (37.51)    11:37.93 (37.34)    12:13.78 (35.85)
  3 1-3 Kollmeier, Lindsay       Etown                     NT   12:24.20    3  
                  33.15     1:09.24 (36.09)     1:46.21 (36.97)     2:23.84 (37.63)
        3:01.06 (37.22)     3:38.54 (37.48)     4:16.18 (37.64)     4:54.04 (37.86)
        5:32.00 (37.96)     6:09.75 (37.75)     6:47.37 (37.62)     7:25.03 (37.66)
        8:02.76 (37.73)     8:39.99 (37.23)     9:17.78 (37.79)     9:55.68 (37.90)
       10:33.40 (37.72)    11:11.17 (37.77)    11:48.51 (37.34)    12:24.20 (35.69)
  4 1-4 Quigley, Laura           Etown                     NT   12:39.20    2  
                  33.37     1:09.92 (36.55)     1:47.63 (37.71)     2:25.90 (38.27)
        3:03.96 (38.06)     3:42.07 (38.11)     4:20.32 (38.25)     4:58.80 (38.48)
        5:36.93 (38.13)     6:15.08 (38.15)     6:53.81 (38.73)     7:32.36 (38.55)
        8:10.83 (38.47)     8:49.40 (38.57)     9:27.58 (38.18)    10:06.07 (38.49)
       10:44.37 (38.30)    11:23.02 (38.65)    12:01.49 (38.47)    12:39.20 (37.71)
  5 1-5 Crimmel, Sara            Etown                     NT   12:42.77    1  
                  32.61     1:08.82 (36.21)     1:46.30 (37.48)     2:24.01 (37.71)
        3:02.07 (38.06)     3:40.50 (38.43)     4:19.28 (38.78)     4:58.24 (38.96)
        5:36.97 (38.73)     6:15.57 (38.60)     6:54.91 (39.34)     7:34.09 (39.18)
        8:13.68 (39.59)     8:52.46 (38.78)     9:30.75 (38.29)    10:10.17 (39.42)
       10:48.99 (38.82)    11:27.63 (38.64)    12:06.09 (38.46)    12:42.77 (36.68)
  6 1-6 Walker, Colleen          York                      NT   13:51.47  
                  35.73     1:14.15 (38.42)     1:53.89 (39.74)     2:33.96 (40.07)
        3:14.95 (40.99)     3:55.77 (40.82)     4:36.77 (41.00)     5:18.52 (41.75)
        6:00.09 (41.57)     6:41.62 (41.53)     7:23.32 (41.70)     8:05.16 (41.84)
        8:47.17 (42.01)     9:29.84 (42.67)    10:12.26 (42.42)    10:55.24 (42.98)
       11:39.51 (44.27)    12:24.21 (44.70)    13:08.20 (43.99)    13:51.47 (43.27)
  7 1-7 Leatherman, Amy          York                      NT  x14:33.81  
                  34.18     1:14.94 (40.76)     1:58.00 (43.06)     2:40.97 (42.97)
        3:23.57 (42.60)     4:06.52 (42.95)     4:50.54 (44.02)     5:34.64 (44.10)
        6:18.58 (43.94)     7:02.99 (44.41)     7:46.92 (43.93)     8:31.16 (44.24)
        9:15.97 (44.81)    10:00.70 (44.73)    10:45.56 (44.86)    11:29.76 (44.20)
       12:13.85 (44.09)    12:58.04 (44.19)    13:41.77 (43.73)    14:33.81 (52.04)
 
Event 4  Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Kempel, Matt             York                      NT   11:29.18    9  
                  28.90     1:01.12 (32.22)     1:34.28 (33.16)     2:08.68 (34.40)
        2:42.91 (34.23)     3:17.71 (34.80)     3:52.42 (34.71)     4:26.78 (34.36)
        5:01.99 (35.21)     5:37.19 (35.20)     6:12.49 (35.30)     6:48.27 (35.78)
        7:23.40 (35.13)     7:58.83 (35.43)     8:34.29 (35.46)     9:09.73 (35.44)
        9:45.20 (35.47)    10:20.53 (35.33)    10:55.95 (35.42)    11:29.18 (33.23)
  2 1-2 Provence, Daniel         Etown                     NT   11:39.97    4  
                  30.88     1:04.74 (33.86)     1:39.07 (34.33)     2:13.94 (34.87)
        2:49.17 (35.23)     3:25.01 (35.84)     4:00.76 (35.75)     4:36.46 (35.70)
        5:12.39 (35.93)     5:48.54 (36.15)     6:24.66 (36.12)     7:00.79 (36.13)
        7:36.21 (35.42)     8:11.76 (35.55)     8:46.88 (35.12)     9:22.18 (35.30)
        9:57.33 (35.15)    10:32.42 (35.09)    11:07.72 (35.30)    11:39.97 (32.25)
  3 1-3 Murphy, Justin           York                      NT   11:49.21    3  
                  29.17     1:02.08 (32.91)     1:35.31 (33.23)     2:09.61 (34.30)
        2:44.49 (34.88)     3:19.59 (35.10)     3:54.96 (35.37)     4:31.10 (36.14)
        5:07.61 (36.51)     5:43.95 (36.34)     6:20.87 (36.92)     6:57.18 (36.31)
        7:33.24 (36.06)     8:09.64 (36.40)     8:45.80 (36.16)     9:22.47 (36.67)
        9:59.40 (36.93)    10:36.41 (37.01)    11:13.44 (37.03)    11:49.21 (35.77)
  4 1-4 Wampler, Garrett         York                      NT   12:12.78    2  
                  30.75     1:05.08 (34.33)     1:39.83 (34.75)     2:15.89 (36.06)
        2:53.10 (37.21)     3:29.91 (36.81)     4:07.65 (37.74)     4:45.85 (38.20)
        5:23.77 (37.92)     6:01.62 (37.85)     6:39.07 (37.45)     7:17.47 (38.40)
        7:54.89 (37.42)     8:32.70 (37.81)     9:09.81 (37.11)     9:47.65 (37.84)
       10:25.59 (37.94)    11:03.17 (37.58)    11:39.91 (36.74)    12:12.78 (32.87)
  5 1-5 Craven, Allan            Etown                     NT   13:24.96    1  
                  36.70     1:15.40 (38.70)     1:54.90 (39.50)     2:35.11 (40.21)
        3:15.97 (40.86)     3:56.04 (40.07)     4:37.34 (41.30)     5:18.26 (40.92)
        5:59.18 (40.92)     6:40.69 (41.51)     7:22.07 (41.38)     8:03.24 (41.17)
        8:44.20 (40.96)     9:25.29 (41.09)    10:06.12 (40.83)    10:47.48 (41.36)
       11:27.95 (40.47)    12:08.01 (40.06)    12:47.62 (39.61)    13:24.96 (37.34)
 
Event 5  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Milller, Bridget         York                      NT    2:08.41    9  
                  29.66     1:02.17 (32.51)     1:34.99 (32.82)     2:08.41 (33.42)
  2 1-2 Blaszky, Allison         York                      NT    2:09.37    4  
                  30.39     1:03.18 (32.79)     1:36.61 (33.43)     2:09.37 (32.76)
  3 1-3 Kelly, Courtney          Etown                     NT    2:09.51    3  
                  30.27     1:03.22 (32.95)     1:36.91 (33.69)     2:09.51 (32.60)
  4 1-4 Hellman, Stephanie       Etown                     NT    2:11.39    2  
                  30.51     1:03.54 (33.03)     1:37.64 (34.10)     2:11.39 (33.75)
  5 1-5 Berry, Sarah             Etown                     NT    2:23.26    1  
                  32.54     1:09.03 (36.49)     1:46.42 (37.39)     2:23.26 (36.84)
  6 1-6 Hart, Liz                York                      NT    2:24.80  
                  32.46     1:08.44 (35.98)     1:46.86 (38.42)     2:24.80 (37.94)
  7 1-7 Tate, Maggie             York                      NT   x2:36.55  
                  35.61     1:14.72 (39.11)     1:56.07 (41.35)     2:36.55 (40.48)
 
Event 6  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Higgins, Garrett         York                      NT    1:52.48    9  
                  26.22       54.93 (28.71)     1:23.93 (29.00)     1:52.48 (28.55)
  2 1-2 Miller, Christopher      Etown                     NT    1:53.37    4  
                  26.27       54.98 (28.71)     1:24.06 (29.08)     1:53.37 (29.31)
  3 1-3 Doemland, Steve          York                      NT    1:55.95    3  
                  25.48       53.70 (28.22)     1:23.90 (30.20)     1:55.95 (32.05)
  4 1-4 McShay, Ryan             York                      NT    2:01.44    2  
                  27.42       57.39 (29.97)     1:29.50 (32.11)     2:01.44 (31.94)
  5 1-5 McLaughlin, Brandon      York                      NT   x2:04.60  
                  26.59       57.99 (31.40)     1:31.29 (33.30)     2:04.60 (33.31)
  6 1-6 Hagerty, Thomas          Etown                     NT    2:07.37    1  
                  28.14     1:00.00 (31.86)     1:33.74 (33.74)     2:07.37 (33.63)
  7 1-7 Smedman, Kevin           Etown                     NT    2:10.35  
                  28.28     1:01.01 (32.73)     1:35.65 (34.64)     2:10.35 (34.70)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Riley, Lindsay           Etown                     NT      26.36    9  
  2 1-2 Goldrick, Molly          Etown                     NT      27.37    4  
  3 1-3 Leonard, Kristin         York                      NT      27.53    3  
  4 1-4 Zeigler, Tristen         York                      NT      27.66    2  
  5 1-5 Stanton, Ashley          York                      NT      27.99    1  
  6 1-6 Zhou, Edna               Etown                     NT      30.54  
  7 1-7 Carlton, Tarryn          York                      NT     x30.89  
  8 1-8 Mortensen, Samantha      Etown                     NT     x37.67  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Fulcher, Steve           York                      NT      22.19    9  
  2 1-2 Jennings, Matt           York                      NT      22.67    4  
  3 1-3 Hilt, Ben                York                      NT      22.82    3  
  4 1-4 Drob, Matthew            Etown                     NT      23.36    2  
  5 1-5 Decoursey, T             York                      NT     x23.62  
  6 1-6 DiObilda, Darren         Etown                     NT      24.58    1  
  7 1-7 Ashe, Kyle               Etown                     NT      25.35  
 
Event 9  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 McCray, Laura            York                      NT    2:25.13    9  
                  31.78     1:08.16 (36.38)     1:51.68 (43.52)     2:25.13 (33.45)
  2 1-2 Wasik, Molly             York                      NT    2:25.44    4  
                  31.81     1:09.15 (37.34)     1:51.77 (42.62)     2:25.44 (33.67)
  3 1-3 Brizek, Jennifer         Etown                     NT    2:27.09    3  
                  32.26     1:10.63 (38.37)     1:54.11 (43.48)     2:27.09 (32.98)
  4 1-4 Ehrenreich, Jen          York                      NT    2:30.48    2  
                  32.09     1:10.95 (38.86)     1:54.66 (43.71)     2:30.48 (35.82)
  5 1-5 Nolan, Colleen           York                      NT   x2:31.34  
                  34.49     1:14.12 (39.63)     1:56.08 (41.96)     2:31.34 (35.26)
  6 1-6 Geiger, Kara             Etown                     NT    2:34.18    1  
                  34.54     1:14.37 (39.83)     2:00.21 (45.84)     2:34.18 (33.97)
  7 1-7 Hopkins, Danielle        Etown                     NT    2:36.33  
                  33.39     1:14.36 (40.97)     2:00.35 (45.99)     2:36.33 (35.98)
 
Event 10  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Demarest, Andy           York                      NT    2:08.35    9  
                  57.78     1:37.24 (39.46)     2:08.35 (31.11)         2:08.35 ( )
  2 1-2 Tobin, Steve             York                      NT    2:09.07    4  
                  27.41       59.81 (32.40)     1:37.90 (38.09)     2:09.07 (31.17)
  3 1-3 Murphy, Mike             York                      NT    2:14.12    3  
                  27.78     1:03.58 (35.80)     1:43.76 (40.18)     2:14.12 (30.36)
  4 1-4 McGuigan, Dan            Etown                     NT    2:19.99    2  
                  28.69     1:06.04 (37.35)     1:46.06 (40.02)     2:19.99 (33.93)
  5 1-5 Schutz, Ryan             Etown                     NT    2:25.33    1  
                  29.81     1:06.35 (36.54)     1:51.11 (44.76)     2:25.33 (34.22)
 -- 1- Kresser, Dan              York                      NT   X2:15.73  
                  27.28     1:01.91 (34.63)     1:44.00 (42.09)     2:15.73 (31.73)
 -- 1- Young, Alex               York                      NT   X2:17.41  
                  29.32     1:03.98 (34.66)     1:44.85 (40.87)     2:17.41 (32.56)
 -- 1- Usciak, Adam              York                      NT   X2:27.39  
                  30.52     1:08.04 (37.52)     1:54.55 (46.51)     2:27.39 (32.84)
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 McCray, Laura            York                      NT    1:06.67    9  
                  31.72     1:06.67 (34.95)                                        
  2 1-2 McElwee, Anne            York                      NT    1:08.73    4  
                  32.60     1:08.73 (36.13)                                        
  3 1-3 Kelly, Courtney          Etown                     NT    1:10.63    3  
                  32.79     1:10.63 (37.84)                                        
  4 1-4 Rose, Rebecca            Etown                     NT    1:10.67    2  
                  32.18     1:10.67 (38.49)                                        
  5 1-5 Reick, Jessie            York                      NT    1:11.11    1  
                  33.07     1:11.11 (38.04)                                        
  6 1-6 Berry, Sarah             Etown                     NT    1:12.72  
                  33.61     1:12.72 (39.11)                                        
  7 1-7 Krieger, Laura           Etown                     NT   x1:15.92  
                  35.14     1:15.92 (40.78)                                        
  8 1-8 Hart, Liz                York                      NT   x1:16.15  
                  36.35     1:16.15 (39.80)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Arnold, Clark            York                      NT      56.54    9  
                  25.75       56.54 (30.79)                                        
  2 1-2 Bean, AJ                 York                      NT      57.70    4  
                  27.01       57.70 (30.69)                                        
  3 1-3 Drob, Matthew            Etown                     NT      58.92    3  
                  27.36       58.92 (31.56)                                        
  4 1-4 Higgins, Garrett         York                      NT      59.13    2  
                  27.17       59.13 (31.96)                                        
  5 1-5 DiObilda, Darren         Etown                     NT    1:00.44    1  
                  27.35     1:00.44 (33.09)                                        
  9 1-6 Young, Alex              York                      NT   x1:06.46  
                  30.34     1:06.46 (36.12)                                        
  6 2-1 Fellman, Mike            York                      NT   x1:01.80  
                  28.48     1:01.80 (33.32)                                        
  7 2-2 Wampler, Garrett         York                      NT   x1:03.46  
                  29.25     1:03.46 (34.21)                                        
  8 2-3 Maurio, Frank            York                      NT   x1:03.51  
                  29.36     1:03.51 (34.15)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Milller, Bridget         York                      NT      58.37    9  
                  28.40       58.37 (29.97)                                        
  2 1-2 Geiger, Kara             Etown                     NT      58.81    4  
                  28.45       58.81 (30.36)                                        
  3 1-3 Blaszky, Allison         York                      NT      59.94    3  
                  29.19       59.94 (30.75)                                        
  4 1-4 Hellman, Stephanie       Etown                     NT    1:00.17    2  
                  29.18     1:00.17 (30.99)                                        
  5 1-5 Leonard, Kristin         York                      NT    1:01.33    1  
                  29.85     1:01.33 (31.48)                                        
  6 1-6 Aroche, Flor             York                      NT   x1:04.23  
                  30.07     1:04.23 (34.16)                                        
  7 1-7 Savage, Lauren           Etown                     NT    1:21.28  
                  38.67     1:21.28 (42.61)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Jennings, Matt           York                      NT      50.77    9  
                  23.85       50.77 (26.92)                                        
  2 1-2 Doemland, Chris          York                      NT      51.01    4  
                  23.67       51.01 (27.34)                                        
  3 1-3 Murphy, Mike             York                      NT      51.75    3  
                  25.10       51.75 (26.65)                                        
  4 1-4 Decoursey, T             York                      NT     x53.19  
                  25.18       53.19 (28.01)                                        
  5 1-5 Provence, Daniel         Etown                     NT      55.40    2  
                  26.97       55.40 (28.43)                                        
  6 1-6 Ashe, Kyle               Etown                     NT      58.06    1  
                  26.78       58.06 (31.28)                                        
  7 1-7 McGuigan, Dan            Etown                     NT      58.77  
                  27.72       58.77 (31.05)                                        
 
Event 15  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Riley, Lindsay           Etown                     NT    1:06.36    9  
                  32.48     1:06.36 (33.88)                                        
  2 1-2 Wasik, Molly             York                      NT    1:07.54    4  
                  33.20     1:07.54 (34.34)                                        
  3 1-3 Brizek, Jennifer         Etown                     NT    1:07.94    3  
                  33.39     1:07.94 (34.55)                                        
  4 1-4 Zeigler, Tristen         York                      NT    1:09.62    2  
                  34.15     1:09.62 (35.47)                                        
  5 1-5 Ehrenreich, Jen          York                      NT    1:11.29    1  
                  34.51     1:11.29 (36.78)                                        
  6 1-6 Richardson, Lauren       York                      NT   x1:12.24  
                  35.38     1:12.24 (36.86)                                        
 
Event 16  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Hilt, Ben                York                      NT      58.22    9  
                  27.92       58.22 (30.30)                                        
  2 1-2 Schleicher, Chris        York                      NT    1:00.81    4  
                  29.33     1:00.81 (31.48)                                        
  3 1-3 Suehr, Chris             York                      NT    1:00.82    3  
                  30.17     1:00.82 (30.65)                                        
  4 1-4 Schutz, Ryan             Etown                     NT    1:04.26    2  
                  31.76     1:04.26 (32.50)                                        
  5 1-5 Smedman, Kevin           Etown                     NT    1:06.13    1  
                  31.89     1:06.13 (34.24)                                        
  6 1-6 Craven, Allan            Etown                     NT    1:11.24  
                  34.61     1:11.24 (36.63)                                        
 
Event 17  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 McCray, Laura            York                      NT    5:50.41    9  
                  32.14     1:06.15 (34.01)     1:41.17 (35.02)     2:16.87 (35.70)
        2:52.99 (36.12)     3:29.16 (36.17)     4:04.90 (35.74)     4:40.99 (36.09)
        5:16.50 (35.51)     5:50.41 (33.91)                                        
  2 1-2 Crean, Kaitlin           York                      NT    5:51.01    4  
                  31.39     1:05.90 (34.51)     1:41.28 (35.38)     2:17.12 (35.84)
        2:53.17 (36.05)     3:29.16 (35.99)     4:05.11 (35.95)     4:41.01 (35.90)
        5:16.89 (35.88)     5:51.01 (34.12)                                        
  3 1-3 Beverly, Alison          York                      NT    5:56.12    3  
                  32.38     1:07.12 (34.74)     1:42.62 (35.50)     2:18.88 (36.26)
        2:55.28 (36.40)     3:31.89 (36.61)     4:08.53 (36.64)     4:44.94 (36.41)
        5:21.24 (36.30)     5:56.12 (34.88)                                        
  4 1-4 Berry, Sarah             Etown                     NT    6:09.97    2  
                  33.36     1:09.25 (35.89)     1:46.52 (37.27)     2:24.21 (37.69)
        3:02.15 (37.94)     3:39.78 (37.63)     4:17.80 (38.02)     4:56.02 (38.22)
        5:33.81 (37.79)     6:09.97 (36.16)                                        
  5 1-5 Kollmeier, Lindsay       Etown                     NT    6:10.18    1  
                  33.01     1:09.39 (36.38)     1:47.11 (37.72)     2:25.11 (38.00)
        3:02.95 (37.84)     3:40.95 (38.00)     4:19.15 (38.20)     4:56.46 (37.31)
        5:34.47 (38.01)     6:10.18 (35.71)                                        
  6 1-6 Crimmel, Sara            Etown                     NT    6:14.46  
                  32.83     1:09.47 (36.64)     1:47.43 (37.96)     2:25.58 (38.15)
        3:03.61 (38.03)     3:41.66 (38.05)     4:20.19 (38.53)     4:59.09 (38.90)
        5:37.89 (38.80)     6:14.46 (36.57)                                        
  7 1-7 Quigley, Laura           Etown                     NT   x6:15.55  
                  34.19     1:11.94 (37.75)     1:50.03 (38.09)     2:28.07 (38.04)
        3:06.06 (37.99)     3:44.45 (38.39)     4:23.09 (38.64)     5:01.22 (38.13)
        5:39.01 (37.79)     6:15.55 (36.54)                                        
  8 1-8 Wallace, Meghan          York                      NT   x6:26.22  
                  33.82     1:11.24 (37.42)     1:49.88 (38.64)     2:28.75 (38.87)
        3:07.82 (39.07)     3:46.89 (39.07)     4:26.80 (39.91)     5:06.81 (40.01)
        5:46.82 (40.01)     6:26.22 (39.40)                                        
 
Event 18  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Miller, Christopher      Etown                     NT    5:09.41    9  
                  27.48       57.41 (29.93)     1:28.41 (31.00)     1:59.56 (31.15)
        2:31.04 (31.48)     3:02.77 (31.73)     3:34.59 (31.82)     4:06.66 (32.07)
        4:38.46 (31.80)     5:09.41 (30.95)                                        
  2 1-2 Hagerty, Thomas          Etown                     NT    5:52.99    4  
                  30.15     1:03.74 (33.59)     1:38.38 (34.64)     2:13.96 (35.58)
        2:50.10 (36.14)     3:27.17 (37.07)     4:04.06 (36.89)     4:40.63 (36.57)
        5:17.61 (36.98)     5:52.99 (35.38)                                        
 -- 1- Kempel, Matt              York                      NT   X5:31.37  
                  28.73     1:01.33 (32.60)     1:35.01 (33.68)     2:08.92 (33.91)
        2:43.08 (34.16)     3:17.49 (34.41)     3:51.15 (33.66)     4:25.98 (34.83)
        4:59.91 (33.93)     5:31.37 (31.46)                                        
 -- 1- Murphy, Justin            York                      NT   X5:33.56  
                  28.21     1:00.62 (32.41)     1:33.77 (33.15)     2:07.17 (33.40)
        2:41.04 (33.87)     3:15.31 (34.27)     3:49.72 (34.41)     4:24.82 (35.10)
        4:59.69 (34.87)     5:33.56 (33.87)                                        
 
Event 19  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Goldrick, Molly          Etown                     NT    1:21.22    9  
                  38.08     1:21.22 (43.14)                                        
  2 1-2 Hopkins, Danielle        Etown                     NT    1:21.76    4  
                  38.92     1:21.76 (42.84)                                        
  3 1-3 Zhou, Edna               Etown                     NT    1:24.85    3  
                  39.69     1:24.85 (45.16)                                        
 -- 1- Nolan, Colleen            York                      NT   X1:16.63  
                  37.44     1:16.63 (39.19)                                        
 -- 1- Tobin, Pam                York                      NT   X1:17.61  
                  36.17     1:17.61 (41.44)                                        
 -- 1- Aroche, Flor              York                      NT   X1:19.13  
                  37.06     1:19.13 (42.07)                                        
 -- 1- LaRoque, Rachel           York                      NT   X1:22.58  
                  39.47     1:22.58 (43.11)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Donahue, Tim             Etown                     NT    1:05.33    9  
                  30.05     1:05.33 (35.28)                                        
  2 1-2 McGuigan, Dan            Etown                     NT    1:11.61    4  
                  32.82     1:11.61 (38.79)                                        
 -- 1- Tobin, Steve              York                      NT   X1:03.83  
                  29.31     1:03.83 (34.52)                                        
 -- 1- Doemland, Chris           York                      NT   X1:06.63  
                  29.63     1:06.63 (37.00)                                        
 -- 1- Willier, Adam             York                      NT   X1:09.70  
                  32.45     1:09.70 (37.25)                                        
 -- 1- Brown, Collin             York                      NT   X1:11.22  
                  33.91     1:11.22 (37.31)                                        
 -- 1- Welsh, Nate               York                      NT   X1:14.15  
                  34.22     1:14.15 (39.93)                                        
 
Event 21  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Elizabethtown  'A'                                 NT    1:53.53   11  
     1) Hellman, Stephanie              2) Rose, Rebecca                  
     3) Krieger, Laura                  4) Kelly, Courtney                
                  27.91       57.79 (29.88)     1:26.05 (28.26)     1:53.53 (27.48)
  2 1-2 Elizabethtown  'B'                                 NT    2:13.09    4  
     1) Kollmeier, Lindsay              2) Mortensen, Samantha            
     3) Savage, Lauren                  4) Crimmel, Sara                  
                  29.91     1:06.71 (36.80)     1:44.79 (38.08)     2:13.09 (28.30)
 -- 1- York (Pa.)  'A'                                     NT   X1:50.64  
     1) Stanton, Ashley                 2) Leonard, Kristin               
     3) McElwee, Anne                   4) Milller, Bridget               
                  27.72       55.71 (27.99)     1:23.57 (27.86)     1:50.64 (27.07)
 -- 1- York (Pa.)  'B'                                     NT   X1:58.48  
     1) Aroche, Flor                    2) Richardson, Lauren             
     3) Hart, Liz                       4) Zeigler, Tristen               
                  30.68     1:00.15 (29.47)     1:30.63 (30.48)     1:58.48 (27.85)
 -- 1- York (Pa.)  'C'                                     NT   X2:06.46  
     1) Wallace, Meghan                 2) Walker, Colleen                
     3) Carlton, Tarryn                 4) Leatherman, Amy                
                  32.68     1:02.64 (29.96)     1:34.71 (32.07)     2:06.46 (31.75)
 
Event 22  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Elizabethtown  'A'                                 NT    1:43.80   11  
     1) Smedman, Kevin                  2) Ashe, Kyle                     
     3) Hagerty, Thomas                 4) Schutz, Ryan                   
                  25.49       51.06 (25.57)     1:17.61 (26.55)     1:43.80 (26.19)
 -- 1- York (Pa.)  'A'                                     NT   X1:34.01  
     1) Arnold, Clark                   2) Higgins, Garrett               
     3) Doemland, Chris                 4) Jennings, Matt                 
                  23.29       46.89 (23.60)     1:09.85 (22.96)     1:34.01 (24.16)
 -- 1- York (Pa.)  'B'                                     NT   X1:34.16  
     1) Bean, AJ                        2) Kresser, Dan                   
     3) Demarest, Andy                  4) Suehr, Chris                   
                  24.16       47.81 (23.65)     1:11.06 (23.25)     1:34.16 (23.10)
 -- 1- York (Pa.)  'C'                                     NT   X1:41.34  
     1) McLaughlin, Brandon             2) Fellman, Mike                  
     3) Maurio, Frank                   4) Wampler, Garrett               
                  24.46       49.86 (25.40)     1:15.13 (25.27)     1:41.34 (26.21)